jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۸۹۸۰۷۵ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۲۰:۴۵

میوه تمشک دارویی موثر برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی و غده های بدخیم به شمار می رود.

تمشک در جلوگیری از رشد سرطان مفید است

به گزارش جام جم آنلاین، تمشک با محتویات کامل آن می تواند به عنوان دارویی برای جلوگیری از کاهش رشد غده های بدخیم که سالانه بیش از یک میلیون نفر را در جهان مبتلا می کند و دست کم 750 هزار مریض قربانی آن می شوند، مورد استفاده قرار گیرد.

همه مراکز تحقیقات درمطالعات خود تلاش کرده اند تا محتویات تمشک را از یکدیگر جدا کنند تا ماده فعال درآن شناخته شود و از آن برای ساختن داروهای جدید استفاده کنند، اما تلاش های آن ها بی نتیجه بوده است و توصیه های اصولی آن ها این است که مبتلایان به سرطان روده، نباید آب تمشک را بخورند، بلکه باید همه آنرا بخورند زیرا بخش هایی از پوست تمشک که درآب این میوه نیست - فراتر از ویژگی های عجیب آن است.

براساس برخی آمارها از هر بیست نفر، یک نفر به سرطان روده مبتلا می شود، ( یعنی 5 درصد از انسان ها) و موارد ابتلا به آن به ویژه در آمریکا و کشورهای پیشرفته زیاد است. این بیماری در آمریکا، به عنوان سومین سرطان رایج (به استثنای سرطان های پوست) شناخته می شود. سرطان روده، همچنین سومین سرطان عامل مرگ در هر دو جنس است، این درحالیست که میانگین ابتلا به این بیماری، در کشورهای درحال توسعه و کشورهای جهان سوم در کشورهای آفریقایی و آسیای جنوبی کاهش می یابد و به کمترین حد خود (یعنی کمتر از حدود ده برابر) می رسد.

مطالعات انجام شده علت شیوع سرطان روده بزرگ در کشورهای پیشرفته در مقایسه با کشورهای فقیرتر را شیوه غذایی دراین کشورها می دانند که به طور عمده مبتنی بر استفاده از گوشت قرمز در مقایسه با سبزیجات ، میوه و حبوبات است ، همچنین تجربه نشان داده که کم تحرکی در زندگی و کمبود فعالیت ورزشی خطرمرگ بر اثر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد و درمقابل این بیماری به شکل ارثی در برخی خانواده ها وجود دارد اما فقط 5 درصد از موارد ابتلا را شامل می شود.

محققان با آزمایش بر روی موش های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان روده بزرگ و پس از بیست هفته از گذشتن مصرف تمشک از سوی آنان به این نتیجه رسیدند که غده های خوش خیم به میزان نصف کاهش یافته و میزان آن نیز در مقایسه با موش هایی که تمشک نخورده بودند، کوچکتر بود، آن ها همچنین وقتی که بخش های مختلف تمشک را از یکدیگر جدا کردند، به همان نتایج دست نیافتند، از این رو نتوانستند ماده موثر را شناسایی کنند. به گفته آنها خود تمشک با همه مواد داخل آن، ماده ای موثر برای درمان سرطان است.

منبع: شبکه العالم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش