jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۴۳۴۲۲   ۱۵ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۲:۱۹

بیش از 70 درصد آب‌های شیرین زیر زمینی کشور مصرف شده است

کلانتری: 13 میلیارد تن نمک با خشک شدن دریاچه ارومیه به جان مردم می‌افتد

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: بیش از 13 میلیارد تن نمک با خشک شدن دریاچه ارومیه به جان مردم خواهد افتاد و اگر اکنون به فکر احیای آن نباشیم، شاید سالهای بعد شاید با میلیاردها دلار دیگر احیا نشود.

کلانتری: 13 میلیارد تن نمک با خشک شدن دریاچه ارومیه به جان مردم می‌افتد

عیسی کلانتری در جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه، با حضور قضات و فرماندهان نیروی انتظامی شهرستان‌های آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه کشور ایران از بحران آب رنج می‌برد، اظهار داشت: نسل ما نسل زیاده خواهی است که اکنون چند برابر حد استاندارد از آب‌های سطحی و زیر زمینی استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه استفاده بیش از 40 درصدی از منابع آب، کشور را به حد بحران می‌رساند، افزود: اکنون در شرایط فوق بحرانی هستیم، به طوری که در حوضه دریاچه ارومیه، بیش از 70 درصد، در استان فارس بیش از 100 درصد، در استان کرمان بیش از 120 درصد و در استان خراسان رضوی بیش از 130 درصد از منابع آبی مصرف می‌شود.

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه، با اشاره به اضافه برداشت‌های دولت‌های گذشته از منابع آبی، گفت: در دولت مقام معظم رهبری، 2 میلیارد، دولت هاشمی 11 میلیارد، دولت خاتمی 32 میلیارد و دولت احمدی نژاد 75 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت، نسبت به بارش‌ها و تراز آبی صورت گرفته است.

به گزارش تسنیم ،کلانتری، با اشاره به اینکه کل آب‌های زیر زمینی کشور 500 میلیارد متر مکعب است، تصریح کرد: 180 تا 200 میلیارد متر مکعب از آن آب شیرین است که بیش از 70 درصدش را در دهه‌های اخیر مصرف کرده‌ایم و معلوم نیست برای نسل آینده چه میراثی خواهیم گذاشت.

وی توجه ویژه به دریاچه ارومیه را به دلیل تیررس بودن تبریز و ارومیه در معرض بادهای نمکی آن دانست و خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات کارشناسان ما، شهر عجب‌شیر آذربایجان شرقی بعد از 8 سال به دلیل نبود آب شیرین شهر مرده‌ای خواهد بود.

این مقام مسئول در زمینه دریاچه ارومیه، با اشاره به اینکه خشک شدن دریاچه بختگان به دلیل نمکی نبودن، خیلی در معرض توجه نیست، اظهار داشت: بیش از 13 میلیارد تن نمک به همراه امراض صعب العلاج با خشک شدن دریاچه ارومیه به جان مردم خواهد افتاد و اگر اکنون به فکر احیای آن نباشیم، شاید سال‌های بعد شاید با میلیاردها دلار دیگر احیا نشود.

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه، با تاکید بر اینکه با این شرایط مصرف آب در کشور، 10 تا 15 سال آینده دیگر اثری از تمدن، آب و سبزینگی در کشور نخواهد بود، افزود: در خشکسالی‌ای که در کالیفرنیای آمریکا رخ داده بود، تصمیم گرفتند که یک میلیون هکتار کشاورزی نشود، چمن کاشته نشود و مصرف خانگی کنترل شود و شد که ما نیز باید علاوه بر جلوگیری از توسعه کشت، برخی کشت‌ها را تعطیل کنیم.

کلانتری تصریح کرد: ما برای یک وجب از خاک کشور، ده‌ها کشته و خون‌ها داده ایم ولی الان زمان آن است که از آب کشور صیانت کنیم و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه 51 درصد آب دریاچه ارومیه از زرینه رود و سیمینه رود تامین می شود، گفت: موافق انتقال حوضه به حوضه آب به دریاچه ارومیه نیستم ولی برای جبران کسری تراز آبی دریاچه باید از رودخانه مرزی زاب که سال‌ها استفاده نکرده ایم، اکنون باید از آن استفاده کنیم و به دریاچه منتقل کنیم.

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه، با بیان اینکه طرح نکاشت حوضه دریاچه ارومیه باید سال قبل اجرایی می‌شد، تصریح کرد: سال قبل به دلیل بارش نسبتا مقبول، رئیس جمهور برای امسال اجازه کشت دادند.

کلانتری ادامه داد: با این اوصاف، دریاچه ارومیه به لطف خدا، سال 1402 با نیم میلیارد متر مکعب آب و 25 درصد غلظت نمک و زاد و ولد آرتمیا تحویل خواهیم داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها