jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۲۸۷۹۹   ۱۵ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۴:۵۷

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه حقوق های نجومی قطعا وجه شرعی و اسلامی ندارد، تاکید کرد: افراد مالک این اموال نیستند و این اموال باید به بیت المال باز گردد.

چرا باید فردی چای بنوشد و میوه میل کند و ده‌ها میلیون بگیرد ولی حقوق کارگر یک یا ۲ میلیون باشد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، آیت الله موحدی کرمانی، خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه سیاسی- عبادی این هفته گفت: بعضی‌ها به اظهارات بنده، انتقاداتی داشتند که لازم می دانم جواب آن انتقادات را بدهم.

وی افزود: یکی از سخنان این بود که این آقایان به قانون عمل کرده و قانون به آنها اجازه داده بود که چنین حقوق‌های کلانی را دریافت کنند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: آن زمانی که مردم ایران به جمهوری اسلامی رأی دادند، اعلام کردند که ما نظامی می‌خواهیم که هم جمهوری و هم اسلامی باشد با این رأی گفتند اگر در نظام ما قانون، غیراسلامی باشد، باطل است و ما آن را به رسمیت نمی‌شناسیم.

آیت الله موحدی کرمانی ادامه داد: اولا بدانید یکی از مبانی فقه ما، عقل است. فقها و مراجعی که فتوا می دهند یا از قرآن یا از سنت و روایات و یا اجماع و یا عقل استفاده می کنند. حالا از شما سوال می کنم آیا می توان فکر کرد قوانینی که در این خصوص بوده، اسلامی است و قوانین اجازه می‌دهد فردی به‌عنوان عضو هیات مدیره ماهانه در چند جلسه بنشیند، چای بنوشد و میوه‌ای میل کند، بعد در پایان ماه، ده‌ها میلیون حقوق دریافت کند و از آن طرف کارگر بیچاره‌ای که در عمق چاه ۱۰۰ متری کار می‌کند، یک یا ۲ میلیون حقوق بگیرد، آیا این تبعیض از نظر عقل و وجدان قابل تامل است؟

وی اظهار داشت: امیرالمؤمنین(ع) حاضر نشد یک من گندم بیش از حق رسمی به برادرش عقیل بدهد. با توجه به این سابقه تاریخی، می توان حقوق های نجومی و این بهره‌برداری‌ها را طبق احکام اسلام دانست؟ این حقوق ها قطعا وجه شرعی و اسلامی ندارد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: نظام، مجلس را موظف کرده که قوانین متراکم در مورد حقوق‌ها را بررسی کند. قوانینی که در زمان شاه بوده باید دانه دانه در مجلس بررسی شده و مخالف و موافق درباره آن صحبت کرده و باطل کنند. مگر مجلس چقدر قدرت دارد؟ چقدر وقت دارد؟ مگر می توان این قوانین انباشته با این همه آیین‌نامه‌ها و ضوابط که در دوران شاه بوده را بررسی کند، حتما نمی‌تواند و معذور است.

آیت الله موحدی کرمانی اضافه کرد: اگر مجلس نتواند این کار را انجام دهد، آیا قوانینی که غیراسلامی بوده، اسلامی می شود؟ بعد از انقلاب هم آیین‌نامه‌ها و قوانینی در هیات دولت به تصویب رسیده است که تمام آنها باید به مجلس داده شود و رئیس مجلس موظف است تطبیق آن را با اسلام بررسی کند.

وی اظهار داشت: انبوه فراوانی از قوانین انباشته شده در این خصوص وجود دارد. آقایان توجه کنند که درست است مجلس موظف به تنقیح قوانین است، اما اگر مجلس نتوانست، آن قوانین و مقررات خلاف اسلام که چه در زمان شاه به تصویب رسیده و چه بعد از انقلاب، نباید اجرا شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: در مورد غیراسلامی بودن این افراد نیز یکی از مبانی ما عقل است. عقل به ما اجازه نمی‌دهد که فردی با این کار راحت و کم، حقوق میلیونی داشته باشد.

آیت الله موحدی کرمانی افزود: ممکن است برخی از این آقایان بگویند ما نمی‌دانستیم این حقوق‌ها غیرمشروع و غیراسلامی است. بسیار خب اگر نمی دانستید معذورید، اما الان باید این اموال را به بیت‌المال بازگردانید.

وی تصریح کرد: مطمئنا شما افراد متدینی هستید که اشتباه کرده اید. مثل شما، مثل فردی است که با آب نجس وضو و غسل کرده است. حالا باید قضای تمام نمازها را به جای آورد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اضافه کرد: به فرض می گوییم شما آقایان نمی دانستید و فکر می کنید طبق قانون می توانید چنین حقوقی را دریافت کنید، اما حالا که فهمیدید به شما می گویم که باید این اموال را برگردانید چون نامشروع است.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: در این رابطه سخن امیرالمؤمنین(ع) بهترین گواه است. در زمان عثمان اموال بسیاری توسط وی حاتم‌بخشی می شد. شاید کسانی که این اموال را دریافت می‌کردند می‌گفتند که عثمان خلیفه پیامبر(ص) است و چنین اختیاری را دارد، اما وقتی امیرالمؤمنین(ع) به حکومت رسید، اعلام کرد این اموال را از حلقوم شما بیرون می کشم.

وی تصریح کرد: این پول ها اموالی نیست که شما بخواهید خود را مالک آن بدانید. البته شنیده ام بعضی از این افراد مقداری از اموالشان را باز گردانده اند، امیدوارم همه این افراد موفق شوند اموال غیرمشروع را بازگردانند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: حقوق‌ها، مزایا، وام‌های میلیاردی و رانت‌خواری‌ها شامل این اموال نامشروع می شود. به قول سعدی بیت‌المال لقمه مساکین است نه طعمه اخوان الشیاطین.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حج گفت: آل سعود در امر حج کارشکنی کرد و مردم ایران را از زیارت بیت‌الله و به جا آوردن حج محروم کرد. ظالم تر از کسی که نگذارد انسان ها از مساجد و مسجدالاحرام بهره مند شوند، وجود ندارد. اینان که مانع حج شدند، بدانند راهی برای ورود به مسجدالاحرام به جز با خوف، وحشت و ترس ندارند یعنی اینان به عذاب الیم مردمی گرفتار شده و مورد تنفر و انزجار مردم مسلمان واقع می شوند.

موحدی کرمانی تصریح کرد: طبق آیات قرآن، این افراد هم در دنیا رسوا خواهند شد و هم در قیامت گرفتار عذاب بزرگی خواهند شد. خدایا به حرمت قرآن، آل سعود را نابود بفرما.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ی
-
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
باز جای شكر وجود داره كه كسایی وجود دارن كه، هم بفكر كارگر جماعت باشن
درضمن مجموع حقوق كارگر در بهار و برخی ماه ها تا 600 هزار تومن نمیرسه، میلیون كجا بود.
۰
۰
نرم افزار موبایل
-
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
یعنی تا حالا نمیدونستن كه حقوق نجومی میگیرند
۰
۰
ایرانی
-
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
اره واقعا چرا؟!!!!!!!!كسی نمیدونه؟!!!!!
۰
۰
ایران
-
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
برای من مجهول است كه چه كسی حقوق را تعین میكند،خود كارمند یا دیگران مسلما خودش تعین نمیكند پس باید افراد بالاتر مجازات شوند. من 9صد تومان حقوق میگیرم اگر میتوانستم حقوق خودم را زیاد میكردم خطیب جمعه بهتر است كار را سیاسی نكنید هر انچه همه گفته شود فایده ندارد باید جلوی اختلاس ها را بگیرند
۰
۰
زینب
-
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
جای تاسفه كه این طور مال بیت المال رو به این راحتی میخورن .... هیچ كس هم جلوشون رو نمیگیره ...؟ پس كجایند مردانی كه با این حرامی ها برخورد كنند..
۰
۰
مریم
-
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
قربان دهنت اما كو گوش شنوا و مرد عمل ...
۰
۰
حسین
-
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
واقعا چرا؟
حقوق كدوم كارگر 2 میلیون تومان در ماه هست؟ كدوم كارگر این مبلغ را هرماه به موقع می گیرد؟
۰
۰
روح الله
-
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
گفت یكی یا دو میلیون و مثال زد / بعدشم داره از مظلوم دفاع میكنه منافق نباش
رضا
-
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
روح الله خیلی جالبه فكر كنم جایی كه به نفع تو نباشه ازكلمه منافق استفاده میكنی. اقا برخی مسئولین دستی دراتش دارن و الكی مردمو با این حرفا سرگرم میكنن یعنی همشون نمیدونستن این اتفاقا داره میفته نه عزیزمن
حسین
-
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
معلومه كه هنوزم از حقوق یه كارگر خبر ندارن
به اطلاع میرساند حقوق یه كارگر هشتصد تا نهصد میباشد
نه یك میلیون
۰
۰
نرم افزار موبایل
-
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
تشكر
۰
۰
ایرانی
-
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
خیلی عجیبه ! در این مملكت از مدیر گرفته تا مسئول همه وهمه از مشكلات می نالند ، اما معلوم نیست این مشكلات از كجا ناشی شده وچه كسی باید آنها را حل كند ؟!! گویی آنهایی كه این مشكلات را درست كردند از كرات دیگری هستند و ما فقط می توانیم شكوه كنیم و غر بزنیم وكار دیگه ای از دستمان بر نمی آید .! باور كنید از ماست كه بر ماست .!!
۰
۰
محمد
-
۰۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
بعد از گذشت سی و اندی سال از پیروزی شكوهمند اسلامی زیبنده نیست عنوان بشه كه تعدادی با استفاده از قوانین موجود نظام گذشته مبادرت به دریافت حقوقهای نا متعارف نموده اند...چراكه مسول و قوانین نظام گذشته كلا امحا شده و به خاك مبدل شده اند...لذا علت چراغ سبز هایی بوده كه مسولین رده بالا زنجیر وار با فراهم نمودن زمینه و بستر باعث و بانی این اعمال مغایر قانون..شرع..و عرف و مبانی انسانی شده اند...ضمن اینكه سرسختانه با متخلفین بایستی برخورد شود مسولین ذیربط نیز وجدانا در مقابل ملت و قشر اسیب پذیر جوابگو هستند وكار هم از صحبت گذشته و قضیه كلمه عمل انهم با ابزار مقابله با قانون را طلب میكنه...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها