jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۸۹۰۸۰   ۲۳ اسفند ۱۳۹۴  |  ۱۱:۲۵

محققان موفق شدند نازکترین لنز دوربین جهان را بسازند، دستاوردی که می تواند به پیشرفت های تازه ای در پزشکی و علوم و تحول در نانوفناوری منجر شود.

نازک ترین لنز جهان ساخته شد

به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه خبری تک تایمز، نازک ترین لنز جهان 50 نانومتر ضخامت داشت، اما تیمی از دانشمندان به ریاست «یورئری لری لو» از دانشگاه ملی استرالیا لنز بسیار نازک جدیدی را از نوعی کریستال به نام مولیبدن دی سولفید ساختند.

تیم تحقیق برای این کار، با استفاده از یک نوار چسب لایه بزرگی از کریستال را برداشتند تا بتوانند به ضخامت 6.3 نانومتری (9لایه اتمی) برابر با یک دو هزارم تار موی انسان دست یابند و از آن لنز را بسازند.

آنها از یک پرتو یون متمرکز استفاده کردند و یک لنز با شعاع 10 میکرون را از طریق تراشیدن اتم به اتم لایه ها و پس از دستیابی به محصول نهایی محدب، به دست آوردند.

محققان دریافتند که تنها یک لایه هفت دهم نانومتری از کریستال خصوصیات بصری قابل توجهی دارد.

گرچه این فناوری می تواند کاربردها را در بسیاری از صنایع و وسایل متحول سازد، اما محققان همچنین معتقدند که می توانند از ردیف هایی از میکرو لنزها ، با تقلید از چشمان مرکب حشرات، برای نظارت استفاده کنند.

دی سولفید مولیبدن در گروه موادی هستند که به دلیل ویژگی های الکترونیکی انعطاف پذیر خود در (ساخت) قطعات با فناوری بالا بسیار محبوب شده اند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها