رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران درگفت وگو با جام جم آنلاین خبر داد :

طرح پلکانی افزایش دستمزد برای ترمیم قدرت خرید کارگران

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار:

هزینه یک خانواده کارگری ۳ میلیون تومان است

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به اینکه هنوز هیچ جلسه‌ای برای کارشناسی مزد کارگران برگزار نشده است، گفت:اگر تورم ۹۴ را بر هزینه های سال ۹۳ محاسبه کنیم میزان هزینه‌های امسال حدود ۳میلیون تومان است.
کد خبر: ۸۳۷۵۳۳
هزینه یک خانواده کارگری ۳ میلیون تومان است

علی خدایی درباره جلسات برگزاری مزد از مهر ماه سال جاری در وزارت کار گفت: هنوز هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است. از ابتدای جلسات وارد تعیین عدد و رقم نخواهیم شد، بلکه علت برگزاری در نیمه دوم سال بررسی کارشناسی در زمینه مزد است.

ویدر گفت‌وگو با تسنیم، ادامه داد:از سال گذشته این درخواست را داشتیم که جلسات کارشناسی مزد به صورت کارشناسی برگزار شود. یکی از مباحث مطرح در جلسات کارشناسی ماده 41 قانون کار است.

وی افزود: اگر سال قبل اصرار داشتیم که شورای عالی کار ماده 41 قانون کار را به‌طور کامل اجرا کند، تأمین حداقل‌های زندگی کارگری مورد تأکید ما بود تا بر این اساس هزینه‌های زندگی کارگران را کاهش دهیم.

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور بیان کرد: همه ساله درخواست گروه کارگران اجرای قانون بوده است. در همه سال‌ها این موضوع مشترک بوده است. اما طی سال‌های سال این ماده اجرا نمی شد. به عبارت بهتر بند دوم که فراموش شده بود و تبصره اول نیز که تعیین میزان مزد مطابق نرخ تورم بود هم به خوبی و درستی اجرا نمی شد.

خدایی به عقب‌ماندگی مزدگی کارگران اشاره کرد و گفت: در صورتی که تورم در سال 92 حدود 33 درصد بود حقوق کارگران 25 درصد افزایش یافت. متأسفانه نرخ تورم هم رعایت نشده است.

وی با تأکید بر اینکه مطابق قانون میزان افزایش حقوق کارگران باید به اندازه‌ای باشد که هزینه‌های زندگی کارگران را تأمین کند، گفت: سال گذشته برای بررسی دقیق فرم های را برای تهیه گزارش میدانی به سراسر کشور فرستادیم که خلاصه هزینه‌های آنها دریافت شده بود.

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه میانگین هزینه های کشوری ما 2میلیون و 350 هزار تومان در ماه در سال 93 بود، گفت:آمارهایی که مرکز آمار از هزینه‌های زندگی منتشر کرده بود نیز شبیه همین میزان بود. این در حالی است که یک کارگر متأهل مجموعاً یک میلیون تومان درآمد دارد. اگر هزینه‌های سال گذشته را با تورم امسال محاسبه کنیم عددی نزدیک به 3میلیون تومان میزان هزینه می‌شود. با این میزان هزینه تعداد زیادی از خانواده‌ها با مشکلات روزگار سپری می‌کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۹
۰
۰
این همه بحث و جدل مثل همیشه بیفایده است باز هم قشر كارگر فشار را تحمل خواهند كرد چون اساس كار غلط است فقط خدا بداد قشر فقیر جامعه برسد

نیازمندی ها