اسناد آلودگی آب معدنی دماوند منتشر شد + اسناد

وزارت بهداشت مستندات مربوط به آلودگی آب آشامیدنی و معدنی دماوند به میکروب سدوموناس و فضولات انسانی را منتشر کرد.
کد خبر: ۸۴۷۸۴۷
اسناد آلودگی آب معدنی دماوند منتشر شد  + اسناد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت در نشست خبری ضمن ارائه مستندات مربوط به آزمایش‌های انجام شده در مورد آب‌های بسته بندی و به ویژه آب معدنی و آشامیدنی دماوند، گفت: تمامی آب‌های معدنی و آشامیدنی طی دو مرحله مورد بررسی قرار می‌گیرند این آزمایش‌ها به دنبال دستور وزیر بهداشت و همچنین رئیس سازمان غذا و دارو از نیمه اول امسال برای تمام برندها آغاز شد.

حسین رستگار افزود: بررسی‌های انجام شده حاکی از آن بود که 10 درصد مواردی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند مشکلات ماژور و مینور داشتند. بر این اساس دستور توقف خطوط تولیدی و همچنین انجام اصلاحات لازم داده شد.

وی گفت: در مورد برند «دماوند» نیز باید گفت که آب آشامیدنی این برند دارای میکروب سودوموناس بود که این موضوع از نظر ضوابط بهداشتی و فنی قابل قبول نیست و باید در این شرایط خط تولید اصلاح شود. به این ترتیب دستور اصلاح خط تولید داده و مقرر شد که تمام پَچ‌های آب آشامیدنی دماوند قبل از ورود به بازار تاییدیه آزمایشگاه مرجع غذا و دارو را داشته باشند.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت در مورد آب معدنی دماوند نیز گفت: آب معدنی از آب چاه تامین می‌شود. بررسی های انجام شده در چاه مربوطه نیز میکروب «اشرشیاکولی» و «کولیفرم» را نشان داد که این موضوع نیز از نظر استانداردهای ملی و ضوابط بهداشتی و فنی سازمان غذا و دارو پذیرفته شده نیست. به همین دلیل پروانه آب معدنی دماوند به کلی تعلیق شد.

وی در مورد اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر وجود فضولات انسانی در آب معدنی دماوند گفت: ویروس‌های فوق می‌تواند منشاء فضولات انسانی داشته باشد.

رستگار با بیان اینکه آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و دارو بسیار پیشرفته بوده و به لحاظ میکروبیولوژی بسیار قوی است، افزود: این آزمایشگاه مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است. روش‌هایی هم که در این آزمایشگاه به کار گرفته می‌شود از استانداردهای ملی برخوردارند. نتایج تمام آزمایش‌های انجام شده به صورت مستند موجود است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آن‌که مسئولان شرکت آب معدنی دماوند اظهار داشته‌اند که از سازمان غذا و دارو هیچ اخطاریه‌ای دریافت نکرده‌اند، گفت: در جلسه‌ای با مدیرعامل، مسئول فنی و رئیس انجمن آب‌های بسته‌بندی تمام این موارد را به آن‌ها اعلام کردیم و تذکرات لازم را دادیم. به صورت مکتوب نیز از آن‌ها امضا گرفته و مقرر شد تا زمانی که اصلاح خط تولید آب آشامیدنی دماوند برای ما محرز نشود تمام پچ‌های تولیدی این برند قبل از حضور در بازار تاییدیه آزمایشگاه‌های مرجع را بگیرند.

4 برند آب معدنی به بازار برگشتند

در ادامه مدیرکل نظارت بر مواد غذایی،‌ آشامیدنی و آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو نیز گفت: ما به صورت مستمر نظارت‌هایمان را در سطح عرضه و در فواصل زمانی متفاوت انجام می‌دهیم.

هدایت حسینی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات شرکت آب معدنی دماوند مبنی بر اینکه حدود دو سال است آب معدنی دماوند تولید نمی‌شود، گفت:‌ در ارزیابی‌های انجام شده در شش ماه دوم سال 93 و همچنین شش ماه اول سال 94 مواردی از این آب معدنی در بازار بود که توسط آزمایشگاه مرجع مورد آزمایش قرار گرفت و وجود آلودگی در آن مشخص شد، به همین دلیل تولید آب معدنی دماوند به صورت کامل متوقف و پروانه آن باطل شد چرا که آب معدنی باید بدون پالایش از عمق زمین وارد بطری شود و در عین حال باید عاری از آلودگی باشد. این در حالی است که این ضوابط در مورد آب معدنی دماوند انجام نمی‌شود.

وی در باره آب آشامیدنی نیز گفت: آب آشامیدنی نیز باید مورد سالم‌سازی قرار گیرد. به همین دلیل به دلیل وجود میکرو ارگانیزم‌ها به شرکت مربوطه اخطارهای لازم داده شد و جلسه‌ای نیز با مدیران و مسئول فنی و همچنین رئیس انجمن آب‌های بسته‌بندی برگزار و موارد مربوطه به آن‌ها اعلام شد.

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی،‌ آشامیدنی و آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو افزود: در مجموع درباره آب آشامیدنی دماوند خواسته‌ایم که اصلاحات لازم انجام شود. در حال حاضر دماوند تنها مجاز به عرضه آب آشامیدنی است.

حسینی در توضیحی تکمیلی درباره آب معدنی دماوند گفت: دماوند آب معدنی را پس از پالایش و فرآوری به بازار عرضه می‌کرد این در حالی است که مبنای عرضه آب معدنی آن است که باید بدون پالایش و فرآوری وارد بطری شده و عرضه شود. آب معدنی باید مستقیما از سفره آب زیرزمینی برداشت شود که این موارد در مورد آب معدنی دماوند صدق نمی کرد. آب آشامیدنی دماوند هم که به دلیل وجود میکروارگانیزم تذکرات لازم را در یافت کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر چرایی توبیخ مسئول فنی آب معدنی دماوند گفت: مسئول فنی، متولی فنی و بهداشت واحد تولیدی است و هر واحد تولیدی ملزم است یک نفر را در این زمینه معرفی کند. مسئول فنی واحدهای تولیدی نماینده وزارت بهداشت نیستند. در مجموع باید صلاحیت مسئول فنی این شرکت هم بررسی شود. اما اصلاحاتی که از این شرکت خواسته‌ایم همچنان در حال انجام است.

حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی‌ها عنوان می‌کنند با اعلام نام برند دماوند اعتبار این برند مورد خدشه قرار گرفته است گفت: سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت مسئول سلامت مردم هستند. سازمان غذا و دارو سازمانی مستقل است و وظیفه حفظ سلامت مردم را بر عهده دارد. بر همین اساس پایش‌های‌مان را به صورت مستمر در سطح عرضه انجام می‌دهیم. در این زمینه نیز با کسی تعارف نداریم و از هیچ قصور و نکته‌ای چشم‌پوشی نخواهیم کرد. مرجع ما هم در این موضوع آزمایشگاه کنترل غذا و داروی کشور است.

به گفته مدیرکل نظارت بر مواد غذایی،‌ آشامیدنی و آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو، در بررسی‌هایی که در مورد آب‌های بسته بندی انجام شد، 12 مورد از آن‌ها دارای عدم انطباق با ضوابط سازمان غذا و دارو بودند و آلودگی‌های میکروبی و فلزات سنگین را نشان دادند. به همین دلیل توقف خطوط تولید و اصلاح آن‌ها در برنامه قرار گرفت. تاکنون نیز چهار مورد از این 12 مورد سالم‌سازی را انجام داده و مجوز ورود به بازار را دریافت کرده‌اند اما هشت خط تولیدی همچنان متوقف است.

حسینی افزود: در مورد آب آشامیدنی دماوند نیز دو خواسته داشتیم؛ ابتدا اینکه مسیر تولید آب معدنی را ببندند که آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که قسمت بای‌پس بسته شده است. خواسته دوم ما نیز شست و شوی ویژه خط تولید آب آشامیدنی با روش‌های جدید بود که به نظر می رسد این موضوع نیز در حال اصلاح و انجام است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها