jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۹۱۸۰۱۷ ۱۲ تير ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

نمایش «سبز سفید سرخ» اولین تله‌تئاتر در مورد شهدای مدافع حرم است که چندی پیش از تلویزیون پخش شد‌.

این تله‌تئاتر که توانسته هفت جایزه از جشنواره تئاتر مقاومت کسب کند به کارگردانی سید‌علی موسوی تهیه شده بود. او درباره کارگردانی این تله‌تئاتر به فارس گفته است: من در ابتدا جزو طیفی بودم که می‌گفتم به ما چه ربطی دارد، اصلا نمی‌فهمم که چرا جوانان ما باید بروند و در کشوری دیگر کشته شوند به خاطر جامعه و دولت دیگر، اصلا ربطی به ما ندارد، بعد که قصه‌ها را خواندم این نگاه تلطیف شد، گفتم این آدم‌ها به خاطر یک هدف می‌روند و این هدف مطمئنا دفاع از دولت اسد نیست و دیگر به این نتیجه رسیدم کسانی که می‌روند برای هدفی دیگر می‌روند. یک جایی خواندم اینها خیلی پول می‌گیرند، بعد یک عکسی قبل از نوشتن نمایشنامه دیدم که خیلی تکان‌دهنده بود: تابوتی بود که شهید مدافع حرم در آن خوابیده و صورت شهید بیرون و از گردن به پایین پرچم ایران بود و در انتهای تابوت یک کودکی بود که حداکثر یک‌سال داشت، مادرش و مادربزرگش پشتش بودند و یکسری آدم بودند که همه داشتند گریه می‌کردند و بچه با لبخند نگاه می‌کرد، خیلی عکس زیبایی بود و زیرش نوشته بود خیلی‌ها می‌گویند اینها پول می‌گیرند، تو بگو قیمت این لحظه چنده؟ فکر کردم که واقعا قیمت این لحظه چند است؟ دیدم قیمت ندارد... من الان برای آرمان و هدفم نباشد، بگویند صد میلیارد می‌دهم برو خودت را بکش آیا این کار را می‌کنم؟ آیا آنهایی که می‌گویند برای پول رفتند برای آرمان خودشان با ماهی 100 میلیون می‌روند بجنگند؟ مطمئنم این کار را نمی‌کنند.

وی درادامه گفته است: تا به حال در زندگی‌ام سه‌روزه نمایشنامه ننوشته بودم، چون کار نشدنی است. ولی چون دقیقا می‌دانستم چه می‌خواهم بنویسم سه روزه آن را نوشتم. البته در لحظه به لحظه نگارش این نمایشنامه و تمرین و اجرا و ضبط آن همیشه یک نیروی مافوقی را احساس می‌کردم که کار را جلو می‌برد و نمی‌گذارد خللی در آن ایجاد شود و لحظه به لحظه روح این شهید بزرگوار را در کار احساس می‌کردم.

امیرکربلایی زاده بازیگر این تله‌تئاتر هم گفته است: کار سبز، سفید، سرخ را دوست داشتم. همکاری ما به خیلی سال پیش برمی‌گردد. زمانی که علی و محمد بی‌ریا کار تئاتر خیابانی می‌کردند و خیلی هم موفق بودند. اصولا جنس کار همدیگر را می‌شناسیم، گاهی من کارگردانم و علی بازی می‌کند و گاهی برعکس، چون من کمتر کارگردانی می‌کنم بخصوص در سال‌های اخیر. در این کار هم همه‌چیز دلی شد، من فیلمی را کار کردم که برای حسین دارابی و با موضوع شهدای غواص بود. اساسا مقوله شهدا غیر از فضای سیاسی و حزبی بوده و جدا از همه این شرایط است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر