jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۳۶۷۴۷ ۲۷ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۲:۱۱

سومین تلاش و طرح جمهوریخواهان مبنی بر رد توافقنامه ایران در سنای آمریکا با ۵۶ رای موافق درمقابل ۴۲ رای مخالف مواجه و به دلیل نرسیدن به حد نصاب ۶۰ رای مثبت، شکست خورد.

سومین شکست جمهوریخواهان آمریکا برای رد برجام

جمهوریخواهان سنای آمریکا صبح پنج شنبه و برای سومین بار رد توافقنامه با ایران در سنای آمریکا را به رای گذاشتند.

در این نشست بعد از رای گیری درباره بودجه، متن طرحی که از سوی میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا ارائه شده بود، به رای گذاشته شد.در این رای گیری جمهوریخواهان با دو رای کمتر از قبل یعنی 56 رای موافق در مقابل 42 رای مخالف مواجه شدند و دو نفر نیز به این طرح رای ندادند لذا به دلیل نرسیدن به حد نصاب 60 رای مثبت، تصویب نشد.

میچ مک کانل در مخالفت با توافق هسته ای با ایران طرحی را بر مبنای آزادی چهار آمریکایی ایرانی تبار از ایران و همچنین به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران ارائه کرده بود. وی همچنین بار دیگر مطالب تکراری خود مبنی بر اینکه ایران به همراه روسیه به بشار اسد در سوریه کمک می کند و اجازه می دهد که روسیه از حریم هوائی ایران برای کمک به اسد استفاده کند، گفت: این توافق به نفع مردم آمریکا و اسرائیل نیست و ما رد آن را خواستاریم.

شماری دیگر از سناتورهای جمهوریخواه از جمله دیوید برودو از ایالت جورجیا، باب کورکر از ایالت تنیسی و عضو کمیته روابط خارجی سنا و همچنین جف فلینگ از ایالت آریزونا نیز به طرفداری از خط مشی رهبریت جمهوریخواه سنا مطالب مشابهی تکرار کردند.

جف فلینگ همچنین در این نشست پیشنهاد کرد با توجه به اینکه بیش از دو بار درباره توافقنامه ایران رای گیری شده است، این آخرین رای گیری سنا در این باره باشد.

هری رید رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا نیز با نمایشی نامیدن این رای گیری تاکید کرد: اعضای سنا بهتر است به جای پرداختن به این موضوع به موضوعات بسیار مهمتر از جمله تعطیلی دولت فدرال که در صورت عدم رسیدگی به زودی رخ خواهد داد، بپردازند.

شماری از سناتورهای دموکرات از جمله ریچارد دوربن از ایلینویز، بنجامین کاردین از مریلند، باب منندز از نیوجرسی، تام کارپر از دلاویر نیز به طرفداری از رهبر اقلیت سنا، تاکید کردند که نمی توان توافقنامه با ایران را طبق مضمون متن ارائه شده از سوی میچ مک کانل تائید کرد.

تصویب این طرح منوط به کسب حد نصاب شصت (60) رای مثبت است و جمهوریخواهان با وجود تلاش زیاد، قادر نبودند در دو رای گیری گذشته نیز به این حد نصاب برسند.

این سومین تلاش جمهوری خواهان در هشت روز اخیر برای خارج کردن توافق هسته ای از مسیر خود بود که دمکرات ها مانع از آن شدند و حال اوباما می تواند این توافق را اجرایی کند.

روز پنجشنبه آخرین روز از مهلت شصت روزه کنگره آمریکا برای رسیدگی به توافقنامه ایران در کنگره آمریکا بود.

کاخ سفید پیش از این اعلام کرده است که حتی درصورت رد برجام در کنگره، آن مصوبه با وتوی رئیس جمهور آمریکا مواجه و از صبح جمعه هجدم سپتامبر، بیست و هفت شهریور اجرائی خواهد شد.(خبرگزاری صداوسیما)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

ضرورت واکنش کوبنده ایران

ضرورت واکنش کوبنده ایران

رژیم صهیونیستی در گذشته اعلام کرده بود قصد ترور یکی از دانشمندان و چهره‌های تاثیرگذار علمی کشورمان را دارد، بنابراین چنین تروری از قبل در برنامه موساد بوده است.

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر