jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۹۰۴۸۱۴ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۳۵

هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه، ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی، ابتهاج معنوی، نشاط انقلابی، عزم ملی، پیشرفت براساس سند چشم‌انداز، فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای، دین و اخلاق، امیدآفرینی، پیوند با سرچشمه‌های تولید فکر و فرهیختگان و مواردی دیگر... از جمله مولفه‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری در حکم انتصاب محمد سرافراز در آبان 1393 بود؛ مولفه‌هایی که هرکدام نشان‌دهنده دغدغه‌ها و نیازهای امروز جامعه ایرانی بود و هست.

ضرورت همدلی و همزبانی با رسانه ملی

اما با نگاهی به حکم تازه معظم‌له برای دکتر علی عسکری به عنوان رئیس سازمان صداوسیما درمی‌یابیم که ایشان نه‌تنها بر موارد گذشته اشاره کرده‌اند؛ بلکه رئیس جدید به برنامه‌ریزی، رعایت راهبردهای کلان، جذب و حفظ و تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد و حضور مؤثر در فضای مجازی سفارش شده است. به تعبیری مسئولیت و کار بیشتری در برهه جدید از کارکنان و مدیران رسانه ملی نه‌تنها از سوی مسئولان بلکه از سوی مردم فهیم ایران انتظار می‌رود.

بازخوانی مولفه‌های یادشده بروشنی نشان می‌دهد که تدبیر و اجرایی کردن تک‌تک این موارد تنها از یک نفر به نام رئیس رسانه ملی خواسته نشده؛ بلکه شرط عملیاتی شدن آنها، همدلی و همزبانی تمام سازمان‌ها، نهادها، شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و آحاد مردم است. مگر نه این است که تهاجم فرهنگی غرب تمام ابعاد فرهنگی، اخلاقی، دینی و حتی حوزه‌های خارج از فرهنگ یعنی سیاست و اقتصاد را نشانه رفته است. مگر نه این که سیل برنامه‌سازی رسانه‌ای در این تهاجم نرم به کودکان و خردسالان محدود نمی‌شود و تمام گروه‌های سنی اعم از نوجوانان و جوانان و حتی سالمندان را هدف گرفته است. مگر نه این که تشویق به مهاجرت (اگر نگوییم فرار مغزها) به کشورهای دیگر فراتر از نخبگان و فارغ‌التحصیلان رفته و به نیروی کار جوان و هنرپیشگان هم رسیده است.

این موارد و بسیاری از این دست که از حوصله یک یادداشت مختصر خارج است، همه دلایلی بر ضرورت عزم و همدلی ملی برای همکاری با رسانه ملی در این برهه تازه است. اگر رسانه ملی به عنوان قرارگاه مقدم جنگ نرم معرفی و شناخته شده است، اگر به اندازه تمام شبکه‌های برنامه‌ساز رادیو و تلویزیونی غیرخودی در ماهواره‌ها، فضای مجازی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، از یک سازمان رسانه‌ای انتظار پدافندی و برنامه‌سازی فاخر می‌رود، راهی غیر از اشتراک مساعی و تعاون بیش از پیش همه دلسوزان انقلاب اسلامی در این سنگر خودی و قرارگاه مقدم نیست.

رسانه‌ای که در تولید آثار فرهنگی دغدغه امور اقتصادی و ریاضتی داشته باشد، عملا قرارگاهی است که در برابر پیشرفته‌ترین سلاح‌های فرهنگی رقیبان خود، خلع سلاح شده است. شایعه‌سازی و سناریونویسی در شبکه‌های مجازی با هدف هجمه به این قرارگاه فرهنگی یک بار اثر دشمن شاد خود را نشان داد و به کنار رفتن رئیس رسانه ملی ختم شد. داستانی که بیشتر، اتاق فکر جریان تهاجم فرهنگی غرب را خشنود کرد.

امید که در دوره جدید، رئیس رسانه ملی همنوایی و همزبانی همگان اعم از دولت، شخصیت‌ها، احزاب مختلف و اقشار مردم را در کنار خود احساس کرده و همیار خود ببیند.

محمدزندکریمخانی

رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر