jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۵۰۵ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

آمریکا پس از دستیابی توافق هسته‌ای با ایران، پیشنهاد مذاکره با کره شمالی را مطرح کرده است. به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن، آمریکا اعلام کرده آماده مذاکره با کره‌شمالی برای رسیدن به توافق مشابه با ایران است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفته است: پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران نشان داد ما آماده رفع اختلاف با کشورهایی هستیم که مدت هاست با آمریکا اختلاف دارند. وی افزود: واشنگتن آماده چنین مذاکراتی با کره شمالی است، به شرطی که پیونگ‌یانگ در مذاکرات مورد اعتماد باشد و همه برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی را شامل شود.

به گفته کربی، این مذاکرات باید به برداشتن گام‌های ملموس و غیر قابل برگشت برای خلع سلاح هسته‌ای باشد. ایران و کشورهای گروه 1+5 پس از 22 ماه مذاکره سخت و فشرده، سرانجام روز سه شنبه برای رفع سوء‌تفاهم‌ها در مورد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همزمان لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران تفاهم کردند. در همین رابطه کره جنوبی نیز ابراز امیدواری کرده است حصول توافق هسته‌ای با ایران باعث شود کره شمالی نیز در مساله تسلیحات اتمی‌اش تجدید نظر کند. به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه خبری بیزینس تایم، کره جنوبی ابراز امیدواری کرده است به «جاه‌طلبی‌های روزافزون و برنامه‌های خطرناک کره شمالی» برای ساخت و توسعه تسلیحات اتمی‌اش پایان داده شود. نو کوانگ ایل، سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت: امیدواریم کره شمالی مسائل مربوط به برنامه اتمی‌اش را با پیوستن به مذاکراتی با کشورهای مربوط، به شیوه‌ای صادقانه حل کند. به همین منظور ما از پیونگ‌یانگ می‌خواهیم طبق بیانیه مشترک 19 سپتامبر 2005 میلادی و قطعنامه‌های سازمان ملل علیه این کشور اقداماتی را به منظور خلع تسلیحات اتمی‌اش بردارد.

وی در این بیانیه به مذاکرات شش‌جانبه 19 سپتامبر سال 2005 میلادی اشاره کرد که در آن برنامه‌ای برای توقف تلاش‌ها به منظور تولید تسلیحات اتمی و اجازه بازرسی بین‌المللی از تاسیسات اتمی کره شمالی مطرح شده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر