jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۸۳۴۰۸۱   ۱۸ شهريور ۱۳۹۴  |  ۲۰:۲۶

تکرار رکورد الهه احمدی در فینال فینالیست‌های تیراندازی جهان برای ما ایرانی‌ها اهمیت زیادی دارد که باید این افتخار بزرگ را از جنبه‌های گوناگون بررسی کرد. الهه احمدی در بعد بین‌المللی طی یک ماه در مسابقه‌های جمهوری آذربایجان تیر زد که طلا و ورودی المپیک را با هم گرفت. سپس در فینال فینالیست‌های تیراندازی در آلمان نفر نخست پیکارها شد که افتخار بزرگی برای ورزش ایران و این بانوی تیراندازی است.

تکرار موفقیت بانوی ایرانی، تکرار یک واقعیت

شاید در وهله نخست این تصور به وجود بیاید الهه احمدی با امکاناتی که از پیش برای او فراهم شد در این مدت کم به افتخارات بزرگ رسید، اما واقعیت غیر از این است.

من کلیت تیراندازی در ایران را بازگو می‌کنم که امروزه نه ساچمه داریم و نه فشنگ. رول یا سیستم‌های الکترونیکی استاندارد نیستند و دستگاه‌های این ورزش سرویس نمی‌شوند چون فدراسیون تیراندازی با مشکلات مالی رو به روست.فدراسیون بودجه کافی ندارد و حامیان مالی یا نمی‌آیند یا در صورت ورود به تیراندازی بعد از مدت کوتاهی از این ورزش فاصله می‌گیرند.

موفقیت بانوی ایرانی در جمهوری آذربایجان و آلمان در چنین شرایطی حاصل شد؛ زمانی که همین مقدار امکانات برای مردان و زنان به طور مساوی تقسیم می‌شود، اما بانوان ایرانی (احمدی و نجمه خدمتی) پیشرفت بین‌المللی بیشتری دارند چون پشتکار و انگیزه آنها بیشتر است.

باز هم الهه احمدی را مثال می‌زنم. نفر دوم بازی‌های آسیایی گوانگجو که در رقابت‌های سال گذشته تیراندازی بازی‌های آسیایی توفیقی به دست نیاورد، اما در یک ماه اخیر دو بار به موفقیت جهانی رسید.

الهه احمدی در چهار سال گذشته همسرداری و بچه‌داری کرد و برای یک قهرمان بعد از این مدت فاصله گرفتن از دنیای قهرمانی واقعا بازگشت کار سختی است؛ اما او توانست نه یک بار بلکه دو بار در سطح جهان رکوردی را که با آن سهمیه المپیک گرفت تکرار کند. اگر بخواهیم در بدبینانه‌ترین حالت رکورد احمدی را در جمهوری آذربایجان اتفاقی بدانیم تکرار این رکورد در آلمان موقعیت بانوی ایرانی را در تیراندازی جهان تثبیت می‌کند. او در این سال‌ها سختی‌های زیادی را تحمل کرد؛ ولی امروز در بهترین شرایط به دنیای قهرمانی بازگشت و اینک با آمادگی جسمی و ذهنی به رکوردهای بعدی می‌اندیشد. باید قدر این بانوی ایرانی را در ورزش ایران دانست.

مهتاب رضی

‌ داور بین‌المللی تیراندازی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فوتبال، بازتابی از زندگی

فوتبال، بازتابی از زندگی

برای ما فوتبالی‌ها که از بچگی تا پیرانه‌سری با فوتبال زندگی کرده‌ایم، طبیعی است که فوتبال آمیخته با زندگی است و در تک‌تک سلول‌های بدن ما تنیده شده است.

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

 نیم قرن از عمر ورزشگاه آزادی می‌گذرد. اولین خاطره‌های من از این ورزشگاه به سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد که برای تماشای بازی ایران و کره‌شمالی در مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۷۴

AFC سیاست زده ترین کنفدراسیون دنیا

AFC سیاست زده ترین کنفدراسیون دنیا

 شاید این سوال اهالی فوتبال و به ویژه هواداران پرسپولیس بی جواب بماند که آیا مستحق‌تر از پرسپولیس برای میزبانی گروه E رقایت های لیگ قهرمانان وجود داشت؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر