jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۸۲۶۷۱۴   ۲۶ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۷:۰۰

زمانیکه برنج آبکش می‌شود ویتامین‌های گروه ‌B که محلول در آب است تا حدودی از بین می‌رود.

با آبکش‌کردن برنج، ویتامین‌ها را دور نریزید!

دکتر رزاقی متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت:در این مورد که نشاسته با آبکش کردن برنج از بین می‌رود تصور تا حدودی اشتباه وجود دارد که فکر می‌کنیم نشاسته با آبکش کردن برنج از بین می‌‌رود، اما واقعیت این است که مواد نشاسته‌ای که مصرف می‌کنیم برای جذب در بدن به صورت قند جذب می‌شود که هرچه سرعت جذب بالاتر باشد قند خون نیز سریع‌تر بالا می‌رود که این مورد برای افراد دیابتی و کسانی که بیماری عدم تحمل گلوکز را دارند بسیار مضر است.

وقتی برنج آبکش می‌شود این اتفاقات سریع‌تر رخ خواهد داد. در حالیکه اگر برنج را به صورت کند آماده کنیم به آرامی جذب می‌شود و به مراتب آهسته‌تر قند خون بالا خواهد رفت.

وی ادامه داد: بهترین حالت مصرف برنج این است که یا از برنج کم‌تر استفاده شود و یا از برنج‌های مخلوط مثل لوبیا‌پلو و سبزی‌پلو استفاده شود و یا اینکه حتی الامکان برنج‌های قهوه‌ای که حاوی سبوس است را مصرف کنیم.

هیئت علمی شهید پزشکی در مورد ته‌دیگ نیز توضیح داد:‌ به‌طور کلی مواد نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی و برنج و نان که به عنوان ته‌دیگ استفاده می‌شود ماده‌ای سرطان‌‌زا به‌نام آکریلامید تولید می‌کند که فوق‌العاده برای بدن مضر است و ممکن است ایجاد سرطان کند.

وی توضیح داد: به‌طور کلی کسانی که بیماری دیابت و یا عدم تحمل گلوکز و یا چاقی دارند باید کم‌تراز برنج استفاده کنند تا دچار عوارض شدید نشوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها