jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۱۲۲۹۸   ۰۷ تير ۱۳۹۴  |  ۱۵:۰۱

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ییل آمریکا، موفق به درمان بیماری پیسی با داروی آرتریت شدند.

پیسی با داروی آرتروز درمان شد

این دارو «tofacitinib» نام دارد و با استفاده از آن، یک بیمار مبتلا به پیسی پیشرفته درمان شده است.

این دارو که متعلق به خانواده دارویی «JAK» است، برای درمان التهاب متوسط و پیشرفته در آرتریت مورد استفاده قرار می گیرد و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است.

پیش از این مطالعه، استادیار دانشگاه ییل که مدیریت این پروژه را نیز بر عهده دارد، در مقاله ای اعلام کرد که می توان از این دارو در درمان ریزش موی ناشی از آلوپسی آره تا (alopecia areata) استفاده کرد؛ در این بیماری سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند.

بیماری پیسی یا ویتیلیگو، یک اختلال خودایمنی است که سیستم ایمنی بدن به سلول های پوستی که ملانوسیت نام دارند، حمله می کنند. ملانوسیت مسئول رنگدانه های پوست است.

در حال حاضر این بیماری توسط کِرِم های استروئیدی و نور درمانی قابل کنترل است، البته هیچ یک از این روش ها صد در صد قابل اطمینان نیستند.

نتایج این تحقیقات در نشریه «JAMA» منتشر شده است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو