در حالی هنوز جزئیات کاملی از سیاست اعتباری بانک مرکزی برای تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو اعلام نشده است که برآوردی از میزان اقساط و سود احتمالی پرداختی برای این وام حاکی از الزام دریافت کننده تسهیلات به بازپرداخت حدود دو برابری رقم دریافتی است.
کد خبر: ۸۴۷۶۷۳
اقساط احتمالی وام 25 میلیون تومانی خودرو

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، در شرایطی به نظر می رسد که وام 25 میلیون تومانی که اخیرا رییس کل بانک مرکزی از آن به عنوان شرایط خاص برای خرید خودرو یاد کرده از نیمه دوم آبانماه برای فروش اقساطی در اختیار متقاضیان قرار گیرد که در مجموع با طول دوره و سود تعیین شده برای بازپرداخت، خریدار باید بیش از 40 میلیون تومان بابت دریافت این تسهیلات پرداخت کند.

آنطور که سیف عنوان کرده این تسهیلات تا 80 درصد و حداکثر تا 25 میلیون تومان قیمت خودرو را تامین کرده و با دوره هفت ساله پرداخت می شود.

اما موضوع اصلی به میزان سود برای بازپرداخت تسهیلات بر می گردد. طبق گفته رییس کل بانک مرکزی شرایط سود وام 25 میلیون تومانی به گونه‌ای است که نرخ مورد نظر 16 درصد است که از طریق نمایندگی‌های مجاز شرکتهای خودروساز اجرا می شود که اسناد ناشی از فروش توسط شرکت خودروساز با نرخ 16 درصد تنزیل و خریداری می شود بانک مرکزی هم منابع لازم برای این تسهیلات را با نرخ 14 درصد تامین می‌کند.

بنابر این اگر در نهایت وام 25 میلیون تومانی با سود 16 درصد در اختیار خریدار قرار گیرد ، وی باید در یک دوره هفت ساله هر ماه با پرداخت حدود 495 هزار تومان قسط، تسهیلات دریافتی را برگرداند. در عین حال که وام 25 میلیون تومانی در پایان دوره با مجموع 41.7 میلیون تومان تسویه می شود. بر این اساس برای تسهیلات 25 میلیون تومانی باید حدود 17 میلیون تومان سود پرداخت شود.

ولی در سوی دیگر سود تسهیلات 25 میلیون تومانی این احتمال هر چند ضعیف نیز مطرح است که اگر سود ارائه شده به خودرو ساز 16درصد بود و قرار باشد که در نهایت تسهیلات با نرخ 21 درصد یعنی سود عقود مبادله ای به مشتری پرداخت شود آنگاه در یک دوره هفت ساله ، خریدار باید ماهانه 570 هزار تومان قسط پرداخت کند.این در حالی است که با سود 21 درصد، وام 25 میلیون تومانی با مجموع حدود 48 میلیون تومان بازپرداخت خواهد شد. از این رو خریدار باید در ازای 25 میلیون تومان وام 18 میلیون تومان سود برگرداند.

در عین حال که طبق مصوبه اردیبهشت ماه امسال باید وام 15 میلیون تومانی فعلی خودرو با سود 21 درصد و مدت بازپرداخت سه ساله در بانک‌ها ارائه شود که البته بررسی‌ها نشان می‌دهد این تسهیلات در تعداد کمی از بانکها و اغلب با سود 27 درصد قابل پرداخت است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۴
رابین هود
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
۰
۰
چه خوب به این می گویند بانك داری اسلامی در ...
الماسی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
۰
۰
.... ان كسی كه این وام را تصویب كرده كه عده بیشتری در جامعه را بد بخت كند
علی شیخی
United States
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
۰
۰
... و غارت مردم با افتخار تمام و در روز روشن...
مردم نمیخرند حتی اگر خودتان را هم بكشید...
دوران قلدری خودروسازان تمام شد.حالا باید التماس كنند.مثل اروپا...
نامی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
۰
۰
این یعنی كلاهبرداری از مردم تو روز روشن.بعد از هفت سال وقتی اقساط تموم بشه یه ماشین اوراقی رودستت می مونه كه قیمت ماشینت افت دوبرابری می كنه و هم 17 میلیون پول بی زبان رو به بانك دادی. یعنی با خرید یك ماشین درواقع سه تا ماشین خریدی. كه این یعنی كمك به خودروسازان .

نیازمندی ها