jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۸۱۲۶۷۴ ۰۸ تير ۱۳۹۴  |  ۱۵:۴۹

پیشکسوت موسیقی نواحی ایران بار دیگر با انتقاد از بی توجهی مسئولان فرهنگی به هنرمندان باقی مانده از سبک های مهجور موسیقایی، از آمادگی خود برای اجرای زنده صحنه ای با ساز دونلی سخن گفت.

دل من داغ‌های زیادی از بی‌مهری مسئولان دارد

استاد شیر محمد اسپندار درباره فعالیت این روزهایش و وضعیت زندگی‌اش اینگونه توضیح داد: حکایت دل ما حکایت همان ضرب المثل معروف «نو که میاد به بازار، کهنه میشه دل آزار» است. گویا دیگر برای آقایان مسئول، هنرمندی به درد نخور هستم که در این مدت و بعد از آن مراسم یادبودی که برایم در تهران گرفتند، حتی یک سرکشی ساده هم انجام ندادند که بدانند من زنده هستم یا مرده. این بی محلی مسئولان این نکته را یادآوری می کند که من باید مشغول حساب و کتاب خودم در این دنیا باشم چرا که در این دنیا دیگر کسی حساب و کتابی با ما ندارد.

این دونلی‌ نواز افزود: متاسفانه به نظر می آید که ما برای آقایان موجودی کهنه شد‌ه‌ایم البته آنها نمی دانند روزی رسان من خدای مهربان است که در این ماه برکت و مهربانی نان من را می دهد. من حالم خوب است و به یاری خداوند مشکلی هم ندارم؛ حتی اگر همان مبلغ مقرری را یک ماه به حسابم واریز نکنند البته که این وظیفه هر اداره دولتی به ویژه وزارت ارشاد است که برای کمک به هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی از هیچ تلاشی دریغ نکند اما متاسفانه آقایان فقط در مراسم دولتی و یادبودهای پرطمطراق یادی از ما می کنند و وقتی مراسم تمام می شود دیگر به فکر پیگیری اوضاع نیستند.

وی درباره رفتار اداره کل ارشاد استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: خانه ام با نزدیکترین اداره ارشاد استان سیستان و بلوچستان بیست کیلومتر فاصله دارد و به طور طبیعی من نمی توانم این مسافت را برای حضور در این نهاد طی کنم اما آیا برای دوستان مسئول مقدور نیست حداقل هر چند ماه یک بار سری به من بزنند و ببیند حالم خوب است یا خیر؟ من بعضی وقت ها که سری به سازم می زنم و می نوازم به خودم می گویم که شاید دیوانه شده ام که این چنین فقط در تنهایی دونلی می زنم؛ سازی که در زمان مهربانی دوستان با من، در تمام دنیا تماشاگران را مجذوب می کرد و من هم خوشحال بودم که می توانم این چنین نماینده شایسته ای برای تاریخ، فرهنگ و هنر این سرزمین باشم.

استاد اسپندار با اشاره به کم توجهی مسئولان فرهنگی به مقوله حمایت از پیشکسوتان موسیقی، افزود: با اینکه هنوز می توانم دونلی بنوازم اما گویا مدیران فرهنگی حالی ندارند که در این هیاهوی مدیریتی از من بخواهند کنسرتی را در تهران، شهرستان های دیگر و خارج از کشور برگزار کنم. اما آنها بدانند من همچنان حالم خوب است و از ساز زدن لذت می برم و وقتی این ساز دونلی با من است من هم خوب هستم و به هیچ چیزی هم کاری ندارم مگر اینکه تعدادی از دوستان خبرنگار تماسی با ما داشته باشند و حالی از ما بپرسند.

این هنرمند گفت: مقرری‌ای که من می گیرم ۱۸۰ هزار تومان است که آن را دو ماه واریز می کنند و یک ماه واریز نمی کنند. حال سوال من این است آیا با این مبلغ می‌توان زندگی کرد؟ این مبلغ به قدری خنده دار است که من شرمم می آید چنین مساله ای را بازگو کنم. آقایان مسئول بدانند من همان شیر محمد اسپنداری هستم که سال‌ها پیش در کشورهای کلمبیا، هلند، فرانسه، ایتالیا، مالزی، ترکیه، پاناما و بسیاری از کشورهای دیگر به عنوان نماینده هنر ایران روی صحنه دونلی می زدم و به خودم می گفتم شاید نماینده خوبی برای ایران هستم.

پیشکسوت موسیقی نواحی ایران افزود: بارها این موضوع را گفته ام که مقامات فرهنگی چندین کشور دنیا با یک اقامت مجاز و حقوق و مزایا حاضرند از من به عنوان یک هنرمند در کشورشان پذیرایی کنند اما من هم بارها گفته ام که در سخت ترین شرایط حاضر نیستم حتی یک وجب از خاک مملکت خودم را با بهترین جای دنیا عوض کنم. دل من داغ های زیادی دارد، اما ایرادی ندارد همین که زنده ام و می توانم سرحال و قبراق ساز بزنم برایم کافی است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر