jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۹۵۷۶۰ ۲۷ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۲:۰۶

کری: می توانستیم جنگنده‌های روسی را هدف قرار دهیم

پرواز جنگنده‌های روس بر فراز ناو آمریکایی

وزیر خارجه آمریکا با محکوم کردن پرواز جنگنده‌های روس بر فراز یک ناو آمریکایی مدعی شد که بر اساس قوانین جنگ این کشتی می‌توانست جنگنده‌ها را «ساقط»‌ کند.

پرواز جنگنده‌های روس بر فراز ناو آمریکایی

به گزارش جام جم آنلاین، ناوشکن یو‌اس‌اس دونالد کوک در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی و در فاصله کیلومتری جزیره روسی کالینین‌گراد بود که دو هواپیمای جنگنده سوخو-24 طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه چندین بار به آنها نزدیک شدند.

یکی از این هواپیما‌ها حتی در فاصله 9 متری این ناوشکن حرکت کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این اقدام در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت: «ما این نوع رفتار را محکوم می‌کنیم. این اقدام تحریک‌کننده و خطرناک است. بر اساس قوانین درگیری می‌توانست منجر به ساقط شدن گردد.»

وی در ادامه افزود: «افراد باید بدانند که این فعالیتی جدی بوده و آمریکا در دریاهای آزاد مرعوب نخواهد شد.... ما به روس‌های اطلاع داده‌ایم که این امر چقدر می‌تواند خطرناک باشد و امیدواریم که هرگز تکرار نشود.»

قرارگاه فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا پیشتر چندین فیلم ویدئویی منتشر کرد که ادعا می‌شود شامل مانورهای جنگنده‌های روس در کنار کشتی آمریکایی هستند.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که پروازهای ذکر شده یکی از تهاجمی‌ترین رویارویی‌های دو خصم دوران جنگ سرد در تاریخ اخیر بوده و اینکه پرواز جت‌های روسی چنان نزدیک بود که منجر به ایجاد ردّی بر روی آب می‌شد.

یک بالگرد مدل هلیکس کی‌ای-27 روسی نیز به کشتی کوک نزدیک شده و از آن عکسبرداری کرده است.

اما وزارت دفاع روسیه شکایت‌های آمریکا درباره این پروازها را رد می‌کند. ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، دیروز (پنج‌شنبه) گفت که خلبانان روسی سوخو-24 کشتی را مشاهده کرده و با «اتخاذ تمام تمهیدات احتیاطی» بازگشتند.

وی در ادامه گفت: «صادقانه بگویم، دلیل این واکنش شکوه‌آمیز همکاران آمریکا برای ما غیرقابل فهم است.»

منبع:تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر