jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۴۱۲۴۰ ۰۹ مهر ۱۳۹۴  |  ۰۸:۲۳

اخبار منتشر شده از سوءمدیریت عربستان در مراسم حج امسال گرچه هنوز در صدر اخبار کشورهای مختلف جهان قرار دارد، اما آمارهای اقتصادی و شاخص‌های موجود از وضعیت نامطلوب اقتصاد بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان باعث جلب نظر بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی شده است.

اقتصاد عربستان؛ شکننده‌تر از همیشه

بر این اساس، برخی تحلیلگران معتقدند؛ پس از کاهش قیمت جهانی نفت در بازارهای بین‌المللی، اقتصاد عربستان به عنوان کشوری قدرتمند در بازار نفت، امروز از هر زمان دیگر شکننده شده است، چون نه تنها سایه سنگین قیمت نفت بر اقتصاد این کشور افتاده بلکه هزینه‌های دخالت نظامی عربستان در یمن باری بر دوش اقتصاد بیمار آن شده است.

صادق الحموری، کارشناس و تحلیلگر اقتصادی با اشاره به کاهش حجم ذخایر ارزی عربستان گفت: کمی بیشتر از یک سال است که قیمت نفت به محدوده 40 دلار و حتی پایین‌تر از آن رسیده و این کشور را با بحران اقتصادی جدی‌تر از سال 1998 مواجه کرده و همین مساله بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی عربستان را تحت تاثیر قرار داده و آنها را محدود کرده است.

وی افزود: اکنون ذخایر ارزی بانک مرکزی عربستان با کاهش 10 درصدی در سال جاری مواجه شده که این کاهش، حدود 70 میلیارد دلار اعلام شده است. از مهم‌ترین نشانه‌های آن در ریزش بازارهای مالی این کشور نمودیافته که حدود 18 درصد کاهش نشان می‌دهد.

به عقیده این اقتصاددان بین‌المللی اکنون سه مشکل عمده مالی بر دوش دولت عربستان سنگینی می‌کند که یکی مربوط به یارانه‌های سوخت، دیگری مربوط به کمک هزینه‌های زندگی جمعیت 30 میلیونی این کشور و در نهایت تامین مالی حضور نظامی در خاک یمن است. به عنوان مثال 8 درصد از تولید ناخالص ملی عربستان به منظور یارانه سوخت پرداخت می‌شود که این رقم حدود 195 میلیارد ریال و معادل 52 میلیارد دلار است.

بیکاری و گرانی در انتظار عربستان

از سوی دیگر، جفری آلبرت تاکر کارشناس اقتصادی نیز در این باره گفت: براساس آمارهای موجود، رشد تولید ناخالص ملی عربستان در سال 2014 معادل 6.3 درصد، در سال 2015 حداکثر 2.8 درصد و در سال آینده 2.4 درصد خواهد بود که نسبت به سال 2014 تقریبا 3.5 درصد کاهش داشته است.

این درحالی است درآمدهای نفتی عربستان اکنون تقریبا 24.5 درصد کمتر از کل درآمدهای ارزی این کشور در سال گذشته میلادی است.

تاکر درباره آثار این اتفاق در اقتصاد عربستان نیز تصریح کرد: کاهش درآمدهای ارزی و البته افزایش هزینه‌های این کشور بدون تردید به‌زودی موجی بزرگ از بیکاری، افزایش قیمت‌ها و البته خروج سرمایه‌ها از منطقه را برای اقتصاد عربستان به ارمغان خواهد داشت که اگر دولتمردان این کشور توان برخورد با آن را نداشته باشند، دچار مشکلی بزرگ خواهند شد.

عماد عزتی - اقتصاد

منابع: سی‌ان‌بی‌سی و نیویورک تایمز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر