6 اثر از هنرمندان کشورمان در بین 10 رکورد اول این حراج قرار گرفت

درخشش مجدد هنر ایران در حراج پاییزه کریستیز

آثار 20 هنرمند ایرانی در نوزدهمین حراج کریستیز خاورمیانه به فروش می‌رسد

همه چیز آماده درخشش دوباره هنر ایران

امشب هتل امارات تاورز دبی در حالی میزبان نوزدهمین دوره حراج کریستیز خاورمیانه است که آثار 20 هنرمند ایرانی برای در این حراج عرضه می‌شود.
کد خبر: ۸۴۷۸۹۳

به گزارش جام‌جم، حتی کسانی‌که از هنر سردرنمی‌آورند، وقتی می‌شنوند تابلوی فلان هنرمند چند میلیون دلار در یک حراج هنری به فروش رفته، اگر نام تابلو و هنرمندش را به‌خاطر نسپارند، قیمت‌های نجومی در ذهنشان حک خواهد شد. برای همین کمتر کسی است که نام حراج کریستیز به گوشش نخورده باشد. مرکز حراج کریستیز که در لندن واقع شده، سال 1766 تشکیل شد و در طول قرون 19 و 20 میلادی به عنوان بزرگ‌ترین محل مبادله آثار هنری شناخته شد. خانه حراج کریستیز در حال حاضر در 43 کشور 85 شعبه دارد از جمله در نیویورک، پاریس، لس‌آنجلس، دبی، آمستردام، هنگ‌کنگ، رم و برلین.

حراج کریستیز خاورمیانه دو بار در سال توسط حراج خانه کریستیز لندن در دبی برگزار می‌شود. این حراج در نوزدهمین دوره خود که امشب برپا خواهد شد، میزبان ١٢١ اثر از هنرمندان ایرانی، عرب و ترک است.

حضور پررنگ هنرمندان ایرانی

امشب در حالی آثار ٢٠ هنرمند ایرانی از جمله سهراب سپهری، فرهاد مشیری و حسین زنده‌رودی، پرویز کلانتری، فریده لاشایی، سیدمحمد احصایی و بهمن محصص در کنار آثار هنرمندان دیگر کشورهای خاورمیانه به حراج گذاشته می‌شود، که سه اثر مشیری در میان چند کار دیگر بالاترین قیمت‌های پایه را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین حضور پنج اثر از حسین زنده‌رودی در این حراج قابل توجه است.

رضا درخشانی، منوچهر یکتایی، افشین پیرهاشمی، لیلی متین‌دفتری، پروانه اعتمادی، بهجت صدر، قاسم حاجی‌زاده، حسین کاظمی، سیراک ملکونیان، نصرالله افجه‌ای، مسعود عربشاهی، تیمو ناصری و رکنی حائری‌زاده از هنرمندان دیگری هستند که آثارشان در هتل امارات تاورز دبی به حراج گذاشته می‌شود.

از سوی دیگر، تابلوی «شیاطین فریاد» اثر فرهاد مشیری زینت‌بخش پشت جلد کاتالوگ این دوره از حراج کریستیز خاورمیانه است. «کاکتوس» اثر عصیم ابوشکرا، هنرمند فلسطینی روی جلد این کاتالوگ نقش بسته است و انتظار می‌رود این دو اثر ـ که بالاترین قیمت پایه را به خود اختصاص داده‌اند ـ بالاترین پیشنهادها را رقم بزنند.

بالانشین‌ها

با ورق زدن صفحات کاتالوگ این دوره متوجه می‌شویم که 11 اثر از پنج هنرمند ایرانی، دو هنرمند فلسطینی، یک هنرمند مصری و یک هنرمند لبنانی، قیمت پایه‌ای بالای صد هزار دلار دارند. گران‎ترین این آثار که هر یک به قیمت 200 تا 250 هزار دلار پیشنهاد شده‌اند، سه تابلوی نقاشی را شامل می‌شود: تابلوی نقاشی «زن سیاهپوست کنار پنجره» اثر محمود سعید هنرمند فقید مصری است که پس از پرویز تناولی رکورددار فروش حراج در خاورمیانه به‌شمار می‌آید و سال 1926 میلادی خلق شده است، تابلوی «کاکتوس» که ابوشکرا آن را سال 1986 کشیده و تصویرش بر جلد کاتالوگ دیده می‌شود و همچنین تابلوی سه لته «شیطاین فریاد» فرهاد مشیری متعلق به سال 2008.

آثاری از چهار هنرمند ایرانی و دو هنرمند عرب، با قیمت پایه 150 تا 200 هزار دلار برآورد شده ‌است: سهراب سپهری با اثری از سری «درخت‎ها» متعلق به سال 1970؛ حسین زنده‌رودی با تابلویی با عنوان «صاد» که به سال 1981 خلق شده؛ نقاشیخط «محبت» اثر محمد احصایی در سال 2013؛ تابلوی نقاشی «شادی» از اسماعیل شاموت هنرمند فلسطینی متعلق به سال 1993؛ ایمن بعلبکی هنرمند لبنانی با یک تابلوی نقاشی بدون عنوان متعلق به سال 2008 و سرانجام فرهاد مشیری با نقاشی «خالی از آرزو می‌شم تا تو برگردی» متعلق به سال 2003 در جایگاه دوم هنرمندان گرانقیمت قرار دارند.

«رویای شیرین» اثر فرهاد مشیری با اثر متعلق به سال 2007 و نقاشی سه لته «آنها فیروزه‌ای را شکار می‌کنند، آنها آبی را شکار می‌کنند آنها صورتی را شکار می‌کنند» رضا درخشانی متعلق به سال 2012 نیز به قیمت صد تا 150 هزار دلار تخمین زده شده‌اند.

ایرانی‌های دیگر کریستیز

آثار دیگر هنرمندان شاخص هنرهای تجسمی ایران دراین دوره زیر صد هزار دلار قیمت پایه خورده‌اند.

پرویز کلانتری نقاشی کاهگلی با عنوان «واحه» را عرضه کرده که تخمین زده می‌شود بین 30 تا 40 هزار دلار به فروش برسد. افشین پیرهاشمی نیز پرتره‌ای با عنوان «شماره 2» ارائه کرده که 35 تا 45 هزار دلار قیمت دارد.

از منیر فرمانفرمایان نیز در این حراج یک حجم کروی آینه‏کاری ارائه شده بین سال‎های 1974 تا 1977 خلق شده و 80 تا 120 هزار دلار قیمت دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها