jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۳۱۵۱۶ ۲۱ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۲:۴۱

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه پرداخت یارانه‌ها با اشاره به سابقه اجرای آن افزود: برای تحقق به مصوبه مجلس شورای اسلامی باید حدود چهار میلیون نفر دیگر از پرداخت یارانه حذف شوند.

یارانه 4 میلیون نفر دیگر قطع می‌شود/  مسکن، خودرو، درآمد و سفر ملاک حذف یارانه ها

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، علی ربیعی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، در مورد شاخص حذف افراد از یارانه و اینکه تاکنون چند نفر از دریافت یارانه حذف شده‌اند، گفت: در بحث یارانه ابتدا خلاف قانون اجرا شد. اگر زمینه‌های دقیق آن ملاحظه نشود به راه غلط خواهیم رفت. حدود ۲۸ پایگاه اطلاعاتی را در این یکسال اخیر سامان دادیم و با آنها گفت وگو کردیم و چیز جدیدی بوجود نیاوردیم.

وی ادامه داد:ما درآمد و هزینه را در سه فرمول می گذاریم. مسکن، خودرو، درآمد و حتی سفر می تواند دارایی شما محسوب شود البته سفرهایی که بابت ماموریت می روند را جدا کردیم. هرچند یکی از اشکالاتی که بوجود آمده بود این بود کارگرانی که در خارج بوده و حذف شده بودند را بازگرداندیم. ما از طریق پایگاه ها دسترسی به فعالیت های اقتصادی داریم اما به حسا‌ب های بانکی سرک نکشیدیم.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۲.۱ میلیون نفر را حذف قطعی کردیم که ۸۰ درصد شکایت نکردند. در ارتباط با آن ۲۰ درصد هم زمانی که نشانشان دادیم چه اموالی در اختیار دارند، ۱۰ درصدشان قبول کردند و رفتند اما آن ۱۰ درصد هم می گفتند که بله شاید این اموال را داشته باشیم اما در خانه بیمار سرطانی یا دانشجو و یا تحصیلکرده بیکار داریم.

ربیعی افزود: شیوه اعتراض را خیلی روان کردیم، فرد می گوید من این اموال را دارم و ما از وی تعهد می گیریم که چنانچه نتواند اثبات کند ما آن میزان پرداختی را از آنها خواهیم گرفت. در مرحله آخر هم به تحقیقات میدانی خواهیم رفت که تاکنون به این مرحله ورود نکرده‌ایم.

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که چه میزان از افراد باید از دریافت یارانه حذف شوند، اظهار کرد: ما می خواهیم به تکلیف قانونی که مجلس برای دولت در نظر گرفته، برسیم. طبق قانون مجلس حدود ۶ میلیون نفر باید از دریافت یارانه حذف شوند. در کرج بسیاری یارانه‌های خود را به بهزیستی دادند و از این طریق سالانه ۵ میلیارد تومان در اختیار بهزیستی کرج قرار گرفته شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برخی واکنش‌ها به نامه چهار تن از وزرا به رییس جمهور را اوج بداخلاقی سیاسی دانست و افزود: تصور نمی کردم که عده ای تا این حد به هر بهانه ای به دنبال زمین گیر کردن دولت باشند.

وی در مورد نامه چهار وزیر به رییس جمهور و هشدار در مورد رکود و اینکه آیا مخاطب این نامه رییس جمهور بود؟ گفت: برای درک این نامه و کوهی که از کاه ساخته شد باید نکاتی را عرض کنم. دو جور به نامه نگاه شد. عده‌ای با توهم اختلاف شروع به حرف زدن کردند و عده‌ای گفتند فکر می کردیم که رکود بوده که با این نامه به یقین رسیده‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه موضوع نامه فوق العاده ساده بود، ادامه داد: از این دست نامه ها بارها نوشته ام. مثل نامه در مورد صندوق‌های بازنشستگی. ما زمانی پیش بینی می کنیم که حدود بیست سال آینده کشور دچار بحران خواهد شد و در ۱۰ سال آینده، کشور باید کل درآمدهای خود را به صندوق بدهد از این رو نامه می نویسیم.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه وزرا هفته‌ای دو بار رییس جمهور را از نزدیک می بینند پس چرا حضوری این مسئله را به وی اعلام نکردند، گفت: مشی رییس جمهور این است که حتی وقتی شفاهی هم صحبت می کنیم برای آنکه بتواند تصمیم گیری کرده و دستور بدهد، مسائل کتبی شود. وزرا در هیات وزیران مثل ژنرال هستند و تمام حرف های خود را می زنند اما در عمل همه سرباز هستند و تصمیم ها را اجرایی می کنند. این حسن دولت روحانی است که کار کارشناسی صورت می‌گیرد اما متاسفانه به بداخلاقی قضیه کمتر توجه می شود.

ربیعی با تاکید بر اینکه عده ای به دنبال زمین خوردن دولت هستند، اظهار کرد: این همه بی اخلاقی سیاسی را به هر بهانه‌ای برای زمین گیر کردن دولت تصور نمی کردم، واقعا نامه ساده ای بود، کل بورس ۵ درصد اقتصاد کشور است. من نگران سهام کارگران در بورس کشور هستم، همین طور امکان دارد وزرای دیگر چنین نگرانی‌هایی را در بخش های خود داشته باشند و از این رو برای رفع نگرانی نامه به رییس جمهور می نویسند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از انتشار نامه در رسانه‌ها، در دولت اعتراضی به نامه صورت گرفت، گفت: خیر. یک ماه پیش این نامه نوشته شده بود. اینکه برخی سازمان‌ها از دولت بودجه می گیرند و بعد رسانه‌ای تاسیس می‌کنند و در آن نامه ساده اداری را علیه دولت منتشر می‌کنند، بداخلاقی است.

ربیعی تصریح کرد: این نامه اکیدا علامت رکورد مزمن نبود کما اینکه تنها معطوف به بازار بورس بود، وقتی قیمت نفت و بسیاری از مسائل تغییر می کند طبیعی است که سیاست گذاری ها نیز باید تفاوت کند.

وی در پاسخ به این پرسش که شما دو سال پیش در جلسه رای اعتماد صریحا گفتید که باید پتانسیل‌های اشتغالزایی فعال شود، باتوجه به اینکه پژوهشگر مسائل اجتماعی هم محسوب می شوید، آمارهایی که دارید می گوید چه مقدار شغل ایجاد می کنیم و باید چه مقدار شغل ایجاد شود تا این بحران رفع شود؟، گفت: امروز مسئله اشتغال فرابخشی و نیاز به اهتمام همه گروه ها و اجماع ملی دارد. ما در شرایطی به سر می بریم که بدون اجماع ملی نمی توان برنامه های کلان را به پیش برد.

ربیعی با بیان اینکه طبق آمارهای به دست آمده بیش از پنج میلیون نفر با تاخیر وارد بازار کار می شوند، ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ بیش از ۳۰۰ هزار نفر را از طریق مراکز کاریابی به بنگاه های کوچک معرفی کردیم اما حدود یکصد هزار نفر از این افراد تمایل به آن کار نداشتند چرا که مفهوم شغل در جامعه ما تغییر کرده و بسیاری شغل را به معنای استخدام می دانند.

وی ادامه داد: ما نیاز داریم سالی ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم تا نیروهایی که با تاخیر وارد بازار کار می شوند را پاسخگو باشیم. براساس آمار دفاتر تامین اجتماعی است که صادر شده است، در سال ۱۳۹۳، ۷۳۵ هزار و ۶۸۳ نفر با ثبت کدملی در سازمان تامین اجتماعی در مشاغل بیمه اجباری داریم که جدا از بیمه قالیبافان است، در همان سال ۳۲۶ هزار ریزش شغل داشتیم، می توانم ادعا کرد که اگر همین خط روندی را ادامه دهیم در سال ۹۳ موفق بودیم بیش از ۳۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که پس چرا این آمار در زندگی مردم ملموس نیست؟، اظهار کرد: اتفاقات خوبی در دولت تدبیر و امید رخ داده است. نرخ مشارکت در این دولت بالا رفته است و من از این امر بسیار خوشحالم، افراد از ناامیدی به امید رسیده‌اند، افراد امید به دست یافتن به شغل نداشتند اما الان دارند. از دیگر دستاوردهای این دولت این بوده که طبق آمار و اطلاعات، در گذشته امکان دسترسی به شغل در ۲۸ سالگی بوده اما امروز به ۲۷ سالگی رسیده است.

وزیر کار در مورد قرارداد موقت کار که به نوعی موجب عدم احساس امنیت شغلی افراد شده است، اضافه کرد: در دورانی که عرضه و تقاضای نیروی کار سخت می شود و نیروی کار پیشی می گیرد بر تقاضا، این فشار بر کارگران وارد می شود. من هم وزیر کارگران، هم تولیدگران و هم بیکاران هستم. با توجه به چهار نوع سیاست در رابطه با اشتغال، سیاست تنظیمی برعهده ما است، ما برای اینکه اجحافی صورت نگیرد به شدت با قراردادهای سفید امضا مقابله کردیم البته کانون های کارفرمایی و اتاق ها با ما همکاری کردند.

وی ادامه داد: ما در سال ۹۳ از ریزش ۲۳۷ هزار شغل با همکاری کارفرما و کارگران جلوگیری کردیم.

ربیعی در تعویق حقوق کارگران و بازنشستگان مستمری بگیر نیز گفت: در شرایط اقتصادی فعلی با مدیریت، این شرایط را مدیریت می کنیم همه جوانب را باید در نظر گرفت. ما باید هم فضای کارفرمایی و هم کارگری را در نظر بگیریم. در زمینه حقوق بازنشستگان سه سال نقش موثری داشتم تا ۶۵ درصد حقوق آنها افزایش یافت. در مدت زمانی کوتاه، تاب اقتصادی ما بیشتر از این ظرفیت نداشت، من متوجه مشکلات آنها می شوم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از حداقل حقوق بازنشستگان و کارگران اطلاع دارید، گفت: در حال حاضر دریافتی کارگر یک میلیون و صد هزار تومان با مزایا است. مستمری بگیران کمی کمتر از این مبلغ است. حدود ۴۰ درصد از مستمری بگیران حداقل دستمزد را دریافت می کنند. مستمری بگیران بازنشستگی نیز حداقل دریافتی آنها مناسب تر است.

وزیر کار و رفاه اجتماعی در مورد بحث تعطیلی صندوق‌های بازنشستگی به دلیل نبود اعتبارات کافی، گفت: صندوق ها تعطیل پذیر نیستند. از سوی دیگر تامین اعتبار صندوق تامین اجتماعی نیز توسط دولت نبوده و سهم را خودش تامین می کند. ما در صندوق ها با نسبت نامناسب ورودی با خروجی مواجه هستیم. یکی از بحران های ما که حتی در جلسه غیرعلنی مجلس حرف زدم شرایط صندوق های بازنشستگی است.

ربیعی گفت: رفع بحران صندوق از اولویت های دولت در برنامه ششم توسعه است. ربیعی در مورد بدهی تامین اجتماعی به بیمه و داروخانه ها نیز گفت: امروز بیمه تامین اجتماعی بدهی داروخانه ها و پزشکان را پرداخت کرده است. بدهی به بیمارستان ها تا پایان سال ۱۳۹۳ نیز پرداخت شده است. بدهی در بیمه سلامت نیز تا یکشنبه آینده برای سال ۱۳۹۳ پرداخت می شود و بدهی بخش اعظم پزشکان و داروخانه ها نیز در اردیبهشت پرداخت شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسین
-
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
جناب آقای وزیر
سلام علیكم
شایسته است سالی یك بار از كسانی كه داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف می دهند تقدیر و تشكر نمایید.
۰
۰
بنده خدا
-
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
اقا یه دفعه یارانه از ملت بگیرید.خلاص
محسن
-
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
خخخخخ شایسته است
حسین
-
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
با سلام وخدا قوت دولت باید هرچه زود تر یارانه بقیه مردم را قطع كند وبدست نیازمندان واقعی كه كمتر توانسته اند از سر سفره پر خیر وبركت انقلاب بهره برده اند برسد كه این نیز عین عبادت است رساندن حقی به اهلش . ازشما هم تشكر میكنم كه رسالت خبری خودتان را بی كم وكاست اجرا میكند .وحرفهای ودرد دل مردم را بازگو میكنید
۰
۰
تهرانی
-
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
ببین رسالت خبری , انگار خیلی شكمت سیره كه به پول میگی پیف پیف , ولی ما احنیاج داریم سنگ ننداز
سعید
-
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
خداقوت بزنید به ریشه مردم خداقوت خیلی زحمت داره
حمید
-
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
این همه حرف وبحث برای ٤٠ هزار تومن....
یكی به من بگه با ٤٠ هزار تومن چكار میشه كرد...
حقوق ٥٠ میلیونی میگیرند می شینند برای ٤٠ هزار تومن مردم تصمیم میگیرند...
۰
۰
احمد
-
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
آفرین آقای وزیر واقعآ ثابت كردی رفاه را در صدر كارهایت قرار دادی...........قطع كن یارانه ها را !!!ولی خواهشن قیمت ها را هم بر گردون به قبل مثل اینكه آقایان فراموش كردن این یارانه ها همون پول ملت است كه از گرون كردن حامل های انرژی بدست آوردید.والا در هیچ كدام از سالهای قبل از هدفمندی در بودجه برای مردم یارانه تعین نكرده بودند و نكرده اید كه حالا به خودتان اجازه قطع كردن آن را داده اید . آقای وزیر واقعآ حقوق یك میلیونی جواب گوی زندگی مردم هست . نه نه نه
۰
۰
یاسر
-
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
خوب بود برای لحظاتی خندیدم . منتظر 100روز بعدی هستم
۰
۰
احمد
-
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
اگه راست میگین چندتا حقوق نجومی هاروحذف كنید جای هزارنفرروپرمی كنه
غلام
-
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
بابا همه فهمیدن تو داری برضد طرحهای احمدی كارمیكنی , حالا مامردم بی گناهو چرا تحت فشارمیذاری
۰
۰
جاسم
-
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
همش دروغه !!! نزدیك انتخاباته به خاطر خودشان هم شده قطع نمی كنند ... اگر جرات داشتند تا حالا برای همه ثروتمندان قطع كرده بودند!!!!...
۰
۰
همی
-
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
من نمی دونم چرا هر كاری تو این دولت انجام میشه بر ضد دولت قبله.یعنی هركس با شما مخالفه باید نابود بشه.
۰
۰
غلام
-
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
چرانابود بشه مگه ما مثل شماییم نابود كنیم , شماهم اگه چیزیو نمی دونی یكم به حافظت فشاربیار قشنگ معلومه چه اتفاقاتی داره میافته لازم نیس مابگیم

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر