jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۳۲۳۱   ۱۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۰:۰۹

رییس‌جمهور آمریکا با اعلام اینکه همه نگرانی‌های غرب در مورد برنامه هسته‌ای ایران باید در هرگونه توافق جامع لحاظ و رفع شود، تهدید کرد: در صورت لزوم، آمریکا از مذاکرات خارج خواهد شد.

تهدید اوباما به خروج از مذاکرات هسته‌ای

به گزارش بلومبرگ، "باراک اوباما" در کنفرانس خبری مشترک با "دیلما روسف"، رییس جمهور برزیل در کاخ سفید در مورد مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: بی‌اعتمادی عمیقی که میان ایران و آمریکا وجود دارد به زودی از بین نخواهد رفت و مذاکره کنندگان کشورهای گروه 1+5 بر دستیابی به توافقی پافشار خواهند بود که همه راه‌های دستیابی به سلاح هسته‌ای را از بین ببرد و قابل راستی‌آزمایی باشد.

او همچنین تهدید کرد که در صورت حرکت مذاکرات به سمت دستیابی به یک توافق بد، از مذاکرات خارج می‌شود.

اوباما همچنین مدعی شد: با توجه به رفتار گذشته ایران نمی‌توان تنها با اعتماد به ادعاهای ایران در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای اش و نیز تایید چند بازرس به صورت هر چند وقت یک بار برنامه هسته‌ای این کشور را صلح آمیز دانست.

او گفت: آمریکا همچنین برای اطمینان از اینکه شهروندان این کشور که در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند از حقوق اولیه خود برخوردارند بر ایران فشارهای لازم را وارد خواهد کرد.

ادعاهای اخیر اوباما در حالی مطرح شده است که در روزهای اخیر دیپلمات‌های مذاکره‌کننده دو طرف از تلاش بی وقفه برای دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای و رفع برخی از موانع مانند زمان برداشته شدن تحریم ها خبر داده بودند.

جمهوری اسلامی ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید کرده و ادعای غربی‌ها مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرده است و آژانس نیز پس از توافق ژنو همواره در گزارش‌های خود بر پایبندی ایران به همه تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک تاکید کرده است.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر