jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۹۲۷۰۸۲   ۱۰ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۲:۲۴

واکنش تند حراست وزارت ورزش به بیانیه ملوان درباره انحلال تیم بانوان

به خاطر یک بی‌نماز در مسجد را نمی‌بندند!

حراست وزارت ورزش به بیانیه ملوان درباره انحلال تیم بانوان واکنش تندی نشان داد.

به خاطر یک بی‌نماز در مسجد را نمی‌بندند!

به گزارش جام جم آنلاین ، بحث انحلال باشگاه فوتبال زنان ملوان این روزها به سوژه داغ رسانه‌ها تبدیل شده است و عجیب اینکه دلایلی برای این انحلال از سوی ملوانی‌‌ها ذکر شده که جای تأمل دارد.

ملوان ابتدا در این خصوص بیانیه زیر را صادر کرد:

«باشگاه ملوان هیچ وقت تیم بانوان خود را منحل نکرده بلکه از ماهها قبل تصمیم به واگذاری این تیم گرفته بود که البته این تصمیم دلایل خاص خود را داشت؛ دلایلی که بسیاری از آنها را نمی توان در رسانه ها و برای افکار عمومی در جامعه مطرح کرد.
هجمه‌های رسانه‌ای، مصاحبه‌های غیرواقعی و عدم صداقت در مورد دلایل عدم تیمداری در سطح بانوان، باشگاه ملوان را وادار کرد طی اطلاعیه ای رسمی در مورد تیم بانوان شفاف سازی لازم را برای هواداران، افکار عمومی و رسانه ها داشته باشد. برای اینکه درباره تیم بانوان صحبت کنیم باید به چندین ماه قبل برگردیم (اواخر پاییز سال 94) که باشگاه ملوان بعد از جلسات متمادی و انجام کارهای کارشناسی تصمیم به «واگذاری یا همان فروش امتیاز» تیم بانوان گرفت.
باشگاه ملوان از اواسط فصل گذشته تصمیم به عدم تیم‌داری در حوزه بانوان گرفت، این تصمیم دلایل خاص خود را داشت و نمی توان آن طور که در برخی رسانه ها و مصاحبه برخی ها مطرح شده است تنها دلیل این تصمیم را به موضوعات مالی ربط داد چرا که شاید دلایل مالی کوچکترین بخش از دلایل این تصمیم بود و بزرگترین دلیل آنرا باید در مواردی جست و جو کرد که نمی توان در یک جامعه اسلامی آنها را مطرح کرد.

شاید همان دلایلی که تمام تیم های لیگ برتری را بر آن داشت که یا تیم فوتبال بانوان خود را منحل کنند و یا تصمیم به واگذاری آن بگیرند. باشگاه ملوان اما راه دیگری را در پیش گرفت که نه به فروش امتیاز ختم می شد و نه انحلال تیم. از ماهها قبل به مدیران فوتبال استان و فدراسیون فوتبال اعلام شد که ملوان به دلایل متعددی که البته موضوع مالی کوچکترین و غیرقابل توجه ترین آن بود تصمیم دارد در حوزه بانوان فعالیتی نداشته باشد. باشگاه حتی به تمام مسئولان فوتبال استان اعلام کرد که حاضر است بدون دریافت هیچ گونه وجه نقد امتیاز تیم بانوان را به اسپانسر یا خریدار جدید واگذار کند که البته این به معنی کنار کشیدن از تمامی مسئولیت هایش نیست و باشگاه همچنان به حمایتهای معنوی یا بعضا مادی خود ادامه خواهد داد اما متاسفانه تا امروز حتی یک نفر از دوستان و عزیزانی که در این چند روز دست به انتقادهای آنچنانی زده اند و به عنوان دلسوز وارد عمل شده اند، یک سرمایه گذار یا اسپانسر پیدا نشد تا این تیم بتواند همچنان به حیات خود ادامه دهد.

باشگاه ملوان تاکید می کند اعلام عدم تیمداری در حوزه بانوان تصمیمی یک شبه و شتابزده نبوده و از نیم فصل سال گذشته تقریبا تمامی مسئولان ورزش استان در جریان چنین موضوعی بودند و در جلسه مجمع عمومی باشگاه نیز مطرح شد. باشگاه ملوان به طور کاملا خصوصی و از طریق اسپانسرهایی اداره می شوند که تماما خارج از استان حضور دارند و در این شرایط نیز باشگاه حق دارد که هزینه های خود را مدیریت کند اما باشگاه تاکید می کند که مهمترین دلیل عدم تیمداری در حوزه بانوان به همان مسایلی برمی گردد که نمی توان از آنها صحبت کرد، همان موضوعاتی که باشگاه های متمولی همچون سپاهان، ذوب آهن، سایپا، فولاد و پیکان یا تیم هایی پرهواداری مانند استقلال و پرسپولیس را هوشمندانه ترغیب به عدم تیمداری یا انحلال تیم های بانوانشان کرد.

ملوان به عنوان یک باشگاه فرهنگی ورزشی برای ورزش بانوان به خصوص فوتبال احترام و ارزش قایل است اما به دلایلی کاملا غیرمادی که تاکید می کنیم از بیان آنها به طور واضح در رسانه ها باید خودداری کرد، تصمیم ندارد در فوتبال بانوان به صورت حرفه ای تیمداری کند و تمام تیمداری خود را به فوتبال آماتور، آکادمیک و پایه ای بانوان البته در سطح شهرستان و استان معطوف خواهد کرد ضمن اینکه برای چندین و چندمین بار به صورت رسمی اعلام می کند حاضر است تیم فوتبال بانوان خود را بدون دریافت هیچ وجهی از سوی باشگاه به آنهایی که علاقه مند هستند در حوزه بانوان فعالیت داشته باشند واگذار کند اما همچنان حتی یک علاقه مند هم پیدا نشده است که در این حوزه ورود کند چرا که ورود به این حوزه نیاز به زیرساختهایی دارد که این زیرساختها قطعا در ورزش کشور وجود ندارد و باید به صورت ریشه ای به آن ورود کرد.»

پس از این بیانیه نصرت ایراندوست پیشکسوت باشگاه ملوان این باشگاه را تهدید به شکایت کرده و در مصاحبه‌ای انتقادی با خبرگزاری فارس گلایه‌هایی را مطرح کرد:

ایراندوست در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، با اشاره به صدور بیانیه باشگاه ملوان در مورد انحلال تیم بانوان این باشگاه و اینکه باشگاه اعلام کرده دلایل این انحلال را نمی‌تواند رسانه‌ای کند، گفت: روز گذشته مصادف با شهادت امام جعفر صادق(ع) بود و متأسفم که چنین بیانیه‌ای از سوی باشگاه ملوان صادر شد. در فصل گذشته بارها خبرنگاران و رسانه‌های مختلف به من تلفن کردند تا در مورد شرایط ملوان صحبت کنم، حتی بعد از سقوط ملوان هم حاضر نشدم صحبتی علیه باشگاه انجام دهم، زیرا نمی‌خواستم آرامش را از مردم انزلی و شهرم بگیرم، نمی‌خواستم هواداران ناراحت ملوان را عصبانی‌تر کنم، اما متأسفم که باشگاه ملوان در سالروز شهادت یک امام بزرگوار اطلاعیه و بیانیه‌ای صادر می‌کند که جای تأسف دارد. واقعاً از خواندن جملاتی که در این اطلاعیه آمده است متأسف و شرمگین هستم.

وی افزود: قطعاً از باشگاه ملوان و مدیرانش به خاطر صدور چنین بیانیه اهانت‌آمیزی به قوه قضائیه شکایت می‌کنم. من گلایه‌ها و شکوائیه‌هایم را هم به رئیس‌جمهور، وزیر ورزش و دادستان عزیز و محترم انزلی ارائه خواهم کرد. در این بیانیه به نوامیس بانوان فوتبالیست اهانت شده است، من سال‌ها در کنار تیم بانوان به‌عنوان پدر و برادر حضور داشته‌ام، دخترم سرمربی این تیم بوده است، من هم در کنار دخترم مدیر فنی تیم بوده‌ام، تیم فوتبال بانوان ملوان، بانوانی محجبه و پاکدامن دارد، پرچمدار کشورمان در المپیک برزیل یک بانوی محجبه قهرمان است، اما متأسفم که باشگاه ملوان چنین بیانیه‌ اهانت‌آمیزی را منتشر می‌کند.

ایراندوست در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: احساس می‌کنم باشگاه ملوان حالا که پژمان نوری و مازیار زارع را از دست داده می‌خواهد با سوق دادن موضوع به سمتی دیگر، خیلی چیزها فراموش شود، درحالی‌که خواهر پژمان نوری، همسر هادی تأمینی در این تیم بازی می‌کردند. تیم فوتبال ملوان متعلق به همه مردم ایران بود، بانوان پاکدامن از تمام کشور، از ایلام و اردبیل و ایذه در آن حضور داشتند و بازی کرده‌اند، بعد آقایان بیانیه می‌دهند که انحلال تیم بانوان ملوان به خاطر پول نبوده است.

سرمربی اسبق تیم فوتبال ملوان انزلی با اشاره به مشکلات مالی تیم بانوان ملوان گفت: اگر به خاطر پول تیم بانوان ملوان منحل نشده، پس چرا فقط 20 درصد دستمزد بازیکنان این تیم پرداخت شده است. دختر من در این باشگاه کار کرده، آیا یک‌بار حرف پول زده است، یک بانوی دیگر که 5 سال خانم گل مسابقات شده، به‌جای 35 میلیون تومان 6-5 میلیون تومان دستمزد گرفته است. آنها در گرما و سرما و یخبندان و گِل تمرین کردند و متأسفم برای مدیرانی که در باشگاه ملوان هیچ آشنایی با زیرساخت‌های ورزش انزلی ندارند.

ایراندوست تصریح کرد: رئیس هیأت‌مدیره باشگاه به بانوان قول داده بود که امسال تیم بانوان ملوان بدون دغدغه قهرمان شود، اما روز گذشته شاهد صدور بیانیه‌ای علیه دختران شایسته ایران بودیم، دختران شایسته‌ای که از تمام ایران در ملوان بازی می‌کردند. رهبر ما در انزلی بیان فرمودند که زن و مردش قهرمان هستند، اما آقایان چنین بیانیه‌ای صادر می‌کنند.

وی با اشاره به شهادت برادرش گفت: برای اولین بار می‌خواهم در رسانه‌ها بگویم من برادر شهید هستم، تاکنون از من نشنیده بودید که بگویم برادرم شهید شده چون دوست نداشتم فکر کنند می‌خواهم خودم را به این‌طرف و آن‌طرف وصل کنم. در 36 سال پس از انقلاب شکوهمند اسلامی هیچ‌گاه خودم را به جایی وصل نکردم، اما بیانیه آقایان باعث شد برای اولین بار در رسانه‌ها بگویم من برادر شهیدم و برادرم در کربلای 5 شهید شد تا به نوامیس ایران بی‌احترامی نشود. او برای دفاع از نوامیس ایرانی شهید شد و اکنون که اسم او را می‌آورم بغض گلویم را می‌فشارد (در این لحظه نصرت ایراندوست شروع به گریه کرد).

سرمربی اسبق تیم فوتبال ملوان انزلی افزود: من سه دسته‌گل در خانه دارم، دختران من در سال 1379 مادرشان را از دست دادند و حالا شاهد چنین بیانیه اهانت‌آمیزی هستیم. مدیران باشگاه ملوان باید در دادگاه پاسخ‌گو باشند.

ایراندوست با اشاره به اینکه نمی‌خواست سکوتش را بشکند، گفت: از هواداران عزیز ملوان عذرخواهی می‌کنم از برادر عزیزم مایلی‌کهن که آمده تا تیم ملوان را بسازد، عذرخواهی می‌کنم، اما دیگر نمی‌توانستم در قبال این بیانیه سکوت کنم و مجبور شدم در این برهه حساس صحبت‌هایی را بیان کنم.

بر همین اساس رضا حسنی‌خو، مدیرکل حراست وزارت ورزش نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و در گفت و گو با خبرنگار ورزشی فارس اظهار داشت: در مجموع مطرح کردن این موضوع در جامعه کار درستی نیست. ضمن اینکه هیچگاه به خاطر یک بی نماز در مسجد را نمی‌بندند. معتقدم شاید یکی دو نفر مشکل داشتند اما نباید به خاطر آن یک نفر، صورت مساله را پاک می‌کردند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد بسط چنین مباحثی به این شکل در جامعه و مطرح کردن آن، کار منطقی و عاقلانه‌ای نیست و مسئولان مربوطه باید با آن برخورد کرده و پس از اصلاح مواردی که وجود دارد، این تیم به کارش ادامه دهد.

حسنی‌خو درباره اینکه در بیانیه ملوان این طور ذکر شده که بزرگترین دلیل انحلال باید در مواردی جست و جو کرد که نمی توان در یک جامعه اسلامی آنها را مطرح کرد، گفت: اگر مسائلی که عنوان می‌شود وجود داشته باشد، مقصر مسئولان تیم هستند. آنها چرا اجازه دادند کار به اینجا برسد؟ این موضوع برای یک روز و دو روز نبوده و بالاخره یک دورانی را گذرانده که دوستان باید توجه می کردند تا این مشکل پیش نیاید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

من اگر بخواهم بی تعارف حرف بزنم باید بگویم بازیکنان جدید پرسپولیس هنوز نمی‌دانند پیراهن چه تیم بزرگی را پوشیده اند. بازیکن تازه وارد پرسپولیس باید بداند این تیم یک تیم معمولی نیست. شما نمی‌توانید و حق ندارید در پرسپولیس معمولی باشید!

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پرسپولیس بیمار است. تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش و معاینه ندارد، از همین دور و از قاب تلویزیون هم نشانه‌هایش قابل تشخیص است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها