jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۰۹۹۷۶   ۱۳ خرداد ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

ویژگی‌های اساسی و متنوع مکتب سیاسی امام و گفتمان انقلاب اسلامی ‌که ترکیبی از ایمان خالصانه به‌خدا و باور صادقانه به‌حقیقت مردم‌سالاری دینی، پیوند ناگسستنی دین و سیاست، عدالت‌طلبی و مبارزه فراگیر با استبداد و استکبار و نفی نظام سلطه جهانی و همچنین جهانشمولی ارزش‌ها و آرمان‌ها بود، موجب شد بیانات و پیام‌های حضرت امام، قدرت نرم و معنایی فوق‌العاده و بی‌نظیری را ایجاد کند، مرزهای جغرافیایی را درنوردد و از یک طرف مخاطبان عام و خاص خود را در منطقه و جهان مجذوب منطق قوی و معنویت سرشار خود کند و از طرف دیگر قدرت‌های زورمدار جهانی و دنباله‌های منطقه‌ای آنها را به‌چالش کشد.

این‌گونه بود که نظام سلطه و استکبار جهانی که به‌شکل کامل خود در دولت آمریکا تجسّم پیدا می‌کند، کیان سیاسی و اعتبار پوشالی خود را در معرض خطر دید و با طراحی سناریوهای مختلف از یک‌سو براندازی نظام جمهوری اسلامی ‌و در صورت عدم توفیق، حفظ صورت و تغییر سیرت نظام را هدفگذاری نمود و از سوی دیگر ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی و تفرقه‌افکنی مذهبی و قومی‌را در صدر اولویت‌های خود قرار داد تا در صورت توان، اندیشه‌های ناب امام خمینی را در داخل مرزهای جغرافیایی ایران مهار و در غیر این صورت آن را وارونه و ضدبشری معرفی نماید.

تحمیل جنگ هشت ساله و صف‌آرایی برخی کشورهای منطقه در کنار رژیم بعثی صدام علیه ایران، حضور نیروهای بیگانه در منطقه خلیج‌فارس، حمله نظامی‌و اشغال افغانستان و عراق به‌بهانه‌های دروغین و فریبنده، ایجاد بحران در سوریه، حملات وحشیانه چند باره به‌حزب‌الله و مقاومت اسلامی ‌و مردمی‌در جنوب لبنان و غزه توسط رژیم صهیونیستی و هجوم عربستان به‌یمن و بحرین، از جمله اقدامات خصمانه آمریکا و برخی از متحدین غربی و منطقه‌ای او است که در حقیقت، با هدف پیشگیری و مقابله با توسعه نفوذ فرهنگی سیاسی انقلاب اسلامی ‌و ثمره افکار و اندیشه‌های ناب امام خمینی‌(ره) برنامه‌ریزی شده است. مهم‌ترین کاری که حضرت امام در سطح دنیای اسلام انجام داد، به‌تعبیر رسای مقام معظم رهبری این بود که «ابعاد سیاسی و اجتماعی اسلام را احیاء کرد؛ حقایق فراموش‏شده اسلام را احیاء کرد؛ عدالتخواهی اسلام را سرِ دست بلند کرد؛ ضدیت اسلام را با تبعیض و اختلاف طبقاتی و اشرافیت‌ها علنی کرد.» اقدام مهمی‌که به‌واسطه آن، امروزه تمییز دادن اسلام ناب و اصیل از اسلام‌های جعلی تکفیری، تروریستی و داعشی که آمریکا، سعودی و رژیم صهیونیستی حامی‌و مروج آن هستند، برای هر انسان منصف و بی‌غرضی به‌راحتی مقدور و ممکن است.

در سطح منطقه‌ای و جهانی، مهم‌ترین موضوعی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، تحت‌تاثیر فراوان اندیشه‌های ناب امام خمینی قرار گرفت و تحولات شگرفی را در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز در جهان اسلام پدید آورد، قضیه فلسطین و مبارزه آشکار و صریح امام خمینی‌(ره) با سیاست‌های توسعه‌طلبانه و نژادپرستانه رژیم صهیونیستی بود.

مواضع علنی و شجاعانه حضرت امام علیه این رژیم متجاوز و حامیان مستکبر آن، امید فراوانی را در میان مردم فلسطین و تمام آزادیخواهان جهان، باوجود گرایش‌های مختلف سیاسی و قومی‌آنان ایجاد نمود. این پدیده، ظهور جنبش‌های ضدصهیونیستی جدیدی را در فلسطین اشغالی و منطقه و جهان در پی داشت و موجب شد مبارزه با این رژیم با روحیه‌ای مضاعف و در ابعادی گسترده‌تر دنبال شود؛ امری که تمام‌محاسبات نظام سلطه و استکبار امپریالیستی صهیونیستی را برهم زد و معادلات جدیدی را پدید آورد که ضعف و زبونی روزافزون و همچنین زمینگیر شدن این رژیم حاصل آن است.

در پایان باید تاکید کرد اندیشه‌های امام خمینی‌(ره) را باید به‌مثابه‌حبل‌المتین الهی دانست که چنگ زدن به‌آن، آثار و برکات بی‌نظیری را در عرصه‌های مختلف حیات سیاسی اجتماعی ملت ایران و امت اسلامی ‌رقم زده و خواهد زد، زیرا «امام در مکتب سیاسی خود زنده است، و تا این مکتب سیاسی زنده است، حضور و وجود امام در میان امت اسلامی ، بلکه در میان بشریت، منشأ آثار بزرگ و ماندگار است.»

سرنگونی رژیم استبدادی پهلوی، پیروزی انقلاب اسلامی ، استقرار نظام جمهوری اسلامی ، پیروزی در جنگ تحمیلی و حفظ تمامیت ارضی، امنیت و استقلال سیاسی، توسعه و پیشرفت در عرصه‌های مختلف علمی‌و فناوری، هسته‌ای و فضایی، دفاعی و نظامی، تاثیرگذاری در معادلات منطقه‌ای و جهانی و ده‌ها دستاورد دیگرداخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله این آثار است.

راز ماندگاری نظام جمهوری اسلامی ‌و استمرار حرکت عزتمندانه و پرافتخار کشور نیز در مکتب سیاسی امام نهفته است که ملت ایران عمیقا به‌آن معتقد و پایبند است.

سیدمحمدعلی حسینی

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر