jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۸۱۷۶۷۴ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

کاش همه صاحبخانه‌ها مثل عزیز خانم سریال «درخانه» بودند. همان پیرزن مهربانی که بچه‌ها را دور خودش جمع می‌کرد و برایشان قصه می‌گفت. او با بازیگوشی بچه‌‎‌ها همراهی می‌کرد و هیچ‌گاه سد راهشان نمی‌شد. شهلا ریاحی که در قالب نقش عزیز خانم فرورفته بود، همچون یک مادربزرگ دلسوز پسربچه‌های ساکن خانه را دوست داشت. آنها که مرز 30 سالگی را رد کرده‌اند سریال در خانه و شخصیت‌هایش را به خوبی به یاد می‌آورند. یکی از آن پسربچه‌ها محسن (بابک بادکوبه) بود که با پدرش (اکبر عبدی) در همسایگی عزیزخانم زندگی می‌کرد. رویا افشار و اسماعیل پوررضا هم یکی از زوج‌های ساکن خانه بودند که پسرشان، علی با دو پسربچه دیگر رفاقت داشت.

معمولا همه ماجراها به عزیزخانم ختم می‌شد و او دیالوگ‌های پایانی سریال را بیان می‌کرد. در یکی از قسمت‌ها بچه‌ها می‌خواستند کیک بپزند و به اشتباه داخل کیک به جای وانیل پودر رختشویی ریختند. بچه‌ها قصد داشتند برای عزیزخانم جشن تولد بگیرند؛ ولی این اشتباه نقشه‌هایشان را نقش بر آب کرد.

شهلا ریاحی نقش عزیزخانم را سال 65 بازی کرد. او بعد از این سریال 17 سال دیگر هم در قاب تصویر نقش‌آفرینی کرد و پس از آن در سال 82 با حرفه بازیگری برای همیشه خداحافظی کرد. در کارنامه این بازیگر بازی در فیلم‌هایی چون پرنده کوچک خوشبختی، پرستار شب، گل مریم، در مسیر تندباد، مرگ پلنگ، بچه‌های طلاق، دلشدگان، دوفیلم با یک بلیت، راه و بیراه و می‌خواهم زنده بمانم دیده می‌شود. او در بیشتر آثارش نجابت و حیای زن ایرانی را به تصویر می‌کشید و در کنار چهره‌های سرشناسی نظیر حمیده خیرآبادی، رقیه چهره‌آزاد، پروین‌دخت یزدانیان، جمیله شیخی و ... ایفاگر نقش یک مادر دلسوز و فداکار بود.

شهلا ریاحی بعد از درگذشت همسرش، اسماعیل ریاحی در کنار دو فرزند دختر و پسرش زندگی می‌کند. او این روزها در 89 سالگی خانه‌نشین است و گهگاه میزبان خبرنگارانی می‌شود که زنگ خانه‌اش را به صدا درمی‌آورند. مادر مهربان فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی طبع شعر خوبی هم دارد و احساسات زیبایش را در قالب شعر روی کاغذ می‌آورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر