jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۰۸۷۰۸   ۰۹ خرداد ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

پس از اجرایی شدن برجام بسیاری از کارشناسان اقتصادی و همچنین مقام‌های مسئول براین باور بودند که مشکلات تجاری و اقتصادی کشورمان با رفع تحریم‌های بانکی کم کم برطرف خواهد شد و به نوعی افق‌های تازه‌ای از اقتصاد پیش‌روی کشورمان قرار خواهد گرفت. در حالی که امروز بیش از چهار ماه از اجرای این توافق گذشته هنوز اتفاق قابل توجهی به جز امضای چند تفاهم نامه صورت نگرفته است و همین موضوع باعث نگرانی برخی مسئولان و همچنین دست‌اندرکاران اقتصادی شده است.

در نگاه اول، شفاف نبودن سیاست‌های آمریکا عامل عدم موفقیت برجام معرفی شده است و بر همین اساس چند نشست تخصصی جهت برطرف شدن موانع حضور سرمایه‌گذاران بخصوص ارتباطات تجاری بانک‌ها در کشورهای غربی برگزار شده است؛ اما واقعیت آن است که در کنار کارشکنی آمریکا برای بازگشت ایران به اقتصاد جهانی، موانع داخلی را نیز نباید از قلم انداخت.

به هر حال عملکرد غیرشفاف آمریکا نسبت به کشورمان بر هیچ کس پوشیده نیست، اما اگر به واقعیت‌ها توجه داشته باشیم، فضای کسب و کار اقتصاد کشورمان نیز مساعد جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیست و هنوز خودمان نتوانسته‌ایم زمینه را برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در اقتصاد کشور مهیا کنیم به صورتی که از گذشته سیگنال‌های اشتباهی از اقتصاد کشورمان برایشان ارسال کرده‌ایم و اکنون تمامی علاقه‌مندان به حضور در بازار بکر اقتصادی کشورمان، کارشکنی و عدم شفافیت آمریکا را بهانه کرده و برای حضور در بازار اقتصادی و صنعتی ایران تأمل می‌کنند.

بی‌شک اگر تصمیم داریم از فضای ایجاد شده بین‌المللی با در نظر گرفتن منافع ملی کشورمان برای توسعه صنایع و جذب سرمایه‌های بیشتر خارجی استفاده کنیم، لازم است در برنامه ششم توسعه اقتصادی کشورمان به موارد زیر توجه ویژه‌ای داشته باشیم، چون این موارد عاملی در تأمل بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به ایران بوده است.

1. افزایش شفافیت فضای کسب و کار و کاهش بروکراسی اداری.

2. بازنگری در تضامین سرمایه‌گذاران خارجی برای حفاظت از سرمایه‌هایشان.

3. بازنگری در قوانین بانکداری کشورمان که با استانداردهای بین‌المللی فاصله
قابل تاملی دارد
.

4. تضمین حقوق مالکیت برای سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان ورود به بازار اقتصادی ایران.

عماد عزتی

اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر