jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۸۱۹۰۵۱ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۲۲:۴۷

جام جم نوا: ماه رمضان تمام شد و دورِ جدید برگزاری کنسرت‌های موسیقی هم آغاز و البته لابد دوباره موج لغو کنسرت‌ها. در چند روز منتهی به پایان ماه مبارک رمضان که اتفاقا مدت زمانی طولانی هم نیست، باز هم شاهد لغو کنسرت و عدم اعطای مجوز بوده‌ایم.

بعد از لغو کنسرت رضا یزدانی، به «کامکار»ها مجوز ندادند

در روزهای گذشته، قرار بود «رضا یزدانی» کنسرتی را در آبادان اجرا کند که این برنامه بدون آنکه دلیل مشخصی برایش عنوان شود، لغو شد و حالا هم به برنامه «کامکار»ها در اصفهان مجوز نداده‌اند.

کنسرت گروه «کامکارها» که قرار بود نهم مرداد ماه در اصفهان روی صحنه برود، مجوز اجرا دریافت نکرده است. اصفهان که روزگاری به عنوان پایتخت فرهنگی ایران بود، حالا سال‌هاست از برگزاری کنسرت محروم است، به این بهانه که زنان نمی‌توانند حتی به عنوان همخوان و نوازنده هم در این شهر روی صحنه بروند.

دراین میان البته «هوشنگ کامکار» - آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی کامکارها- تاکید دارد که این کنسرت لغو نشده؛ چون از ابتدا مجوزی برای اجرا نداشته است: «هنوز مجوز اجرای این برنامه را نداده بودند که حالا بگوییم این کنسرت لغو شد.

این اتفاقِ معمولی در موسیقی ایران است؛ معمولا گروه‌های مختلف برای اجرای کنسرت، درخواست مجوز می‌کنند که گاهی این درخواست با موافقت روبه‌رو می‌شود و گاهی نیز با مخالفت و ما نیز کاملا از آنچه قانون است، پیروی می‌کنیم.»

«محمد حسین توتونچیان» مدیر برنامه کامکارها در این باره می‌گوید: «با وجود پیگیری‌های لازم متاسفانه به دلیل حضور بانوان هنرمند این گروه به عنوان نوازنده و خواننده با اعطای مجوز این کنسرت موافقت نشد، بنابراین در حال حاضر کنسرت تهران را برای گروه «کامکارها» در پیش خواهیم داشت.»

این در حالی است که «کامکار»ها به احتمال فراوان امسال به اجرای یک کنسرت در تهران خواهند پرداخت. این در حالی است که او قطعه‌ای برای کردهای ترکیه - منطقه بوتان- ساخته که به زودی آن را به انتشار درخواهد آورد.

در این قطعه، ١٠ خواننده کرد آن منطقه، موسیقی فولک خود را خوانده و کامکار موسیقی را با استفاده از ارکستر سمفونیک و سازهای کردی تنظیم کرده است. خوانندگانی که در این اثر حضور دارند، همگی جزو برترین خوانندگان فولکور کرد هستند که این قطعات را به صورت جداگانه خوانده بودند و من به صورت موسیقی پُلی‌فونیک آن را ترکیب و آهنگسازی کردم. حال بسیار دوست دارم تا خوانندگان اثر نیز قطعه را بشنوند.

اگرچه ساختار کار با آنچه آنها به اجرا در آورده‌اند، بسیار متفاوت شده، یعنی جملات‌شان را بسط و گسترش داده‌ام، بریده‌ام یا ترکیب کرده‌ام تا ملودی به صورت عمودی (پُلی‌فونی) در‌آید.» او همچنین می‌گوید: در این اثر ارکستر نقش مهمی دارد و توانسته فضای جدیدی را در موسیقی خلق کند.

«هوشنگ کامکار» در این سال‌ها برای بسیاری از رخدادها، به خصوص اتفاقات ناشی از جنگ، به خلق اثر پرداخته که از جمله آنها می‌توان به خلق اثر برای مردم حلبچه و همچنین خرمشهر -پوئم‌سمفونی خرمشهر- اشاره کرد.

برای او موسیقی تنها خلق نغمه‌های خوش نیست؛ به نوعی رسالتی انسانی و اجتماعی نیز به حساب می‌آید. برای همین است که توضیح می‌دهد: «تمامی انسان‌ها برای من عزیز و محترم هستند، بدون آنکه نژاد یا اعتقادشان اهمیت داشته باشد. وقتی فاجعه‌ای- نظیر آنچه هم‌اکنون در عراق و سوریه در جریان است.

رخ می‌دهد، دل هر انسانی به درد می‌آید و یک هنرمند نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد. لااقل من نمی‌توانم این کار را انجام دهم. به همین خاطر است که آثاری در این خصوص از من شنیده می‌شود.

برای مثال وقتی در جریان زنده به گور شدن بیش از ٢٠٠ نفر از کردهای عراق توسط «صدام حسین» قرار گرفتم، قطعه «انفال» را ساختم که چندی پیش توسط ارکستر «البرز» نیز به اجرا درآمد. البته این کارها را تنها برای خودم می‌سازم، برای پاسخ به نیاز درونی که احساس می‌کنم، بی‌اینکه مساله هیچ سفارشی از جایی مطرح باشد.»(اعتماد)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر