jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۷۴۲۰۷ ۲۹ دی ۱۳۹۴  |  ۱۲:۲۳

وال استریت ژورنال گزارش داد دولت ایتالیا با پیش بینی رشد چهار برابری صادرات به ایران در دو سال آینده، قصد دارد حداکثر هشت میلیارد یورو (8.71 میلیارد دلار) فاینانس برای شرکتهایی که در ایران سرمایه گذاری خواهند کرد، فراهم کند.

فاینانس 8 میلیارد یورویی ایتالیایی‌ها در ایران

به گزارش جام جم آنلاین ،تحت مفاد توافق هسته ای جامع، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا روز شنبه لغو تحریمهای ایران را اعلام کردند. باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا با صدور فرمانی، دستور قبلی در خصوص تحریمهای هسته ای علیه تهران را لغو کرد و نام صدها شخص و شرکتها از لیست سیاه تحریمهای آمریکا خارج شد.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، ایتالیا که پیش از تحریمهای هسته ای روابط قوی با ایران داشت مشتاق است از فرصتهای تجاری جدید در این کشور بهره مند شود و در همین راستا، دولت ایتالیا در ماه‌های گذشته تلاش کرده است زمینه را برای افزایش همکاریهای تجاری هموار کرده و به ایتالیایی‌ها برای نزدیک شدن به سرمایه گذاران و مشتریان آتی در ایران کمک کند.

کارلو کالندا، معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا نوامبر گذشته برای فراهم کردن زمینه دیدار حدود 400 شرکت ایتالیایی با همتایان ایرانی خود به تهران سفر کرد و اعلام کرده است هر چند ماه برای بررسی پیشرفت دنیای بازرگانی ایتالیا به ایران خواهد رفت.

آقای کالندا در مصاحبه ای اظهار کرد: همه مقدمات لازم برای دستیابی به هدف چهار میلیارد یورو صادرات به ایران تا سال 2017 فراهم شده اند. وی در ادامه افزود: در حال حاضر میزان صادرات به ایران یک میلیارد یورو است.

به گفته کالندا، شرکت اعتبار صادرات دولتی "ساچه" آماده عرضه هشت میلیارد یورو فاینانس برای شرکتهایی ایتالیایی می‌شود که در ایران فعالیت خواهند داشت.

وی اظهار کرد که بانک ایتالیا سرگرم مذاکره با بانک ایران برای گشایش شعبه یک بانک ایرانی در ایتالیا است که مبادلات مالی را تسهیل خواهد کرد و توافق در این باره احتمالا تا ماه مارس حاصل خواهد شد.

بر اساس برآورد ساچه، خسارت ایتالیا از تحریمها قابل توجه بوده است و مبادلات تجاری میان دو کشور از 7.2 میلیارد یورو در سال 2011 که هنوز تحریمها تشدید نشده بودند، به 1.6 میلیارد یورو کاهش یافته است.

صادرات ماشین آلات ایتالیایی در سال 2014 حدود 58 درصد از کل صادرات ایتالیا به ایران را تشکیل می‌داد اما در فاصله سال 2011 تا 2014 به 29 درصد کاهش پیدا کرد.

بر اساس این گزارش، دنیای تجاری ایتالیا از فرآیند تسهیل تحریمها غافلگیر نشد زیرا شرکتهای متعدد که پیش از تشدید تحریمها روابط همکاری قوی با ایران داشتند این کشور را ترک نکرده بودند با این همه کسب و کار آنها به میزان قابل توجهی کمتر شده بود.

بعضی از شرکتها که حضور اندکی در ایران داشتند اکنون به دنبال گسترش فعالیتشان هستند و بعضی از آنها به سراغ تماسهای قدیمی خود رفته‌اند. به عنوان مثال شرکت ماشین آلات منسوجات فادیس تلاش کرد با فروش قطعات یدکی، مشتریان قدیمی خود را در دوران تحریمها حفظ کند اما اکنون که با برداشته شدن تحریمها، تولیدکنندگان فرش فرصت پیدا کرده اند تولید و گردش مالی خود را افزایش دهند، این شرکت ایتالیایی امیدوار است مشتریانش ماشین آلات نو خریداری کنند.

با این همه درباره اینکه فرصتهای تجاری جدید چه زمانی محقق خواهند شد، ابهاماتی وجود دارد. پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا جمعه گذشته اظهار کرد اگر چه اقتصاد ایران فرصتهای تجاری جدیدی را عرضه می‌کند، اما شرکتهای ایتالیایی ممکن است برای سرمایه گذاری در آن شتاب نکنند.

وی گفته بود: شرکتها به حضور در بخشهای متعددی علاقمندند اما کاهش چشمگیر قیمت نفت ممکن است باعث شود شرکتهای چندملیتی برای سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران عجله نکنند.

منبع :ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر