jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۸۶۰۷۴   ۱۲ اسفند ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

دوران نوجوانی از مهم‌ترین سال‌های زندگی یک فرد است؛ ‌دورانی که می‌تواند مشکلات متعددی را برای خانواده‌هایی که فرزند نوجوان دارند بوجود بیاورد. یکی از این مشکلات مشترک، سرکشی و فرمان‌ناپذیری است که در این سن، از نوجوان سر می‌زند. نوجوانی که می‌خواهد با رفتارهایش به دیگران بگوید بزرگ شده است و خودش می‌تواند برای خودش تصمیم بگیرد.

این طغیان رفتاری نوجوانانه، در تمام جوامع و فرهنگ‌ها مشترک است و به همین دلیل مورد توجه روان‌شناسان هم قرار گرفته است. از همین رو به والدین توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانند، در برابر رفتارها و واکنش‌های هیجانی نوجوان‌هایشان آرامش پیشه کنند. درحقیقت تنها دلیل قد برافراشتن نوجوان با قوانینی که همیشه برخانه حکمفرما بوده است، احساس بزرگی است که در دل او بوجود آمده است. به این ترتیب او می‌خواهد به دیگران و در مرتبه بالاتر به خودش بفهماند که به «بزرگ شدن من احترام بگذارید.» اینجاست که والدین نقشی مهم و محوری در هدایت فرزندشان در گذراندن روزهای پرالتهابی که در نوجوانی پیش‌رو دارد، ‌بازی می‌کنند. پیشنهاد ما به والدین این است که به این حس بزرگ شدنی که در فرزندشان بوجود آمده، اهمیت بدهند. با او درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کنند و او را در تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی‌شان دخیل کنند. چراکه پایه و بنیان فکری سال‌های آینده فرزندشان در همین دوران ساخته می‌شود، هرقدر که فرزند آنها دوران نوجوانی را آرام‌تر طی کند، دوران جوانی و میانسالی بهتری هم در انتظارش خواهد بود. چراکه بیشتر آسیب‌های اجتماعی و انحرافات اخلاقی در روزگار نوجوانی ریشه دارند. مخصوصا با توجه به این‌که فرزندشان در این سن، دوره بلوغ را هم طی می‌کند و بواسطه بلوغ،‌ به دنبال کشف ناشناخته‌ها، هیجان‌های زودگذر، گذراندن وقت در خارج از محیط منزل،‌ دوستی با جنس مخالف و... است. اینجاست که خانواده نقشی مهم در حل بحران دوران نوجوانی پیدا می‌کند.

دکتر عباس گلدوست

آسیب‌شناس و استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

همه با هم، برای ایران

همه با هم، برای ایران

خوشبختانه آقای رئیسی در شروع ثبت‌ نام نامزدهای ریـاست‌ جمهوری اعلام کردند وابستگی گروهی و جناحی ندارند و به صورت مستقل آمده‌اند. این یعنی ایشان اعلام کرده ماموریت از سوی جناح خاصی ندارد و برای تحقق اهداف یک جناح نیامده است.

از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر