jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۸۳۸۸۱۹   ۰۲ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۰:۰۰

اعضای باند سرقت از ویلاهای شمال کشور و شهرستان نوشهر که با تهدید چاقو از گردشگران سرقت می‌کردند، سرانجام پس از 15 روز از آخرین سرقت توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند. مستند بیراهه در برنامه هفته گذشته به این موضوع پرداخت.

دام زورگیران برای مسافران شمال

در ابتدای این برنامه سردار مسعود جعفری‌نسب فرمانده انتظامی‌استان مازندران در رابطه با سرقت‌های این باند گفت: استان مازندران یکی از استان‌های گردشگری و مورد توجه مردم به‌عنوان مقصد سفر است.

این استان 3.5 میلیون جمعیت دارد که در ایام تعطیلات به ویژه نوروز 15 میلیون نفر برای استفاده از جاذبه‌های آن به این استان سفر می‌کنند.
با توجه به امکانات استان در ایام شلوغ سفرها از امکانات مردمی‌برای اسکان مسافر استفاده می‌کنیم که همین امر باعث سوءاستفاده عده‌ای کم می‌شود. مهم‌ترین سوءاستفاده در این حوزه اجاره اماکن با قیمت‌های چند برابری است.

وی افزود: کلانتری‌ها و پلیس آگاهی اشراف کاملی بر ویلا‌ها و برخورد با متخلفان دارند و اعضای این باند سرقت در کمتر از 15 روز شناسایی و دستگیر شدند. مجرمان باید بدانند با توجه به مجازات سنگینی که در انتظارشان است برخورد سختی با آنها می‌شود.

سهم یک میلیون و 200 هزار تومانی

یکی از متهمان دستگیر شده در مورد علت دستگیری‌اش می‌گوید: به علت زورگیری از مسافران دستگیر شده‌ام. به‌عنوان اجاره‌دهنده ویلا در شهرهای شمالی فعالیت می‌کردیم و به مسافرانی که درخواست ویلا داشتند ویلاهای ساحلی را اجاره می‌دادیم و بعد با همدستانم نقشه سرقت را طراحی می‌کردیم و شبانه وارد ویلا شده و اموال آنها را سرقت می‌کردیم.من علاقه‌ای به سرقت نداشتم، مهدی سردسته باند به من زنگ زد که برای سرقت سوم همراهش بروم که مخالفت کردم، چند دقیقه بعد او مقابل خانه‌ام آمد و با حرف‌هایش راضی‌ام کرد برای سرقت همراهش بروم. در این سه سرقت یک میلیون و 200 هزار تومان سهم من شد که آن را صرف خوشگذرانی کردم.

پسر جوان در مورد نحوه ورودشان به ویلای مسافران گفت: در یکی از سرقت‌ها در اصلی باز بود که وارد شدیم و بعد در ورودی ساختمان را زدیم که مسافران آن را باز کردند و ما داخل ویلا شدیم. چهار نفر داخل ویلا بودند که با دیدن چاقو ترسیدند. آنها را وسط ویلا نشاندیم و با تهدید سلاح سرد یک میلیون و 400 هزار تومان از آنها سرقت کردیم. بسیار پشیمانم و دوست ندارم در زندان باشم الان دوست دارم به آغوش خانواده برگردم و با پدر و مادر و خواهرانم زندگی کنم.

باید هزینه ویلای اجاره ای برگردد

صاحب ویلایی که سارقان داخل آن سرقت کرده بودند نیز گفت: من این ویلا را سه ساله از مالک اصلی اجاره کرده‌ام و با اجاره دادن آن به مسافران امرار معاش می‌کنم.برای گرفتن مجوز نیز به پلیس مراجعه کردم اما هنوز مجوزم صادر نشده است. ما کارمان این است و تمامی‌ ویلاهایم مجوز دارد. البته قیمت اجاره ویلا‌ها به زمان بستگی دارد و در زمان مسافر پذیری اجاره‌ها تا شبی 400 هزار تومان هم می‌رسد. وقتی ما خانه‌ای را اجاره می‌کنیم باید علاوه بر هزینه اجاره، سودی هم برای خودمان بماند.

90 درصد اعضای باند فرزند طلاق هستند

سرهنگ کرمانی، رئیس پلیس شهرستان نوشهر با اعلام این‌که اعضای این باند بین 19 تا 27 سال سن دارند، تاکید کرد: 90 درصد اعضای این باند فرزندان طلاق هستند که با هم آشنا شده و باند سرقت تشکیل داده‌اند.

وی ادامه داد: تجربه نشان می‌دهد بیشتر سرقت‌ها از مسافران به‌دلیل سهل‌انگاری خودشان در حفظ اموالشان است. رعایت نکات ایمنی از سوی مسافران می‌تواند پلیس را در تامین امنیت یاری کند. توصیه ما به مسافران شمال کشور این است که از اماکن دارای مجوز استفاده کنند.

من طعمه بودم

دختر جوان که عضو باند سرقت از مسافران است در مورد نحوه فعالیتش در این باند گفت: من فرزند طلاق هستم و به خاطر مشکلات از خانه خارج شدم که بعد از آن با اعضای این باند آشنا شدم. سردسته باند ادعا کرد این کار پول خوبی دارد و قرار نیست من کار خاصی کنم. قرار بود من نقش طعمه را بازی کنم تا بتوانیم از پسران مجرد سرقت کنیم. من پنج‌بار به‌عنوان طعمه با این باند همکاری کردم که 400 هزار تومان سهم من از این سرقت‌ها شد.

دختر 20 ساله در مورد نحوه ورودش به این باند گفت: دوستم مرا به این باند آورد و ادعا کرد پول خوبی به جیب می‌زنیم و کسی مرا دستگیر نمی‌کند، اما بالاخره دستگیر شدیم. من به همه دختران می‌گویم حتی اگر در خانه مشکلاتی دارند نباید از خانه بیرون بزنند.

فعالیت 2 زن در باند سرقت از مسافران

سروان رویانیان، رئیس پلیس آگاهی نوشهر در مورد سرقت‌های این باند گفت: اعضای باند سرقت از گردشگران و مسافران به هفت فقره سرقت به ارزش 100 میلیون تومان اعتراف کردند. بخش زیادی از اموال سرقتی هنگام دستگیری متهمان و تحقیقات بعد از آن کشف شد.

وی ادامه داد: با به دست آمدن سرنخ‌هایی از سارقان در یک عملیات پلیسی اعضای باند طی 12 ساعت دستگیر شدند. از این باند مقادیر زیادی پول نقد،طلا و گوشی‌های تلفن همراه مسافران کشف و ضبط شد. تمام ‌اعضای هفت نفره این باند از جمله دو زن شناسایی و دستگیر شدند.

اجاره ویلا به دختران و پسران مجرد

در ادامه دوربین مخفی برنامه برای اجاره ویلا به میان افراد اجاره‌دهنده اماکن اقامتی رفت. یکی از دلالان اجاره ویلا می‌گوید: به راحتی می‌توانی در ویلای لب ساحل اقامت کنی و کسی با شما کاری ندارد و آزاد هستید. اگر دختر همراهتان باشد و مشکل شناسنامه داشته باشید هم مشکلی نیست، اما قیمتش گران تر می‌شود. الان قیمت ویلای لب آب شبی 150 تا
300 هزار تومان است.

یکی دیگر از دلالان اجاره ویلا در مورد این‌که چرا ویلاها زیر نظر سازمان ایرانگردی و جهانگردی نیست، می‌گوید: آنها حق کمیسیون زیادی را بر می‌دارند که برای ما صرف نمی‌کند به همین خاطر بیشتر ویلاهای شهر شخصی اجاره داده می‌شود.

اقامت امن در مراکز دارای مجوز

در ادامه برنامه، دکتر دلاور بزرگ نیا، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مازندران نیز در مورد نظارت روی اماکن اجاره ای شمال کشور گفت:مهم ترین اصل سفر حضور در اقامتگاهی خوب و دارای امنیت است. بسیاری از اقامتگاه‌های رسمی‌ ما دارای سایت هستند و می‌توان با مراجعه به سایت ویلا را رزرو کرده و در جایی با امنیت بالا اسکان پیدا کنند. اقامت در ویلاهای بدون مجوز خطرناک است و می‌تواند خاطره‌ای تلخ را رقم بزند.

چون بزرگ‌تر بودم سردسته باند شدم

سرکرده اصلی باند که جوانی 25 ساله است، می‌گوید: خیلی راحت وارد ویلاها می‌شدیم و بعد با تهدید چاقو درخواست پول نقد و اشیای قیمتی می‌کردیم. یکی از دوستانم که عضو باند است مسافران را تعقیب می‌کرد و با شناسایی محل اسکان آنها موضوع را به ما اطلاع می‌داد و ما با نقشه سرقت وارد آنجا می‌شدیم. من چون سابقه سرقت از ویلاها را داشتم و سنم از همه بزرگ‌تر بود سر دسته باند شدم. ما بیشتر سرقت‌هایمان را در محل‌های خلوت و دور از شهر انجام می‌دادیم.

این متهم با اعلام این‌که مالباختگان از چاقو می‌ترسیدند، گفت: وقتی با چاقو وارد می‌شدیم آنها به شدت می‌ترسیدند و بعد می‌گفتیم پول بدهید، می‌دادند و کیف‌هایشان را با خودمان می‌بردیم. همیشه چهار نفری به سرقت می‌رفتیم و همراه خودمان اسلحه کلت داشتیم اما در هیچ سرقتی از آن استفاده نکردیم. ما فقط پول و طلا سرقت می‌کردیم و کاری به تلفن همراه یا لوازم دیگر نداشتیم. در آخرین سرقت هم سهم هر کدام 500 هزار تومان شد.

تپش (ضمیمه چهارشنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

امروز در تقویم، روز آتش‌نشانی و ایمنی است. فرصتی مناسب برای یادآوری این نكته كه براساس آمارهای به دست‌آمده، در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از كل حریق‌ های شهر تهران را آتش‌ سوزی‌ های ساختمانی تشكیل می‌دهد كه سهم ساختمان‌ های بلندمرتبه قابل توجه است.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها