jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۸۲۶۷۱۴ ۲۶ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۷:۰۰

زمانیکه برنج آبکش می‌شود ویتامین‌های گروه ‌B که محلول در آب است تا حدودی از بین می‌رود.

با آبکش‌کردن برنج، ویتامین‌ها را دور نریزید!

دکتر رزاقی متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت:در این مورد که نشاسته با آبکش کردن برنج از بین می‌رود تصور تا حدودی اشتباه وجود دارد که فکر می‌کنیم نشاسته با آبکش کردن برنج از بین می‌‌رود، اما واقعیت این است که مواد نشاسته‌ای که مصرف می‌کنیم برای جذب در بدن به صورت قند جذب می‌شود که هرچه سرعت جذب بالاتر باشد قند خون نیز سریع‌تر بالا می‌رود که این مورد برای افراد دیابتی و کسانی که بیماری عدم تحمل گلوکز را دارند بسیار مضر است.

وقتی برنج آبکش می‌شود این اتفاقات سریع‌تر رخ خواهد داد. در حالیکه اگر برنج را به صورت کند آماده کنیم به آرامی جذب می‌شود و به مراتب آهسته‌تر قند خون بالا خواهد رفت.

وی ادامه داد: بهترین حالت مصرف برنج این است که یا از برنج کم‌تر استفاده شود و یا از برنج‌های مخلوط مثل لوبیا‌پلو و سبزی‌پلو استفاده شود و یا اینکه حتی الامکان برنج‌های قهوه‌ای که حاوی سبوس است را مصرف کنیم.

هیئت علمی شهید پزشکی در مورد ته‌دیگ نیز توضیح داد:‌ به‌طور کلی مواد نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی و برنج و نان که به عنوان ته‌دیگ استفاده می‌شود ماده‌ای سرطان‌‌زا به‌نام آکریلامید تولید می‌کند که فوق‌العاده برای بدن مضر است و ممکن است ایجاد سرطان کند.

وی توضیح داد: به‌طور کلی کسانی که بیماری دیابت و یا عدم تحمل گلوکز و یا چاقی دارند باید کم‌تراز برنج استفاده کنند تا دچار عوارض شدید نشوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش