jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۴۳۹ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عنوان کرد: از هر هزار تولد یک کودک دچار کم‌کاری تیروئید می‌شود. این عارضه به علت عدم رشد کافی تیروئید در دوران جنینی است. ولی علاوه بر این عارضه که پیشگیری ندارد، بارداران باید ید کافی دریافت کنند تا تیروئید جنین و تیروئید خود مادر رشد سلول‌های مغزی جنین را تسهیل کنند.

دکتر فریدون عزیزی در گفت‌وگو با جام‌جم افزود: به مادران باردار توصیه می‌شود در دوران بارداری ید به مقدار کافی دریافت کنند. تیروئید در دوران جنینی و دو تا سه سال اول زندگی نقش بسیار موثر و قابل توجهی را در رشد مغزی کودک دارد. اگر تیروئید بخوبی رشد پیدا نکند فرد دچار کند ذهنی، اختلال عصبی، عدم رشد جسمی و... می‌شود.

این متخصص غدد تاکید کرد: اگر تیروئید مادر در دوران بارداری فعال باشد کودک دچار مشکل نخواهد شد، اما در غیر این صورت کودک دچار مشکل می‌شود و لذا دریافت ید کافی در دوران بارداری و فعالیت طبیعی تیروئید مادر در سه ماهه اول و طبیعی بودن تیروئید جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری ضروری است.

وی یادآور شد: بارداران باید بخصوص در سه ماه نخست بارداری به مقدار کافی ید دریافت کنند تا احتیاجات جنین تامین شود زیرا در این مدت تیروئید جنین تشکیل نشده و برای رشد سلول‌های عصبی به هورمون‌های تیروئیدی مادر نیاز دارد، اما در هفته 17 تیروئید جنین به اندازه کافی هورمون تولید می‌کند و دیگر به مادر نیازی نخواهد داشت. زمانی که کودک متولد می‌شود میزان تیروئید آن اندازه گرفته می‌شود که اگر کودک دچار کم‌کاری تیروئید بود، هورمون تیروئیدی تجویز شود که باید تا پایان عمر مصرف شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر