jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۲۹۶۳۰   ۰۴ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۸:۱۰

فرح زنی 35 ساله، متاهل و صاحب دو پسر شش ساله دوقلوست. او 12 سال پیش با شوهرش ازدواج کرد و همواره از زندگی خود راضی بوده است. وقتی ازدواج کرد 23 سال بیشتر نداشت و در دانشگاه در رشته حسابداری مشغول به تحصیل بود.

راه‌های درآمدزایی برای خانم‌های خانه

شوهرش از ابتدا با او سازگاری داشت و در تمام زمینه‌های زندگی تشویق‌اش می‌کرد. چندماه پس از ازدواج مدرک لیسانس‌اش را گرفت و چون به کار کردن علاقه داشت.

پس از تلاش‌های فراوان موفق شد در یک شرکت نیمه‌دولتی در مقام یک حسابدار مشغول به کار شود.

صبح‌ها به همراه همسرش خانه را ترک می‌کرد و ساعت 4 بعدازظهر پس از اتمام وظایف‌اش به خانه برمی‌گشت.

او تا قبل از بازگشت شوهرش در ساعت 9 شب، فرصت کافی برای آشپزی و رفت و روب داشت و حتی می‌توانست استراحتی کوتاه بکند تا با روحیه‌ای شاداب‌تر به استقبال از همسر زحمتکش و مهربانش برود.

فرح زنی مثبت و خوش‌قلب بود و با تمام قوا تلاش می‌کرد که آشیانه پرمهرشان هر روز بهتر و کامل‌تر از دیروز شود.

اوضاع مادی و معنوی زندگی‌شان بخوبی پیش می‌رفت تا این‌که پس از گذشت پنج سال فرح احساس کرد که قرار است به نفرات خانواده‌شان اضافه شود.

او باردار بود و پس از آزمایش متوجه شد که دو پسر در راه دارد. این همان چیزی بود که برای کامل کردن زندگی شیرین دونفره آنها باقی مانده بود و حال قرار بود از راه برسد.

فرح و همسرش در رویایی‌ترین روزهای زندگی‌شان به‌سر می‌بردند. آنها با ذوق و علاقه برای فرزندانی که قرار بود از راه برسند لباس و تختخواب و اسباب‌بازی می‌خریدند و به خنده و گریه‌های کودکانه‌ای فکر می‌کردند که بزودی روزگار آنها را پربارتر از پیش می‌کرد.

به‌به! دیگر چیزی نبود که آنها از زندگی در این دنیا بخواهند و به آن نرسیده باشند.

پس از گذشت شش ماه از بارداری، فرح احساس کرد که رفتن سرکار برایش مانند گذشته راحت نیست و تصمیم گرفت مرخصی شش ماهه بگیرد.

خوشبختانه شرکت با درخواست مرخصی‌اش موافقت کرد. برای مدتی مادر فرح هم به جمع آنها پیوست تا کمک زندگی‌شان باشد. زایمان بخوبی و خوشی انجام شد و دو غنچه وارد زندگی آنها شدند.

روزهای اول به دنیایی زیبا، متفاوت و یکپارچه تلاش و زحمت سپری می‌شد. نوه‌ها برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بزرگ‌ترین گنجینه محسوب می‌شدند و پدر و مادر جوان هم از ورود این هدایای الهی در پوست خود نمی‌گنجیدند.

روز به هفته رسید و هفته به ماه. کم‌کم وقت آن رسید که زندگی شکل طبیعی‌اش را به خود بگیرد و مادر فرح به خانه خود برگردد تا از فرزندان مجردش نگهداری کند.

تنهایی برای مادر جوانی که دوقلو داشت بسیار سخت بود. از دست شوهر دلسوزش هم کار خاصی برنمی‌آمد و فرح باید یک‌تنه به انجام وظایف مادری‌اش می‌پرداخت. به‌هیچ‌وجه کار آسانی نبود، اما آیا چاره‌ای وجود داشت؟

شش ماه مرخصی گذشت. فرح باید به سر کار برمی‌گشت، اما با وجود شرایطی که برایش پیش آمده بود بازگشت را غیرممکن می‌نمود.

تصمیم گرفت مرخصی به یک سال برسد، اما به دلیل بیماری یکی از فرزندانش ترجیح داد خودش بالای سر او باشد و همچنان سر کار رفتن شدنی نبود.

رسیدگی به دو کودک که شبانه‌روز به توجه نیاز داشتند، همسری که به دلیل فشار زیاد کاری توان کمک کردن نداشت و مادری که در زندگی‌اش همچنان مسئول فرزندان خود بود، همه و همه دست به دست هم داد و فرح را از ادامه کار منصرف کرد.

بچه‌ها جلوی چشم پدر و مادر قد می‌کشیدند و هر روز یک شیرین‌کاری جدید از خود نشان می‌دادند. فرح مادری نمونه بود و چیزی برای آنها کم نمی‌گذاشت.

با آنها بازی می‌کرد، برایشان آشپزی می‌کرد، بچه‌ها را به پارک می‌برد، وقت کافی صرفشان می‌کرد و آنچه نیرو در وجود خود می‌یافت را عاشقانه نثارشان می‌کرد. دو پسربچه از محبت پدر و مادر هیچ کم نداشتند.

اما چیزی ته‌ دل فرح را عذاب می‌داد و آن غم این بود که دیگر امکان کارکردن از او سلب شده و هرگز نمی‌تواند مانند یک زن در جامعه فعالیت کند و از لحاظ اقتصادی یار همسرش باشد.

فرح زنی نبود که بتواند فقط و فقط خود را محدود به خانه‌داری کند و این شرایط آزارش می‌داد.

براستی چه کار باید می‌کرد؟ او با افراد دانا در این زمینه درددل کرد و آنها هم در پاسخ مشاوره‌هایی فوق‌العاده ارائه دادند. دوباره امید و شادمانی در دل فرح لانه کرد. او می‌توانست در خانه فعالیت‌های فراوانی انجام دهد.

اگر مجبور به رفتن سرکار و صرف وقت و هزینه رفت و آمد به محیط کار بیرون نبود، می‌توانست زمانش را طوری تنظیم کند تا هم به شغلش برسد و هم به خانه‌داری.

اگر شما هم یک خانم خانه‌‌دار هستید و دوست دارید در خانه در کنار وظایف زنانه‌تان شغلی داشته باشید، به پیشنهاداتی که در اینجا به شما ارائه می‌کنیم توجه کنید:

وبلاگ‌نویسی: از مزایای عصر تکنولوژی که خیرش به خانم‌های خانه‌دار هم می‌رسد. اگر دستی به نویسندگی دارید و با کیفیت وبلاگ‌نویسی تا حدودی آشنا هستید، این شغل می‌تواند برای شما ایده‌آل باشد.

هر روزه آگهی‌های فراوانی برای استخدام وبلاگ‌نویس در اینترنت ارائه می‌شود. شما می‌توانید مشغول به انجام این کار شوید و در کنار داشتن یک شغل لذتبخش از درآمدی مکفی برخوردار شوید. همچنین می‌توانید خودتان وبلاگ بسازید تا بتدریج بازدیدکننده پیدا کنید و بتوانید آگهی‌های تبلیغ را به وبلاگ‌تان جذب کنید.

کارهای هنری: خیاطی، بافتنی، قالی‌بافی، چرم‌دوزی، گلسازی، مجسمه‌سازی و...، هریک به نحوی می‌توانند درآمدزا باشند.

اما پیش از آن که اقدام به یادگیری یک هنر برای کسب درآمد در آینده کنید، راجع به آن تحقیقی داشته باشید که در آینده تا چه اندازه می‌تواند برای شما درآمدزا باشد.

زمانی در خانه‌ها وسایل گرمایشی مانند الان پیدا نمی‌شد و خانم‌های بافنده می‌توانستند درآمد خوبی از شغلشان کسب کنند.

اما امروزه اوضاع تقاضای بافتنی تا حدودی تغییر کرده است. شاید در دوره ما دوخت کیف و کفش بتواند شغلی خوب محسوب شود و شما مدل‌هایی آماده کنید که در ویترین هیچ مغازه‌ای پیدا نشود.

تدریس: مطمئنا در برخی دروس مدرسه تبحر دارید. کتاب‌هایی که در حال حاضر تدریس می‌شود را مطالعه کنید و به تدریس بپردازید. مبلغ مناسب و کیفیت کار بالا ضامن داشتن مشتریان دائم خواهد بود.

آشپزی: یک خانم آشپز خوب براحتی می‌تواند مشتریان فراوان برای مهمانی‌ها پیدا کند. همچنین می‌توانید با پختن شیرینی‌های خانگی که به مراتب جالب‌تر و خوشمزه‌تر از نمونه‌های موجود در بازار هستند، کسب درآمد کنید. در کنار آن آماده کردن ترشی، شور، مربا، رب خانگی و محصولاتی از این قبیل را از یاد نبرید.

فروش: می‌توانید پوشاک، لوازم آرایشی بهداشتی یا هر چیز دیگر را با قیمت مناسب‌تری در منزل‌تان بفروشید. شما می‌توانید بازاریاب شوید یا این‌که فروشنده اجناس خودتان باشید.

نویسندگی: نوشتن داستان، مقاله، نمایشنامه، گزارش و سایر موارد در دنیای نشریات امروزه طرفداران بسیاری دارد و اگر شما معلومات و قلم خوبی داشته باشید، می‌توانید براحتی وارد این عرصه شوید. نویسندگی دنیای زیبا و آرامش‌بخش مخصوص به خود را دارد و به یک خانم خانه‌دار امکان ترقی خواهد داد.

پرورش گل و گیاه: اگر فضای کافی دارید، انجام این کار را نیز در برنامه‌هایتان بگنجانید. پرورش گل و گیاه هزینه چندانی لازم ندارد و آنچه می‌خواهد عشق و صبوری است.

در این زمینه تحقیق کنید یا در کلاس‌های رایگان پرورش گل و گیاه که در بسیاری از پارک‌ها برگزار می‌شود شرکت کنید و روش مناسب را یاد بگیرید.

ده‌ها فرصت شغلی دیگر برای بانوان خانه‌دار وجود دارد که با کمی پرس‌و‌جو می‌توانید به آنها دست یابید. راجع به آینده شغلی تحقیق کنید و در اولین فرصت دست به کار شوید.

قرار نیست اگر شما مسئولیت خانه‌داری و رسیدگی به همسر و فرزندان را دارید، از استعدادهای نهفته وجودتان بگذرید. یک بانو، صندوقچه گنجی از انواع توانایی‌هاست و شما می‌توانید با کمی درایت همه آنها را بروز دهید. موفق باشید!

چاردیواری (ضمیمه دوشنبه - روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضوانه
-
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۳
سلام خسته نباشید.اگه میشه در مورد وبلاگ نویسی توضیحاتی بدید.مرسی
۰
۰
sanaz
-
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
لطفا در مورد وبلاگ نویسی توضیح بدین
۰
۰
مهمان
-
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۸
خیلی خوشبینانه درمورد مشاغل خانگی صحبت كرده اید... تقریبا می تونم بگم درمورد همه اش تحقیق كرده ام و تقریبا می تونم بگم همه شون از بازار مناسبی برای ارائه تولید یا خدمات برخوردار نیستند... به نظر من در درجه اول باید از بازار و محل عرضه محصول مطمئن شد بعد به فكر تولید یا حتی آموزش افتاد.
۰
۰
elii
-
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۹
ممنون از پیشنهادهای عالیتون
۰
۰
شهلا
-
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
كاركردن فقط حمایت همسر میخواد،چه فایده كسی مثل من هم هنر بلده،هم مدرك تحصیلی داره ولی اجازه استفاده نداره،تا بخوای حركتی از خودت نشون بدی سریع با مخالفت مواجه میشی
۰
۰
تینا
-
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
من در زمینه تایپ ، تهیه پاورپوینت و ترجمه با قیمت مناسب فعالیت می كنم اگر سفارشی بود در خدمتم
۰
۰
محسن
-
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
من یك فرد دانشجو پسر هستم یك فضایی برای انجام كار در خانه دارم اما نمیدانم باید چه شغلی را انجام بدهم در استان كرمان كه بتوانم درآمد داشته باشم خواهشمندم راهنمایی ام كنید
۰
۰
ساغر
-
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
من هم توزمینه تایپ وهم نویسندگی هنردارم لطفابهم اطلاع بدیدشدیدابه كاراحتیاج دارم
۰
۰
ث
-
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
همه این پیشنهادات رو همه به ذهنشون میرسه این كارا كه شغل نیست
۰
۰
سپیده
Netherlands
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
فقط راهنمایی میخواستم
من كارهای هنری بلد هستم تو خونه كار كنم و جایی باشه كه ازم بخرن
۰
۰
محبوبه
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
سلام من در زمینه نویسندگی تجربه دارم
۰
۰
sb
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
با سلام
بنده در زمینه تایپ تهیه پاورپوینت ترجمه متون انگلیسی فعالیت دارم اگر كاری بود در خدمتم
در ضمن با قیمت دانشجویی كار میكنم
۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۲
بنده تایپ حرفه ایی و ترجمه متن فیلم وادیو انجام میدم . ولی این كارها فصلی است. به حال كاری باشه حتما انجام میدم ..ممنون میشم بشدت دنبال كارم.راستی لیسانس ادبیات و لیسانس مترجمی زبان دارم
۰
۰
اسلامی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
من دانشجوی بیوتكنولوژی هستم و مقاله نویسی میكنم در تهیه مقاله میتونم كمكتون كنم
۰
۰
نگین
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
با سلام ، بنده سایت ترجمه دارم ، كار ترجمه و تایپ انجام میدهم . قیمت ها بسیار منصفانه و كارها باكیفیت بالا و در اسرع وقت ارائه میشود . در خدمتت شما عزیزان هستیم .
۰
۰
ahsan
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۸
سلام
۰
۰
م
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۱
علیكم السلام
سندباد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
در كسب و كار های اینترنتی مشاغل زیادی هستند كه میتوانید در خانه با صرف كمی وقت انجام دهید سایت سندبادنیز یك سایت تجارت الكترونیكاست كه كارمندان زیادی میپزیرد
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر