jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۹۷۱۳۵ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۰:۴۶

وزیر امور خارجه آمریکا در جمع اعضای یک لابی صهیونیستی ادعا کرد که رقم دارایی هایی که پس از توافق هسته ای نصیب ایران شده به سه میلیارد دلار می رسد.

ایران تنها به ۳ میلیارد دلار از دارایی‌های خود رسید

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از «سان دیگو جویش ورلد»، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا با حضور در ضیافت سالانه لابی صهیونیستی «جی استریت» از حمایت این گروه از توافق هسته ای با ایران تقدیر کرد و مدعی شد که برجام کماکان بهترین روش برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است.

وی در ادامه به موضوع مورد مناقشه در بین دولتمردان آمریکایی مبنی بر میزان دارایی های آزاد شده ایران پس از توافق هسته ای اشاره کرد و گفت که از زمان حصول برجام تا به این لحظه، تهران تنها به حدود ۳ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده خود دسترسی یافته است.

وی در این باره گفت: بعضی وقتها از زبان برخی کاندیداهای جمهوریخواه پست ریاست جمهوری آمریکا رقم نادرست ۱۵۰ میلیارد دلار را می شنویم که به نظر من هرگز واقعیت نداشته است. بعضی ها هم از رقم ۱۰۰ میلیارد دلار صحبت می کنند حال آنکه برآورد ما از این رقم حدود ۵۵ میلیارد دلار است.

جالب آنکه ادعاهای کری در حالی مطرح شد که مقامات ایرانی به دفعات از بد عهدی طرف آمریکایی شکایت کرده و می گویند که عملا چیزی از برجام عایدشان نشده است.

به گفته آنها، علیرغم رفع تحریم ها، بانک ها و شرکت های خارجی از بیم قوانین سخت آمریکا همچنان برای برقراری ارتباط با ایران مردد هستند.

ناگفته نماند که کری در لابه لای تمجیدهایی که از دستاوردهای آمریکا در زمینه حصول توافق هسته ای می کرد، مدعی شد: محدودیت‌های غنی‌سازی شامل غنی‌سازی ۳.۶ درصدی برای ایران برای ۱۵ سال، رصد تمامی مسیرهای اورانیوم تولید شده برای ۲۵ سال، دسترسی قانونی به همه تأسیسات مشکوک برای کل دوران توافق، معیارهایی قابل اندازه‌گیری هستند که توافق هسته‌ای با ایران را قابل دفاع می‌کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا در تکمیل ادعاهای خود گفت: اینها واقعیت‌هایی است که روشن می‌سازد کشوری که دو ماه با ساخت بمب فاصله داشت اکنون حداقل یک سال فاصله دارد و ما توانایی رصد اینکه آنها چه می‌کنند را داریم.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر