jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۷۵۷ ۲۴ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

به دنبال امضای توافقنامه مرز دریایی میان مصر و عربستان که براساس آن دو جزیره راهبردی تیران و صنافیر به ریاض واگذار شد، یکشنبه‌شب تجمعی اعتراض‌آمیز در واکنش به این اقدام در میدان طلعت حرب در قاهره، پایتخت مصر برگزار شد. به گزارش پرس تی‌وی، مقامات امنیتی ضمن مقابله با این اعتراضات، 11 فعالِ مخالف با این توافق را بازداشت کردند.

حمدین صباحی، فعال برجسته مصری نیز با بیان این‌که مصر برای صیانت از این دو جزیره خون‌های زیادی داده است، هشدار داد برای جلوگیری از بروز یک بحران در روابط مصر و عربستان، قرارداد ننگینِ واگذاری این جزایر بی‌اثر و ملغی به حساب بیاید.

از سوی دیگر، پایگاه خبری الرصد مصر یک نوار صوتی منتشر کرد که مربوط به یکی از سخنرانی‌های جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهور پیشین این کشور درباره حاکمیت مصر بر این دو جزیره است. عبدالناصر در این سخنرانی تأکید می‌‎کند هر تلاشی برای محروم کردن مصر از این جزایر، تجاوز به حقوق ملت این کشور است.

بر خلاف این اعتراضات عمومی، مقامات مصری از این اقدام خود بشدت حمایت می‌کنند. بر همین اساس، سامح شکری وزیر خارجه مصر در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی مصری ضمن انتقاد از موج خشم مردمی در این خصوص، گفت: این دو جزیره در اصل متعلق به عربستان سعودی بود و مصر بنا به درخواست عربستان سعودی از این دو جزیره در برابر اسرائیل حفاظت می‌کرد. عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان هم در حضور خبرنگاران مصری با بیان این که انور سادات، رئیس‌جمهور اسبق این کشور گفته بود این دو جزیره متعلق به عربستان است، افزود: به نحوی درباره این دو جزیره سخن گفته شده بود که گویی آن را اشغال کرده‌ایم؛ در حالی که این جزایر در اصل سعودی بود و به کشور بازگشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر