jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۴۳۹ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عنوان کرد: از هر هزار تولد یک کودک دچار کم‌کاری تیروئید می‌شود. این عارضه به علت عدم رشد کافی تیروئید در دوران جنینی است. ولی علاوه بر این عارضه که پیشگیری ندارد، بارداران باید ید کافی دریافت کنند تا تیروئید جنین و تیروئید خود مادر رشد سلول‌های مغزی جنین را تسهیل کنند.

دکتر فریدون عزیزی در گفت‌وگو با جام‌جم افزود: به مادران باردار توصیه می‌شود در دوران بارداری ید به مقدار کافی دریافت کنند. تیروئید در دوران جنینی و دو تا سه سال اول زندگی نقش بسیار موثر و قابل توجهی را در رشد مغزی کودک دارد. اگر تیروئید بخوبی رشد پیدا نکند فرد دچار کند ذهنی، اختلال عصبی، عدم رشد جسمی و... می‌شود.

این متخصص غدد تاکید کرد: اگر تیروئید مادر در دوران بارداری فعال باشد کودک دچار مشکل نخواهد شد، اما در غیر این صورت کودک دچار مشکل می‌شود و لذا دریافت ید کافی در دوران بارداری و فعالیت طبیعی تیروئید مادر در سه ماهه اول و طبیعی بودن تیروئید جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری ضروری است.

وی یادآور شد: بارداران باید بخصوص در سه ماه نخست بارداری به مقدار کافی ید دریافت کنند تا احتیاجات جنین تامین شود زیرا در این مدت تیروئید جنین تشکیل نشده و برای رشد سلول‌های عصبی به هورمون‌های تیروئیدی مادر نیاز دارد، اما در هفته 17 تیروئید جنین به اندازه کافی هورمون تولید می‌کند و دیگر به مادر نیازی نخواهد داشت. زمانی که کودک متولد می‌شود میزان تیروئید آن اندازه گرفته می‌شود که اگر کودک دچار کم‌کاری تیروئید بود، هورمون تیروئیدی تجویز شود که باید تا پایان عمر مصرف شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر