مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: مسکو اجازه نخواهد داد ترتیبی داده شود که تحریم ها در مورد ایران بطور خودکار و بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل اعمال شود.
کد خبر: ۸۰۸۸۰۶
اجازه تحریم خودکار ایران بدون مجوز شورای امنیت را نمی دهیم

سرگئی ریابکوف روز سه شنبه در مصاحبه با خبرگزاری «روسیاسگودنیا» گفت: اعمال خودکار تحریم ها در مورد ایران را غیرقابل قبول می دانیم و شرکا در مذاکرات هسته ای این موضع ما را پذیرفته اند.

وی افزود: گروه 1+5 در مذاکرات درمورد برنامه هسته ای ایران رویکرد مورد قبول تمام طرف ها برای حل مساله تحریم ها را تنظیم می کند که در آن نگرانی های آمریکا و روسیه مورد توجه قرار می گیرد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: طرح مشخصی وجود دارد که امکان تطابق سیاست های اصولی ما (مواضع روسیه و غرب در مورد برنامه هسته ای ایران) و تامین شرایط لازم برای نقش آفرینی شورای امنیت که مرجع تصمیم گیرنده در این مورد است، را فراهم می کند.

ریابکوف افزود: به این ترتیب اجازه نمی دهیم که بطور خودکار و بدون مجوز شورای امنیت تحریم هایی درمورد ایران اعمال شود.

مقام روس با بیان این که شرکای غربی این موضع روسیه را پذیرفته اند، اظهار کرد: اما از طرف دیگر آمریکا اصرار دارد در صورت از دست رفتن امکان برای استفاده از ساز و کارهای لازم برای حل و فصل مساله هسته ای ایران و عدم اجرای مفاد توافق جامع، تحریم ها علیه این کشور بطور کامل یا جزئی اعمال شود.

وی افزود: غربی ها هم تضمین در مورد اعمال تحریم ها در صورت عدم اجرای توافق جامع (از سوی ایران) را مهم می دانند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: گزینه دیگری وجود دارد که از تلفیق دو گزینه بالا به وجود می آید و خواهان حفظ این گزینه هستیم تا در متن قطعنامه شورای امنیت در مورد برنامه هسته ای ایران قید شود و در آن شرایط اقدام درصورت بروز وضعیت نامطلوب پیش بینی شود.

روسیه از لغو تحریم ها در مورد ایران پس از اجرای توافق جامع حمایت می کند و مقام های روس بارها بر این موضع کشور خود تاکید کرده اند.

ریابکوف به تازگی در مورد نتایح مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین گفت:«طرف های مذاکره کننده توافق کردند تحریم ها در مورد ایران با توجه به ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی لغو خواهد شد».

به گزارش خبرگزاری روسیا سگودنیا، ریابکوف روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: «در دیدار مدیران سیاسی وزارتخانه های خارجه گروه 1+5 و ایران در مورد قطعنامه آینده شورای امنیت سازمان ملل برای لغو تحریم ها پیشرفت حاصل شد».

وی با بیان این که امید برای دستیابی به توافق طرف های مذاکره کننده هسته ای تا روز سی ام ماه ژوئن جاری (9 تیر ماه) افزایش یافته است، افزود:«طرف های مذاکره کننده توافق کردند تحریم ها درمورد ایران با توجه به ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی لغو خواهد شد و بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل دوباره اعمال نخواهد شد».

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: با توجه به این که آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات ایران را در مورد تعهدات خود گواهی می کند، نظام قبلی تحریم ها به تعلیق درآمده و در آینده لغو خواهد شد.(ایرنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها