jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۹۷۹۴۵ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۹:۳۴

رئیس کمیسون کشاورزی اتاق تهران در کنفرانس سه روزه توسعه روابط تجاری ایران و روسیه در شهر آستاراخان زمینه همکاری دو کشور در حوزه غذا و کشاورزی، امکان صادرات این بخش و تقویت روابط در صنایع لبنی، شیرینی و شکلات را امیدوار کننده عنوان کرد.

توسعه روابط تجاری ایران و روسیه در حوزه کشاورزی وغذا

به گزارش جام جم آنلاین ، هیئت اقتصادی روسیه به سرپرستی معاون وزیر کشاورزی این کشور دو ماه قبل به ایران سفر کرد و طی آن ضمن بررسی زمینه های همکاری دو کشور، از فعالان صنعت غذا و کشاورزی ایران دعوت شد تا در کنفرانس توسعه روابط تجاری ایران و روسیه حضور داشته باشند.

گفتنی است کنفرانس مذکور دوم اردیبهشت کار خود را در آستارخان آغاز کرده و به دعوت اتحادیه غلات روسیه جمعی از فعالان صنایع غذایی و تجار حوزه غلات ایران در قالب هیئتی اقتصادی برای شرکت در این کنفرانس به روسیه سفر کرده اند.

کاوه زرگران، دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با حضور در کنفرانس توسعه روابط تجرای ایران و روسیه به معرفی ظرفیت های دو طرف در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی پرداخت و معتقد است که دو کشور می توانند متناسب با مزیت هایی که نسبت به یکدیگردارند از طریق همکاری های اقتصادی به رشد و توسعه کشور خود کمک کنند.

بر اساس اظهارات وی حضور نمایندگان اینداستریال بانک از روسیه که یکی از قدرتمندترین بانکهای این کشور است و دو بانک ایرانی خاورمیانه و توسعه تعاون در این کنفرانس بیانگر جدیت دو طرف در رفع موانع بانکی و پولی در راستای توسعه مناسبات اقتصادی است.

با نگاه به لازمه های توسعه مناسبات اقتصادی بین کشورها یادر آور شد که یکی از مهمترین عوامل رشد روابط بین المللی یک کشور نبود موانع پولی و بانکی است تا تجار و فعالان اقتصادی بتوانند نقل و انتقالات ارزی خود را به سهولت انجام دهند.

زرگران همچنین ضمن بیان توانمندی ها و زمینه های کاری مشترک، اطلاعات آماری از میزان تولید و نیازهای کشور در زمینه غلات، جزئیات مربوط به میزان سطح زیر کشت، نوسانات تولید و واردات محصولات کشاورزی و غذایی به ایران در طول یک دهه گذشته، سیاست های فعلی کشور در خصوص تولید و واردات گندم، ذرت و جو، وضعیت کارخانه های روغن کشی که دانه های روغنی مصرف می کنند از جمله دانه آفتاب گردان و سویا و برنامه های تعیین شده در راستای تقویت این بخش را ارائه داد.

لازم به ذکر است وزارت جهاد کشاورزی ایران با توجه به توانمندی های کشور در بخش روغن کشی در سیاست های جدید مبنی بر واردات دانه های روغنی به جای روغن خام و توسعه اشتغال اقدامات موثری انجام داده، بدین ترتیب دراین کنفرانس پیشنهاد شد که روسیه به جای فروش روغن خام به ایران به فکر فروش دانه های روغنی باشد.

در این کنفرانس نمایندگان شرکت های بزرگ غذایی و کارخانه های خوراک دام حضور دارند که در خلال برگزاری نشست های تخصصی ضمن آشنایی با ظرفیت های روسیه از کارخانه های تولیدی و تجهیزات بندری از جمله بنادر پورت آستارخان، پورت ماهاچ کالا و بنادر شخصی دیگر با ظرفیت های مختلف ذخیره سازی گندم بازدید کردند. بر اساس اظهارات دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی، ظرفیت ذخیره گندم در پورت ماهاچ کالا در حدود ۶۰ هزارتن است که با احتساب انبارهای جانبی ظرفیت بیشتری دربرمی گیرد. همچنین ابن بندر در حوزه صادرات الوارفعال است.

وی در پایان، منطقه آستاراخان را در امر مراوادات بین دو کشور مهم و حساس ارزیابی کرد و گفت: رویکرد بخش خصوصی و دولتی دو کشور در توسعه مناسبات اقتصادی خلاصه می شود که در همین رابطه روسیه تلاش می کند امکانات و تاسیسات لازم را در آستارخان فراهم سازد به گونه ای که دو کشور تامین کننده کالاهای یکدیگر باشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عدالت در شهر، گم شده است

عدالت در شهر، گم شده است

شورای شهر تهران دیروز یک فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن در آینده‌ای نزدیک نرخ بلیت مترو و اتوبوس مجددا افزایش می‌یابد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر