jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۸۱۶۶۵۰ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۶

ایرادات یونسکو به پرونده «مثنوی معنوی» که نسخه‌هایی از آن از طرف ایران برای ثبت در برنامه حافظه جهانی پیشنهاد شده بود، از طرف کشورمان برطرف شد.

ایرادات یونسکو به پرونده مثنوی برطرف شد

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی احمدی ابهری، نایب رئیس کمیته ملی حافظه جهانی درباره آخرین وضعیت بررسی پنج اثر ایرانی شامل نسخه‌هایی از کلیات سعدی، مثنوی معنوی، المسالک و الممالک استخری، الابنیه عن الحقایق الادویه و سفرنامه ناصر خسرو، در برنامه حافظه جهانی یونسکو، گفت: ما در حال ثبت جهانی کتاب «المسالک و الممالک» به صورت مشترک با کتابخانه گوته آلمان هستیم.

وی افزود: در مورد «مثنوی معنوی» هم ما هفت نسخه از این اثر را شامل ۶ نسخه از ایران و یک نسخه قونیه (از ترکیه) به یونسکو پیشنهاد کرده بودیم البته یونسکو ایراداتی به بحث قدمت نسخه‌های پیشنهادی ما وارد کرده و عنوان کرده بود که قدیمی‌ترین نسخه، نسخه قونیه است و از ما خواسته بودند که توضیح بدهیم به رغم وجود این نسخه، چرا نسخه‌های دیگر را هم از مثنوی انتخاب کرده‌ایم که ما هم از طرف کمیته ملی حافظه جهانی مستنداتی در خصوص علت ارائه این نسخه‌ها به حافظه جهانی ارسال کردیم

نایب رئیس کمیته ملی حافظه جهانی گفت: نسخه قونیه، البته نسخه شاخصی از بین این آثار است اما اینگونه نیست که نسخه‌ای باشد که دیگر نسخه‌های موجود قابلیت مطرح شدن در کنار آن را نداشته باشند. به هر حال پییشنهاد ما این بوده که همه این هفت نسخه از مثنوی، در یک عنوان و یک پرونده به ثبت جهانی برسد.

حجت الاسلام و المسلمین ابهری درباره میزان امیدواری کمیته ملی حافظه جهانی به ثبت اثر یا آثاری از ایران در برنامه امسال حافظه جهانی یونسکو با توجه به ثبت ۷ اثر از کشورمان در این برنامه جهانی تاکنون، گفت: ما امیدوار هستیم حداقل ۳ عنوان از کل آثار پیشنهادی کشورمان در برنامه امسال حافظه جهانی یونسکو، به ثبت برسد که فکر می‌کنم همین روزها نتیجه نهایی از طرف یونسکو اعلام خواهد شد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر