jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۴۶۰۱۰   ۲۲ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۱:۲۶

ناگفته های سفر وزیر جنگ عربستان به روسیه؛

چرا پوتین، شاهزاده سعودی را منتظر نگه داشت؟

یک روزنامه عربی با افشای ناگفته های سفر وزیر جنگ عربستان به روسیه، انگیزه ها و حاشیه های دیدار بن سلمان با پوتین را منتشر کرد.

چرا پوتین، شاهزاده سعودی را منتظر نگه داشت؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه رای الیوم در یادداشتی با اشاره به حاشیه های دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و محمد بن سلمان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان نوشت: سعودی ها با فرصت اندکی که پیدا کردند، به دنبال به دست آوردن تضمین هایی بودند که مرحله انتقالی سیاسی که روس ها از آن سخن می گویند، با بقای بشار اسد به پایان نرسد.

به نوشته این روزنامه، ناظران معتقدند، این دیدار که از سوی محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی ترتیب داده شده بود، به مثابه آخرین ایستگاه برای تحقق نوعی تفاهم سیاسی محسوب می شد؛ دیداری که پس از بحرانِ ایجاد شده در روابط عربستان و روسیه به دنبال اظهارات عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در نیویورک صورت گرفت. الجبیر در آن اظهارات و در شرایطی که پوتین آماده جنگ در سوریه می شد، به اقدام نظامی علیه نظام سوریه تهدید کرده بود.

اظهارات الجبیر ناخرسندی عمیق مسکو را به دنبال داشت و ابوظبی، این ناخرسندی و تحریک روسیه را به صلاح نمی دانست، به ویژه که امارات معتقد است که حضور نظامی روسیه در سوریه با تفاهم آمریکا رخ داده و واشنگتن استراتژی خود در منطقه تغییر داده و کشورهای حوزه خلیج فارس را گمراه کرده است.

پس از اظهارات الجبیر، ابوظبی نگران تاثیرات منفی خشم روسیه بر ائتلاف نظامی عربی در یمن است، به ویژه در زمان کنونی که زمان درگیری نظامی در مأرب و اطراف صنعا فرا رسیده است.

به عقیده تحلیلگر رای الیوم، معادله ای که شاهزاده سعودی را با طرح اماراتی ها به کرملین کشانده بود، بر اساس آنچه منابع آگاه غربی گفته اند، گرفتن سکوت مسکو در قبال تحولات یمن در ازای حضور نظامی مسکو در سوریه بوده است، اما سعودی ها نتوانسته اند تضمین های قطعی بگیرند و هدف دیدار محمد بن سلمان عبور از فضای تنش آلود ناشی از اظهارات الجبیر و همکاری نظامی و حرکت بر اساس طرح های مورد توافق در این زمینه است.

رای الیوم نوشت: بن سلمان سرانجام موفق به دیدار با پوتین شد، اما منابع آگاه فاش کردند که وی به مدت ۱۵ دقیقه بیش از زمان معمول، منتظر مانده و پس از آن پوتین تاکید کرده است که مصلحت سعودی ها در مبارزه با تروریسم در سوریه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها