jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۰۵۳۵۶ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۵:۳۸

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از ایده دونالد ترامپ برای ایجاد دیوار حائل میان آمریکا و مکزیک، خطاب به وی گفت: جهل و نادانی، فضیلت نیست.

اوباما خطاب به ترامپ: نادانی فضیلت نیست!

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، اوباما بی آن که نامی از دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ببرد، تاکید کرد: دیوارسازی، بی فایده است.

اوباما، در مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه روتگیرز نزدیک نیویورک، از فارغ التحصیلان دانشگاه خواست برای گذشته طلایی آمریکا افسوس نخورند، زیرا گذشتۀ آمریکا چندان هم طلایی نبوده است و این کشور در گذشته، از آفت های زیادی همچون نژادپرستی، فقر و نابرابری میان زن و مرد، رنج می بُرد.

رئیس جمهور آمریکا افزود: جهان امروز بیش از هر زمان دیگری به یکدیگر متصل است و دیوار سازی، فایده ای در بر ندارد.

ترامپ پیش از این وعده کرده بود که در صورت ورود به کاخ سفید، با هزینه مکزیکی ها دیواری در مرز آمریکا و مکزیک بسازد و از ورود مهاجران غیرقانونی از مکزیک به آمریکا جلوگیری کند. ترامپ همچنین با انتقاد از پناهندگان مکزیکی در آمریکا، آن ها را قاچاقچی مواد مخدر شمرد.

اوباما در ادامۀ انتقادات خود به طرحِ ترامپ گفت: هیچ دیواری نمی تواند جلوی انتشار بیماری زیکا یا ابولا را بگیرد یا با مشکلات رقابت ناشی از جهانی سازی مقابله کند.

وی افزود: ساخت دیوار باعث تقویت اقتصاد یا امنیت ما نمی شود. منزوی کردن مسلمانان یا تحقیر آنان، با ارزش های ما در تعارض است. این رفتارها خیانت به مبانی آمریکا است. این موضوع با این واقعیت در تعارض است که تحقق آرزوها و اختراعات ما همیشه مدیون جذب بهترین های جهان است.

رئیس جمهور آمریکا که در این مراسم، لباس فارغ التحصیلان دانشگاه را به تن داشت، بدون اشارۀ مستقیم به ترامپ گفت: جهل، همچنان که در زندگی فضیلت نیست، در سیاست نیز فضیلت نیست. این که کسی نداند درباره چه چیزی صحبت می کند، به هیچ وجه جالب نیست. این موضوع ربطی به صداقت و صراحت یا دفاع از شفافیت سیاسی ندارد، بلکه خیلی ساده، مساله این است که شخصِ مزبور، نمی داند دربارۀ چه چیزی صحبت می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر