jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۱۶۶۱۷   ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۱۰:۴۰

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

واکنش آلن ایر به سخنان ظریف

رژیم تل آویو عصبانی از توافق

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:نخست‌وزیر رژیم غاصب صهیونیستی می‌گوید رژیم تل آویو زیر بار توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران نمی‌رود. روزنامه هاآرتص نوشت: بنیامین نتانیاهو در نشست کابینه رژیم صهیونیستی در شهر قدس در سخنانی با تکرار مواضع این رژیم درباره توافق هسته‌ای نهایی با ایران مدعی شد: یک توافق بد در وین در حال تنظیم است که راه دست یابی ایران به بمب‌های هسته‌ای را هموار و صلح جهانی را تهدید می‌کند. وی در ادامه با اشاره به سخنان اخیر رهبر ایران درباره تداوم مبارزه با استکبار پس از توافق اتمی، از کشورهای عضو گروه 1+5 انتقاد کرد و گفت: در حالی که رهبر ایران از لزوم تداوم مبارزه با آمریکا حتی پس از امضای توافق هسته‌ای سخن می‌گوید، مذاکره کنندگان در وین به عقب نشینی‌ها به نفع ایران ادامه می‌دهند. نتانیاهو به راهپیمایی اخیر روز قدس در ایران اشاره کرد و افزود:" در رژه‌های تنفر در ایران پرچم‌های آمریکا و اسراییل را به آتش می‌کشند اما مذاکره کنندگان در وین همچنان امتیاز دادن به ایران را دنبال می‌کنند.

واکنش آلن ایر به سخنان ظریف

جمهوری اسلامی نوشت:سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، که گفته بود نمی‌شود در میانه مسیر اسب‌ها را عوض کرد، گفت ما فقط یک اسب داریم و اسم آن هم پارامترهای (تفاهم) لوزان است، که عوض نشده. وی روز جمعه در گفتگو با شبکه وی او‌ای در باره مذاکرات هسته‌ای گفت: «اتحاد و انسجام درونی گروه 1+5 پابرجاست و ضعیف نشده است. همانطور که عرض کردم مشورت و رایزنی همیشه در حال انجام شدن است تا بتوانیم به یک موضع مشترک برسیم.» آلن ایر در ادامه تاکید کرد: «این مذاکرات خیلی فشرده و موضوعات هم خیلی پیچیده است.» وی همچنین گفت: «بهترین ضمانت برای موفقیت توافق، اگر بتوانیم به آن برسیم، کیفیت آن است.» ظریف، در پیامی توییتری گفته بود: «ما به سختی کار می‌کنیم؛ اما برای به نتیجه رسیدن، عجله نمی‌کنیم. به این حرف من توجه کنید: نمی‌شود در میانه مسیر اسب‌ها را عوض کرد.»

ادعای دولت چین در مورد اقوام اویغور

جمهوری اسلامی آورده: تلویزیون دولتی چین مدعی شده تعدادی از قوم اویغور که هفته پیش از تایلند اخراج شده و به چین آمده‌اند قصد دارند برای کمک به داعش به سوریه بروند. تلویزیون چین با نشان دادن تصاویری از این اویغورها درون یک هواپیما همراه با سربندها و پرچم‌هایی سیاه، این خبر را اعلام کرده است. به گزارش شفقنا به نقل از رویترز، هزاران اویغور از ترکستان چین- استان سین کیانگ- به دلیل فشارهای روزافزون پکن بر این ترکان مسلمان مشتاقند از طریق تایلند و دیگر کشورها به ترکیه بگریزند چرا که زبان و دین آنها با ترک‌ها یکی است.

بازسازی شگرد لو رفته ژنو در مذاکرات وین

روزنامه کیهان نوشت:شگرد آمریکایی‌ها برای کسب امتیاز بیشتر از مقامات ایرانی در حالی دستیابی به توافق هسته‌ای را با تاخیر مواجه کرد که نگرانی‌ها از فشار برای تحمیل چارچوب لوزان به عنوان چارچوب توافق نهایی افزایش یافته است.

یک منبع آگاه از روند مذاکرات ایران و 5+1 در گفتگو با رجانیوز با اعلام این خبر اعلام کرد که پس از تغییر مسیر آمریکا در ساعات پایانی که در شامگاه چهارشنبه افق مذاکرات را تیره کرد، هم‌اکنون تلاش‌ها به سمت تاکید بر روی توافق لوزان به عنوان چارچوب توافق احتمالی معطوف شده است، این در حالی است که موارد موجود در چارچوب توافق لوزان، کاملا مغایر با معیارهای یک توافق خوب بوده و کشور را با آسیب‌های جدی در حوزه امنیت ملی روبرو خواهد کرد.

به گفته این منبع آگاه، آمریکایی‌ها درباره متن قطعنامه شورای امنیت و تحریم‌هایی که قرار است در این قطعنامه گنجانده شود پای خواسته‌های خود را فراتر از خواسته‌های قبلی گذاشتند و عملا به دنبال آن هستند که علاوه بر حفظ رژیم تحریم‌های خود، ساختار تحریم‌های شورای امنیت را نیز حفظ کنند.

شگرد آمریکا برای تحمیل برخی توافقات به طرف مقابل در دقیقه 90، شگردی است که پیش از این و در توافق ژنو نیز با موفقیت از سوی آمریکا پیاده شد، به نحوی که پیشنهادهای مطرح شده از سوی آمریکا در مذاکرات مسقط که کاملا متفاوت با توافقات قبلی با ایران بود، هر چند در ابتدای کار با عصبانیت و حیرت طرف ایرانی روبرو شد، اما در نهایت به موافقت با این پیشنهادات در مذاکرات بعدی و توافق لوزان منجر شد.

بر همین اساس، تجربه ژنو، تمدید ژنو و لوزان، از جمله تجربه‌های موفق آمریکایی‌ها برای به دست آوردن امتیازات بیشتر در دقیقه 90 مذاکرات بوده است.

ادامه یافتن مذاکرات با وجود زدن زیر تعهدات در دقیقه 90 بیانگر آن است که آمریکایی‌ها در ساختار محاسباتی خود به این نتیجه رسیده‌اند که فشار بیشتر نه تنها سبب بن‌بست مذاکرات نمی‌شود بلکه باعث جلوگیری از ارائه درخواست‌های بیشتر طرف مقابل شده و به منظور جلوگیری از افزایش درخواست‌های زیاده‌خواهانه آمریکا، طرف مقابل حاضر است برای توافق بر سر موضوعات محل اختلاف نیز کوتاه بیاید. این سیاست آمریکایی‌ها کار را به جایی رسانده که اکنون مباحث را به این سمت بکشاند تا توافق لوزان را به عنوان محور و مبنای توافق نهایی به حساب آورد، این در حالی است که آنچه در لوزان مورد توافق قرار گرفته با خطوط قرمز نظام فاصله بسیاری دارد به گونه‌ای که موارد متعددی از محورهای لوزان، در ماه‌های گذشته به عنوان خطوط قرمز قطعی نظام مطرح شده و با صراحت تیم مذاکره‌کننده ایران از پذیرش آن تعهدات در توافق نهایی نهی شده‌اند.

بازرسی‌‌های نظامی و فراقانونی، محدودیت‌ گسترده در تحقیق و توسعه دانش و صنعت هسته‌ای و توقف تدریجی و مشروط بسیاری از تحریم‌های مهم بهمراه حفظ ساختار کلی تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل، از مهمترین محورهای توافق لوزان بوده است که مبنا قرار گرفتن آن برای توافق نهایی، به هیچ‌وجه خطوط قرمز و منافع اصلی نظام را تامین نخواهد کرد.

چند مسئله مهم حل نشده همچنان در دستور کار مذاکرات

روزنامه کیهان نوشت:اخبار منتشره از مذاکرات وین همچنان متناقض است.

خبرگزاری شینهوا دیروز به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: کاهش اختلافات و شکاف‌ها همچنان ادامه دارد و مرحله نهایی مذاکرات فرا رسیده است و احتمالاً امروز توافق حاصل می‌شود.

این منبع دیپلماتیک در عین حال گفت: «بخش‌های خاصی» از تحریم‌های ایران رفع خواهد شد اما هنوز زمان‌بندی دقیق آن مورد توافق طرفین قرار نگرفته است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی مدعی شد 98 درصد از متن توافق تمام شده و دو یا سه مسئله مهم باقی مانده است. طول مدت هر گونه توافق احتمالی و نیز لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از جمله تحریم تسلیحاتی از سوی سازمان ملل از جمله مسائلی است که نیاز به حل و فصل دارد.

همزمان سایت‌های انتخاب، عصر ایران و تابناک در خبری با مضمون مشترک، به نقل از یک منبع نامعلوم، از برخی محورهای توافق احتمالی خبر داده‌اند از جمله «لغو همه تحریم‌ها به نحوی که ایران از این پس یک کشور تحت تحریم شناخته نخواهد شد» «لغو تحریم‌های اقتصادی بانکی و مالی در روز اجرای توافق»، «لغو تحریم‌های تسلیحاتی در عین برخی محدودیت‌های موقت»، «قطعنامه شورای امنیت برای خروج ایران از ذیل فصل هفت منشور به مدت زمان اجرای قطعنامه جدید محدود بوده و در پایان مهلت ملغی خواهد شد». این منبع آگاه گفته «برای اولین بار است که یک کشور ذیل تحریم‌های فصل 7 موفق گردیده با مذاکرات و دیپلماسی از این وضعیت خارج شود».

برخلاف این ادعا، آمریکا مصمم است ساختار و شاکله تحریم‌ها را حفظ کند و قطعنامه جدید را بهانه‌ای برای گنجاندن ایران ذیل فصل 7 و تلقی ایران به عنوان تهدید علیه امنیت جهانی قرار دهد.

اما به گزارش واشنگتن فری بیکن وزیر دفاع آمریکا گفت توافق با ایران براساس راستی‌آزمایی است، نه اعتماد و بازرسی از تأسیسات نظامی هم از ملزومات این راستی‌آزمایی است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی نوشت: «موضوع دسترسی بازرسان سازمان ملل به سایت‌های نظامی ایران و نیز درخواست ایران مبنی بر برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی غرب علیه ایران به عنوان بخشی از توافق در واقع تنها اختلافات باقی مانده هستند. در موضوع دسترسی بازرسان، آمریکا نمی‌خواهد هیچ محدودیتی را در این باره بپذیرد، این در حالی است که ایران می‌گوید دسترسی بدون محدودیت غرب به سایت‌های نظامی ایران در واقع می‌تواند پوششی برای جاسوسی غرب از قدرت نظامی ایران باشد. اما در مورد برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، روسیه و چین نیز از این موضوع حمایت کرده‌اند که مورد اختلاف آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی است».

در این گزارش آمده است: به نظر نمی‌رسد ایران تا زمانی که از لغو تحریم‌ها اطمینان حاصل کند، برنامه هسته‌ای خود را محدود کند.

روزنامه نیویورک تایمز هم نوشت: جان‌کری، وزیر امور خارجه آمریکا از وجود برخی اختلاف‌های دشوار بر سر راه مذاکرات هسته‌ای ایران خبر داد که برای دستیابی به یک توافق بزرگ باید حل شوند. او در توئیتر نوشت: «اختلافهای دشواری باقی مانده است که باید حل شود.»

نیویورک تایمز می‌افزاید: تأکید ایران بر لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل یکی از این اختلافها است.

یادآور می‌شود لغو کلیه تحریم‌های اقتصادی و مالی بانکی در روز توافق، زیر 10 سال بودن تعهدات توأم با محدودیت هسته‌ای ایران، ممنوعیت بازرسی در مراکز نظامی و دانشمندان، تداوم روند تحقیق و توسعه و ساخت و سازها در دوره توافق، لغو تحریم‌های تسلیحاتی به عنوان ساختار تحریم‌ها، عدم احاله و موکول کردن اجرای تعهدات طرف مقابل به گزارش آژانس، از جمله خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به توافق است.

یادآور می‌شود قریب یک سال است که منابع سیاسی و رسانه‌ای می‌گویند 95 تا 98 درصد اختلافات حل شده و تنها چند درصد مانده اما ظاهراً این چند درصد، مسائل مهم و اصلی و مبنایی توافق است که آمریکا قصد حل شدن آن را ندارد.

قرار بود تدبیر کنیم نه اینکه مردم را سرخورده کنیم

روزنامه کیهان نوشت:یک عضو حزب اعتدال و توسعه (و عضو ستاد انتخاباتی روحانی) معتقد است نباید افکارعمومی را در مذاکرات دچار توهم کرد.

«امین-ر» از اعضای ستاد تهران دکتر روحانی در انتخابات 92 ضمن یادداشتی در بهارنیوز نوشت:عده‌ای منتظرند ببینند فردای توافق، خورشید از کدام سو طلوع می‌کند! عده‌ای نیز دل به شب توافق بسته‌اند و حتی تحمل صبر تا سحر را نیز ندارند. این ناشی از محتوای شخصیت است که به سوژه‌ای از خرده‌شکسته‌های نوستالژیک بدل شده و باری سنگین از مسئولیت بر دوش اعتدالیون افزوده شده است چرا که این سرمایه‌گذاری‌ها، روز پایان خود را دارد.

وی می‌افزاید: اما و هزار اما که امید همه موضوع شب و فردای توافق نیست که قطعا امید جوانان سرمایه صادقانه ماست. سهمی از این نوای شور و شیپور از جنس وهم است و موجب شده به رفع تحریم‌ها به مثابه جراحی پلاستیکی نگاه شود که از فردای عمل، چهره زشت یا زیبای اقتصاد ایران را مجلل می‌کند یادمان نرود که ما در خرداد نود و دو سکان را به واقع‌گرایی و عقلانیت سپردیم و نه حرکات موجی که برای مردم سرخوردگی را در پی دارد و برای دولت مردان تجربه‌ای از سیکل عشق و نفرت بودن.

وی با تاکید بر لزوم شادی می‌نویسد: «اما نه به سان شادی کوری که از شدت سرمستی به آتی، در چاهی عمیق‌تر گرفتار آید».

شجاعت بالاتر پذیرش اشتباه است

کیهان آورده:«آقای روحانی می‌گوید شجاعت فقط در جنگ نیست و گاه شجاعت در صلح و عقب‌نشینی بالاتر است. به ایشان باید گفت شجاعت بالاتر از این در زمانی است که آقای رئیس‌جمهور پشت تریبون بروند و به ملت ایران بگویند، من در مقایسه کردن جامعه کنونی ایران با جامعه کوفه در زمان امام‌حسن(ع) اشتباه کردم.»

روزنامه رسالت با انتشار این مطلب نوشت: رئیس‌جمهور محترم در کنگره سبط النبی در تاریخ 94/4/1 فرمودند باید پرچم صلح حسنی را در جهان به اهتزاز درآوریم. در ضیافت افطاری استانداران هم در تاریخ 94/4/12 با تاکید بر صلح فرمودند: ما باید راه و مسیر امام مجتبی(ع) را ادامه بدهیم. با توجه به سوابق پژوهشی جناب آقای روحانی که در مرکز مطالعات استراتژیک شورای عالی امنیت ملی بوده‌اند این تاکید مکرر بر صلح امام‌حسن(ع) را نمی‌توان ناشی از سهو لسان یا احساسات زودگذر دانست و از آن عبور کرد این‌گونه تاکیدات مکرر از سوی شخصیتی که امروز سکاندار دولت یازدهم است، اعلان یک راهبرد بلندمدت در قبال آمریکاست.

چند سوال در این باره مطرح است: آیا ترسیم راهبردهای کلان نظام جمهوری اسلامی را از جمله راهبرد سیاست خارجی در قبال آمریکا جزء وظایف دولت و رئیس‌جمهور است؟ در اصل 110 قانون اساسی و اولین بند از وظایف یازده گانه‌ای که برای رهبری نظام بیان شده، تعیین سیاستهای کلی نظام پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت است. اگر تعیین نوع رابطه با ابرقدرتی که شصت سال است با او در حال جنگ هستیم جزء سیاستهای کلی نظام است پس تعیین راهبرد در این زمینه از سوی رئیس‌جمهور نوعی بیراهه روی است. این عمل با قانونگرایی و حقوقدان بودن آقای رئیس‌جمهور منافات دارد.

رسالت می‌افزاید: رئیس‌جمهور طبق تصریح قانون اساسی شخص دوم نظام و رئیس‌ حوزه اجراست. او باید اجراکننده سیاستهای تعیین شده از سوی ولی‌فقیه باشد نه فقط اجرا کننده بلکه ترویج کننده نظرات ولی‌فقیه باشد.

حضرت امام در صفحه 119 جلد 20 از مجموعه صحیفه امام فرموده‌اند:

«آن صلح تحمیلی که در عصر امام‌حسن(ع) واقع شد، به دست اشخاص حیله‌گر درست شد این ما را هدایت می‌کند به اینکه زیر بار صلح تحمیلی نرویم.»

مقام معظم رهبری هم در تاریخ 79/2/1 در مصلی تهران فرمودند: «قدرتهای جهان قادر نیستند حادثه‌ای مثل صلح امام‌حسن علیه‌السلام را بر دنیای اسلام تحمیل کنند. اینجا اگر دشمن زیاد فشار بیاورد حادثه کربلا اتفاق خواهد افتاد».

در حالی که مقام معظم رهبری با صراحت نظر خود را در مورد صلح ظالمانه و تحمیلی به امام‌حسن مجتبی(ع) و انطباق نداشتن آن با شرایط کنونی جامعه را بیان کرده‌اند، چرا باید با بازی کردن با واژه‌ها و کلمات ایشان را موافق با پذیرش صلح حسنی معرفی کنیم؟ آیا واژه نرمش قهرمانانه که رهبری در مورد صلح تحمیلی شده به امام‌حسن(ع) و در مورد مذاکرات هسته‌ای به کار برده‌اند به این معنا است که امروز ما باید زیاده‌خواهی‌های ظالمانه و تحمیلی آمریکا را بپذیریم؟

رسالت تصریح کرد: مشابه دانستن شرایط امروز ایران با شرایط دوران امام حسن مجتبی(ع) در اولین قدم دولت را در مظان اتهام قرار می‌دهد. زیرا امام‌حسن مجتبی‌(ع) در اثر خیانت مسئولین و دست‌اندرکاران امور مجبور شدند صلح تحمیلی و ظالمانه معاویه را بپذیرند. مسئولینی که با کاخ سبز معاویه در ارتباط بودند. آیا آقای رئیس‌جمهوری امروز در دولت کسی را سراغ دارند که مخفیانه با کاخ‌سفید مرتبط باشد؟ قطعا ایشان چنین احتمالی را نمی‌دهند. اگر احتمال نمی‌دهند پس چرا شرایط کنونی نظام را مشابه شرایط زمان امام‌مجتبی دانسته و پذیرش همان صلح تحمیلی را برای شرایط کنونی تجویز می‌کنند.

رسالت همچنین نوشت: آیا آقای رئیس‌جمهور شرایط جامعه و مردم ما را مشابه شرایط جامعه زمان امام مجتبی می‌دانند که هیچ‌کس حاضر نبود برای یاری امام به صحنه آید. چرا باید سپاه و ارتش و بسیج و نیروی انتظامی را که میلیونها رزمنده شهادت‌‌طلب‌اند نادیده بگیریم؟ آیا ملت ایران فدایی راه ولایت نیست؟ آیا آخرین قدرت‌نمایی مردم در تشییع شهدای غواص را مشاهده نکردید و ندیدید چگونه این مردم در سخت‌ترین شرایط بیعت خود را با امام و رهبرشان تجدید کردند.

این آقا با خودش چند چند است؟!

کیهان آورده:«این آقای [...] هم برای خودش پدیده‌ای است».

داریوش سجادی از همکاران سابق نشریات اصلاح‌طلب مطلب فوق را درباره یکی از شبه‌روشنفکران فعال در حوزه تشکیک درباره مبارزه با آمریکا و اسرائیل عنوان کرد و نوشت «این آقای [....] هم برای خودش پدیده‌ای است! از یک طرف هر کجا می‌نشیند، داد و قال راه انداخته که اصلا چه کسی به ما مسئولیت مبارزه با اسرائیل رو داده!؟ از طرف دیگه راه افتاده و رفته در راه‌پیمایی روز قدس و محو اسرائیل شرکت کرده!

این بنده خدا با خودش چند چنده!!!؟

وی می‌افزاید: شخصا بر این باورم چنین رفتاری منبعث از عطش توجه‌طلبی است و به اعتبار همین عطش و علی‌رغم ابراز نظر همیشگی‌اش مبنی بر بی‌اعتقادیش به مبارزه با اسرائیل با حضور در چنین راه‌پیمایی از این که مورد توجه و بلکه اعتراض راه‌پیمایان قرار بگیرد نیز تشفی خاطر می‌یابد.

مشاور سابق کروبی نوشت: در آمریکا یک مثلی هست ناظر بر این مضمون؛ محبوب بودن یا منفور بودن مهم نیست. مهم مشهور شدن است!!! بدین منوال برای این آقا هم تا همین اندازه که با حضور نامتعارف‌اش در راه‌پیمایی روز قدس همه با انگشت تعجب ایشان را به یکدیگر نشان دهند، مراد حاصل است و در ضمیر ناخودآگاهش به ذهن ارضائی مطمح نظرش خواهد رسید.

انتقاد از تیتر اول یک روزنامه

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبرنوشت:«خبرآنلاین» ضمن انتقاد از تیتر یک دیروز «کیهان» که به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان اختصاص داشت، نوشت: «این روزنامه در حالی به نقل از معظم له تیتر زده است «مبارزه با امریکا تعطیلی ندارد آماده باشید» که ایشان در سخنان‌شان فرموده بودند: «مبارزه با استکبار، تعطیلی بردار نیست.» این سایت خبری افزوده است: «کیهان این مطلب را به نقل از خبرگزاری تسنیم منتشر کرده اما این خبرگزاری هم در متن گزارش خود به مبارزه با «استکبار» اشاره کرده است که کیهان آن را به «مبارزه با امریکا» تغییر داده است.» به نوشته خبرآنلاین، «این نخستین باری نیست که این اتفاق در روزنامه کیهان رخ می‌دهد، چه آنکه مهرماه سال 92 نیز چنین شد. در حالی که رهبر معظم انقلاب در دانشگاه افسری شهید ستاری فرموده بودند «برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد، به نظر ما بجا نبود»، که روزنامه کیهان در تیتر نخست خود به نقل از رهبری معظم انقلاب، نوشته بود «برخی کارها در نیویورک نابجا بود.» بهمن‌ماه سال 93 نیز روزنامه «کیهان» بخش‌هایی از صحبت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش و پدافند هوایی که به متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، به دلیل «اقتضای مذاکرات» اشاره داشت و از نگاه تحلیلگران از مهم‌ترین بخش‌های سخنرانی ایشان بود، به طور تمام و کمال از گزارش یک خود حذف کرد. برخی رسانه‌ها در تحلیل خود از این رفتار کیهان نوشتند: کیهان با تغییر جمله «بجا نبود» به «نا بجا بود»، قصد دارد تفسیر غلط خود را از سخنان رهبری به مخاطب القا کند.»

مقاومت بی فایده مخالفان توافق

ایران نوشت:«نشنال ریویو» نوشت: «مخالفان توافق هسته‌ای با ایران، بی دلیل توانایی خود را برای مقاومت در برابر توافق نهایی تضعیف کردند.» این پایگاه اینترنتی افزود: «امتیازاتی که امریکا تاکنون داده است، نه روند مماشات دولت اوباما را به پایان رسانده و نه میل امتیازگیری ایران را ارضا کرده است. بنابراین مذاکرات به سمت توافق فاجعه‌آمیزی سوق یافته است.» «نشنال ریویو» مدعی شد: «در تحقیری آشکار برای ملت و رئیس جمهوری ما، تهران به طور آشکارا مفاد طرح اقدام مشترک را که با دولت توافق کرده بود، نقض کرده است.»

هاشمی برای عفو پسرش اقدامی نمی کند

ایران نوشت:علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی در خصوص دخالت هاشمی رفسنجانی در پرونده اتهامی پسرش به ایسنا گفت:هیچ وقت هاشمی رفسنجانی در پرونده پسرش دخالت نکرد و هیچ‌وقت هم برای عفو پسرش اقدامی انجام نمی‌دهد.

شرق و انصاف نیوز مجرم شناخته شدند

روزنامه ایران نوشت:هیأت منصفه دادگاه مطبوعات، روزنامه شرق و سایت انصاف نیوز را مجرم شناخت و مستحق تخفیف ندانست.

به گزارش ایرنا، علی اکبر کساییان سخنگوی هیأت منصفه دادگاه مطبوعات گفت: محاکمه مطبوعاتی مدیران مسئول روزنامه شرق و سایت‌های انصاف نیوز و صراط نیوز روز گذشته - یکشنبه - در شعبه 6 دادگاه کیفری یک به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی برگزار شد. وی افزود: اتهام سایت انصاف نیوز نقض مصوبات شورای امنیت ملی عنوان شد که این سایت خبری با اکثریت آرا مجرم شناخته شد و هیأت منصفه مطبوعات آن را مستحق تخفیف ندانست.

سخنگوی هیأت منصفه مطبوعات در ادامه گفت: پرونده روزنامه شرق با دو اتهام افترا و نشر مطالب خلاف واقع به قصد اضرار به غیر تشکیل شد که این روزنامه در هر دو مورد با اکثریت آرا مجرم شناخته شد و هیأت منصفه با اکثریت آرا متهم را مستحق تخفیف ندانست. بنابراین گزارش، وزارت آموزش و پرورش (شاکی) از شکایت خود از مدیر مسئول سایت صراط نیوز انصراف داد.

کمک میلیاردی کابینه برای پیش نشانگری زلزله در تهران

روزنامه خراسان نوشت:بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه اعلام شده است که حسب تصمیم جدید کابینه، مقرر شده مبلغ 40 میلیارد ریال از محل منابع ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در راستای پیشگیری از حوادث غیرمترقبه، برای انجام اقداماتی چون ایجاد زیر ساخت و خرید تجهیزات لازم برای راه اندازی و تجهیز رصدخانه های ترکیبی پیش نشانگری زلزله در تهران و همچنین خرید تجهیزات و امکانات لازم برای شبکه لرزه نگاری تهران، در اختیار مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران قرار گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.

هشدار دولت به شهرداری ها برای تعیین تکلیف یک حق قانونی

خراسان آورده:بر اساس ابلاغیه یک مقام مسئول اجرایی به تعدادی از دستگاهها و ادارات دولتی و شهرداری ها، تاکید شده است که با توجه به اختیارات قانونی ناشی از قانون اداره کتابخانه های عمومی، در صورتی که پس از بررسی های دقیق و استعلام از این دستگاهها مشخص شود که شهرداری های سراسر کشور، نیم درصد درآمد خود در سال 93 را به کتابخانه های عمومی تخصیص نداده اند، گزارش مذکور به بخشهای مربوطه در دولت ارائه شود تا نسبت به تامین این مبلغ از حساب شهرداری ها بر اساس مجوزهای قانونی اقدام شود.

چرا جنتی به افطاری روحانی نرفت؟

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که ضیافت افطار رئیس‌جمهور با اصحاب فرهنگ و هنر درحالی شب‌شنبه برگزار شد که علی جنتی، وزیر ارشاد بزرگ‌ترین غائب این نشست بود و هیچ یک از اهالی فرهنگ مجالی برای سخنرانی نیافتند. انتخاب نوشت؛ دیدار حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کشورمان با اصحاب فرهنگ و هنر در حالی برگزار شد که این ضیافت با حاشیه‌هایی همراه بود. نخستین حاشیه مربوط به وزیر ارشاد بود‌، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگ‌ترین غائب این نشست بود. جنتی که در جریان تبادلات فرهنگی به یکی از کشورهای آسیای میانه رفته است،‌ نتوانست خود را به ضیافت افطار روحانی با اصحاب فرهنگ و هنر برساند. همچنین حجت‌ا... ایوبی دیگر غایب این نشست بود.

سیداحمد خمینی کجا سخنرانی کرد؟

آرمان نوشت:شنیده شد که شب آخر اهالی و مسجدی‌ها فهمیدند که وی فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی بوده است. پارسینه نوشت؛ سیداحمد خمینی، فرزند سیدحسن خمینی که اخیرا تصاویر سخنرانی‌اش با لباس روحانیت پخش شد، 10 شب در روستای لاملنگ که ابتدای ورودی غربی گرگان قرار دارد منبر رفته است. به مردم نیز گفته بودند ایشان فرزند یکی از علماست که نهایتا شب آخر اهالی و مسجدی‌ها فهمیدند که وی فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی بوده است.

بورسیه‌ها انقلاب فرهنگی دوم بود!

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که عبدالرضا داوری از نزدیکان رسانه‌ای احمدی‌نژاد که این روزها عملا سخنگوی این طیف در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی شده است، به موضوع بورسیه‌ها در دولت‌های نهم و دهم واکنش نشان داد و نوشت؛ در ٨ سال دولت‌های نهم و دهم و به‌طور متوسط در هر شاخه علمی بیش از 30 نیروی انقلابی به دانشگاه‌ها تزریق شدند که در جای خود انقلاب فرهنگی دوم و از بزرگ‌ترین خدمات احمدی‌نژاد به انقلاب بود. وی در بخشی هم نوشت؛ واقعیت آن است که اصلاح‌طلبان از سال 60 تا 84 یعنی طی ٢4 سال، توانستند از طریق تزریق حدود ١6‌هزارنفر از نیروهای خود در بدنه هیات علمی دانشگاه‌ها تحت عنوان «بورسیه » و «استخدام » ، یک طبقه الیگارشیک در دانشگاه‌های کشور ایجاد کرده و هژمونی خود را در محیط‌های علمی تثبیت کنند.

نشان ملی برای شهرام محمدی

آرمان نوشت:شنیده شد که نماینده مردم تهران در مجلس نهم درخواست اعطای نشان لیاقت برای یک کارگر پتروشیمی که جان خود را برای نجات دیگران به خطر انداخت، کرد. ایلنا نوشت؛ علیرضا محجوب با تسلیت به خانواده شهرام محمدی، کارگر پتروشیمی٬ گفت: مرحوم محمدی جان ده‌ها نفر را نجات داد و باید به پاس این فداکاری نشان لیاقت به او اعطا شود. خاطرنشان می‌شود برادر شهرام محمدی درمورد مرگ برادرش توضیح داده است که در روز حادثه شهرام مشغول بستن شیر مخزن اصلی بود که بخار گاز هگزان متصاعد شده به بالا تنه وی پاشیده می‌شود و در نهایت بر اثر ایجاد جرقه پیکر وی در شعله‌های آتش می‌سوزد. برادرم پس از سوختگی چندروز در بیمارستانی در بندر امام بستری شد و در ادامه به بیمارستان شهید چمران در تهران منتقل شد که در نهایت تلاش پزشکان برای نجات وی بی‌نتیجه ماند.

چند بیکار حاصل پدیده؟

آرمان نوشت:شنیده شد که نماینده ارومیه خطاب به وزیر بهداشت، گفت: به داد پرستاران عزیز برسید و عدالت را رعایت کنید و کارانه پرستاران را همانند کارانه پزشکان به اندازه کافی پرداخت کنید. پرستاران بیمارستان الزهرای اصفهان شکایت کرده‌اند. فرارو نوشت؛ نادر قاضی‌پور با اشاره به تجمع معلمان پیش‌دبستانی مقابل مجلس، گفت: آقای نوبخت فرض کن یکی از خواهران معلم تجمع‌کننده مقابل مجلس، دختر جنابعالی است؛ به داد این تحصیلکردگان وفادار ایثارگر که سالیان سال زحمت کشیده‌اند برسید. وی تعداد سهامداران پدیده شاندیز را 120 هزار نفر اعلام کرد و افزود: با برخورد با تخلفات این شرکت از 35 هزار شاغل 7 هزار نفر اخراج شدند و بقیه نیز به دلیل سوءتدبیر بیکار شدند. چرا فضا را برای سرمایه ناامن می‌کنیم تا به دبی مهاجرت کنند؟

بازرگانان تهرانی دوباره به آمریکا می‌روند

آرمان نوشت:شنیده شد که در حالی حدود 3 ماه پیش زنان کارآفرین ایرانی از سوی اتاق تهران به همراه برخی از هنرمندان برای دیدار با بازرگانان آمریکایی به سانفرانسیسکو رفتند، اکنون نیز اخبار تازه‌ای از مراودات تازه تجار ایرانی با آمریکایی به گوش می‌رسد. مهام نوشت؛ در این خصوص یکی از اعضای با نفوذ اتاق تهران در دور هشتم از زمزمه حضور دوباره و جدی اعضای این اتاق در آمریکا و دیدار با تجار و فعالان اقتصادی این کشور خبر داده است. این عضو اتاق بازرگانی تهران اضافه کرده است برنامه‌ریزی‌های تجار تهرانی برای حضور در آمریکا در شرایط امضای توافق میان ایران و 1+ 5 خواهد بود؛ حال آنکه در شرایط بهبود حوزه سیاست خارجی، این سفرها ادامه‌دار نیز خواهد بود.

نظر یک نماینده درباره دو حکم!

آرمان نوشت:شنیده شد که عضو کمیسیون قضایی و حقوقی با بیان اینکه حکم اعدام هم برای مهدی‌ هاشمی و رحیمی کم است، گفت: فساد اقتصادی، عین موریانه کشور را از درون نابود می‌کند و اعتماد عمومی به مسئولان را سلب می کند. الف نوشت؛ ابوالفضل ترابی افزود: مسئولان امانت‌دار بیت‌المال هستند، امانت‌دار خون شهدا هستند و اگر با اختلاس دربیت‌المال خیانت کردند، باید نسبت به سایر مردم شدیدتر مجازات شوند نه اینکه حدود ۱۴ میلیارد دلار به کشور زیان مالی بزنند و بعد محکوم به ۱۰ سال حبس شوند، چنین مجرمی را حتی اگر ۱۰ بار هم اعدام کنند باز هم کم است. ابوترابی با بیان اینکه برای رحیمی اگر حکم اعدام هم می‌دانند باز کم بود، خاطرنشان کرد: ما قانون‌گذاران درتعیین مجازات اختلاس‌کنندگان ضعیف عمل کردیم. چگونه این همه اعدامی درخصوص مبارزه با مواد مخدرداریم از این‌رو برای افرادی که ام الفساد نیز هستند باید مجازات اختلاس‌کننده را افزایش دهیم.

ارثیه ۱۵۰ میلیاردتومانی برای شهردار کرمانشاه!

آرمان آورده:شنیده شد که عضو شورای شهر کرمانشاه با اشاره به بدهی‌های بسیار شهرداری کرمانشاه گفت: ارثیه‌ای که از سال‌ها پیش برای شهرداری و شهردار جدید کرمانشاه به جا مانده بدهی 150 میلیارد تومانی است. ایسنا نوشت؛ حسن مرادقلی اظهار کرد: متاسفانه شهرداری در حال حاضر تنها در دو قلم حدود 23 میلیارد تومان بدهی به تامین اجتماعی داشته و 30 تا 40 میلیارد تومان نیز بدهی مالیاتی دارد. وی این میزان بدهی را نتیجه تصمیم‌گیری‌های همه مدیران قبلی شهرداری و نیز اعضای شورای شهر در دوره‌های گذشته دانست و عنوان کرد: شورای شهر چهارم کرمانشاه نیز قطعا از این مساله مستثنی نیست و قطعا نتایج تصمیم‌گیری‌های این شورا نیز در آینده مشخص خواهد شد. وی تصریح کرد: سال 1386 شهرداری کرمانشاه 20 میلیون دلار وام ارزی از بانک بحرین جهت تعریض خیابان مدرس دریافت کرد که متاسفانه بخش عمده‌ای از این وام صرف هزینه‌های جاری شهرداری شد و در حال حاضر سررسید پرداخت وام آمده و با احتساب جریمه‌های آن شود بدهی سنگینی به شهرداری کرمانشاه تحمیل شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر