jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۱۵۶۳   ۰۴ تير ۱۳۹۴  |  ۱۵:۳۹

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه پایتخت نشینان هر روز به اندازه دریاچه چیتگر آب مصرف می کنند، گفت: آب موجود در سدهای تهران به نسبت مصرف، در نقطه سر به سر است.

تهرانی ها به اندازه دریاچه چیتگر آب مصرف می کنند!

محمد پرورش با اعلام اینکه مصرف روزانه آب تهران به اندازه حجم دریاچه چیتگر است، گفت: اکنون که در آستانه ورود به فصل تابستان هستیم، میانگین مصرف روزانه آب تهران نزدیک به سه میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب است.

وی افزود: به طور کلی منابع تامین‌کننده آب تهران شامل منابع سطحی و زیرزمینی است که سهم آب سطحی تهران از سدهای امیرکبیر (کرج)، طالقان، لار، لتیان، ماملو و سهم زیرزمینی نیز از طریق ۴۰۰ حلقه چاه تامین می‌شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر اینکه در طول فصل تابستان به ازای هر نیم‌ درجه سانتیگراد افزایش دما، نزدیک به ۵۰ هزار مترمکعب آب به میزان مصرف آب تهران افزوده می‌شود، افزود: وضعیت همه سدهای تهران در حالت در نقطه سر به سر است؛ به این معنی که به میزان تولید و ذخیره آب پشت سدها ما با حجم مصرف فزاینده روبرو هستیم. در کنار این موضوع، به صورت میانگین ذخایر سدها در مقایسه بلندمدت نزدیک به ۴۰ درصد کاهش داشته است.

وی تاکید کرد: میزان آب ذخیره شده در پشت سدها تا پایان بهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۱.۳ میلیارد مترمکعب کمتر شده و در آستانه تابستان، تنها ۵۴ درصد حجم سدهای کشور از آب پُر شده است. میزان بارش‌ها و حجم ذخایر سدهای تامین‌کننده آب در تهران و افت شدید سطح آب‌های زیر زمینی به عنوان تنها منبع تامین آب دیگر شهرهای استان؛ از جدی‌ترین چالش‌ها در سال‌های اخیر بوده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: با تشکیل کمیته‌های ویژه تامین، توزیع و مصرف در آبفای استان تهران و برنامه‌ریزی در نظر گرفتن تمهیدات ویژه به یاری خدا و کمک مردم در زمینه رعایت الگوی مصرف بهینه آب، از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

به گفته پرورش، طرح بزرگ و تعیین‌کننده‌ای با عنوان طرح جامع آبرسانی به تهران که به نام نامی قمر بنی هاشم (ع) مزین شده در حال انجام است که در صورت تکمیل نهایی می‌توانیم از هر نقطه تهران به دیگر نقاط این کلانشهر آب برسانیم. در حال حاضر بخشی از این طرح انجام شده و امیدواریم با تامین اعتبارهای آن در آینده نزدیک به بهره‌برداری کامل برسد.

وی افزود: در حال حاضر، ۸۰ درصد از شهروندان تهران در محدوده مناسب الگوی مصرف یعنی ۲۰ مترمکعب و کمتر مصرف می‌کنند و بقیه که تعداد ۵۰۰ هزار مشترک را شامل می‌شوند، بالای ۲۰ مترمکعب هستند.

مدیرعامل آبفای استان تهران تصریح کرد: امیدواریم با کاهش مصرف آب از سوی مشترکان و صرفه‌جویی ١٠ درصدی مشترکانی که زیر ٢٠ متر مکعب مصرف می‌کنند و کاهش مصرف ٢٥ درصدی مشترکان بالای ٢٠ متر مکعب و اماکن تجاری‌ - اداری؛ بیش از ١٥٠ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی شود که این میزان در گذر از تنش احتمالی کمک چشگیری خواهد کرد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها