jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۰۳۲۴۵ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۴:۲۳

سوءاستفاده گروه‌های تروریستی از آتش‌بس اعلام شده در سوریه و حمله به خان طومان، روستایی در استان حلب که شهادت تعدادی از نیروهای مقاومت را به همراه داشت، نگرانی‌هایی را در خصوص وضعیت سوریه به وجود آورده است.

جیش الفتح وارد بازی خطرناکی شد

با این که دولت سوریه و متحدانش توانسته بودند پیش از آتش‌بس حدود 12 هزار کیلومتر از خاک این کشور را آزاد کنند، اما با این وجود به حل مسالمت‌آمیز و سیاسی بحران رضایت دادند و آتش‌بس را پذیرفتند. به این امید که گفت‌وگوهایی در زمینه صلح در ژنو صورت بگیرد و به نتیجه‌های مثبتی نیز دست یابند، اما با این حال و حتی بدون توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت مبنی برضرورت ریشه‌کنی گروه‌های تکفیری و ادامه بحث وگفت‌وگوهای صلح در سوریه، بازی خطرناکی به واسطه معارضه مسلح در خان طومان به وجود آمده است.

البته اشغال خان طومان به معنای این نیست که ابتکار عمل به دست معارضان و گروه‌های تکفیری افتاده است، بلکه همان طور که دولت سوریه توانست پیشتر خان طومان را آزاد کند، این بار نیز می‌تواند. اما اکنون بحث این است که برخی از نیروهای معارض بخصوص گروهی موسوم به جیش الفتح با همکاری جبهه النصره بازی خطرناکی را آغاز کرده‌اند که ممکن است با از بین رفتن آتش‌بس، دوباره سوریه به صحنه کارزار و جنگ برگردد.

روسیه دو واکنش خواهد داشت ابتدا تلاش می‌کند گروه‌های احرارالشام و جیش‌الاسلام را به عنوان گروه‌های تروریستی در شورای امنیت معرفی کند؛ همان چیزی که بارها ایران نیز مطرح کرده بود و واکنش دوم نیز واکنش نظامی خواهد بود. گرچه روسیه تاکنون واکنش نظامی نشان نداده است، اما نقض مکرر این آتش‌بس نمی‌تواند بدون پاسخ بماند. در نهایت روسیه هر لحظه ممکن است به این آتش‌بس پایان دهد و به مواضع این معارضان در مناطق مختلف سوریه حمله‌ور شود.

فراموش نکنیم که ایران تنها نیست و در این محور در کنار سوریه و روسیه قرار دارد و بدون هماهنگی با آنها اقدامی نمی‌کند. به بیان دیگر ایران در تلاش است با هماهنگی طرف‌های خود در منطقه به گونه‌ای رفتار کند که به حل مسالمت‌آمیز بحران منتهی شود./ جام‌جم‌آنلاین

حسین رویوران

کارشناس مسائل خاورمیانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر