jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۸۷۸۰۲۷   ۱۲ بهمن ۱۳۹۴  |  ۱۴:۰۴

مدیر کل اداره امور خلع سلاح و مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران در صفحه اینستاگرامش آخرین تحلیل موسسه هادسون آمریکا را منتشر کرد.

رتبه قدرت ایران در موسسه هادسون آمریکا + عکس

به گزارش جام جم آنلاین، حمید بعیدی نژاد در صفحه اینستاگرام خود ایران را هشتمین قدرت برتر دنیا معرفی کرد و نوشت:

موسسه هادسون در آمریکا که یک اندیشکده تحقیقاتی در پیگیری تحلیل رفتارها و سیاستهای قدرتهای بزرگ جهانی میباشد، در آخرین تحلیل خود ایران را در کنار هفت کشور آمریکا، چین، روسیه، ژاپن، آلمان، هند و عربستان، بعنوان هشتمین قدرت بزرگ نوظهور جهان در سال جدید معرفی کرده است.

این موسسه اذعان میکند که موفقیت ایران در تثبیت سیاسی و راهبردی خود بعنوان پیامد بزرگ مذاکرات هسته ای و لغو تحریمها، قدرت ایران را افزایش قابل توجهی داده و ایران را به یک قدرت طراز جهانی مبدل نموده است. نفوذ ایران در سوریه، لبنان، عراق و یمن از نگاه این موسسه، ایران را به عنوان یک قدرت تمام عیار در خاورمیانه تثبیت نموده است.

در عین حال این موسسه معتقد است که بعلت شرایط حساس خاورمیانه امکان تداوم حضور دو قدرت برتر در منطقه خاورمیانه وجود ندارد و لذا از میان دو کشور عربستان و ایران که هم اینک قدرتهای هفتم و هشتم جهانی محسوب میشوند، یک کشور در سال جاری میلادی از گردونه خارج شده و تنها یکی از این دو کشور بعنوان قدرت هفتم جهان، قدرت برتر منطقه خاورمیانه خواهد ماند
این موسسه تاکید میکند که عربستان در دو سال اخیر از تمامی فاکتورهای قدرت خود برای شکست مذاکرات هسته ای و ضعیف کردن ایران استفاده کرد و بویژه با افزایش صادرات نفت و پایین آوردن قیمت نفت تلاش کرد، اقتصاد ایران را بنحو قابل ملاحظه ای تضعیف نماید، اما ایران با پیشبرد موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای و مدیریت مناسب شرایط را کنترل نمود و بر عکس این سیاستها به بی ثبات کردن خود عربستان منجر شده است.

فارغ از اینکه تحلیل این موسسه در تقسیم بندی صف بندیها در خاورمیانه چقدر صحیح باشد، بی شک ایران امروز مقتدرانه نقش بسیار مهمی در تحولات جهانی و منطقه ای دارد و چنانچه این موسسه آمریکایی یادآور میشود، اعتراف و به رسمیت شناختن قدرت ایران در سطح جهانی این قدرت را مضاعف نیز نموده است. ایران نشان داده است که فارغ از نگاه طائفه گری همواره از قدرت خود در جهت ثبات و امنیت منطقه بهره گیری نموده و به جای بی ثبات سازی کشورها، به کشورهای منطقه جهت مقاومت و ایستادگی در برابر تجاوز، افراط گرایی و تروریسم کمک و یاری رسانده است، نه آنکه مانند دیگر کشورها با اتکاء به پول و اسلحه بدنبال نفوذ مادی و کسب قدرت در کشورهای منطقه باشد. اعتراف عالیترین مقامات سوریه، لبنان و عراق به نقش موثر ایران در کمک به آن کشورها در برابر تجاوز و افراط گرایی بالاترین شاهد این مطلب است. قدرت بزرگ بودن در جهان باید با مسئولیت پذیری در کمک به ثبات و امنیت همراه باشد که در مورد ایران کاملا صادق است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر