jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۰۷۳۶۳   ۲۳ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۰:۰۸

میرمحمد صادقی معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از عملکرد مجامع بین‌المللی در قبال مسئله ترور و تروریسم گفت: متأسفانه مجامع بین‌المللی توجه کافی نسبت به معضل ترور در ایران از خود نشان نداده‌اند.

مجامع بین‌المللی توجه کافی به معضل ترور در ایران ندارند

به گزارش جام جم آنلاین میرمحمد صادقی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دومین کنگره بین‌المللی 17000 شهید ترور در خصوص پدیده ترور و تروریسم بیان کرد: تردیدی نیست که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران قربانی اصلی تروریسم بوده است به‌ گونه‌ای‌ که ما در میان قربانیان ترور علاوه بر مسئولان عالی‌رتبه کشوری در بسیاری از موارد شاهد قربانی‌شدن افراد بی‌گناهِ کوچه و خیابان از جمله زنان و کودکان بودیم و متأسفانه مجامع بین‌المللی توجه کافی نسبت به این معضل در ایران از خود نشان نداده‌اند.

وی ادامه داد: گاهی می‌بینیم گروه‌هایی که با افتخار مسئولیت انجام ترورها را برعهده گرفتند در برخی کشورهای غربی مأمن و پناهگاه پیدا کردند و حتی گاهی با برخی از مسئولین عالی‌رتبه و یا نمایندگان پارلمان‌های آن کشورها از جمله فرانسه ملاقات کردند؛ درحالی‌که اگر عکس این مسئله اتفاق می‌افتاد و قاتلان افراد بی‌گناه غربی در ایران، پناه داده می‌شدند و یا با مسئولان ایران دیدارهایی انجام می‌دادند، جاروجنجال و غوغای شدیدی در کشورهای غربی برپا می‌شد تا عملکرد دولت ایران مورد تقبیح قرار گیرد.

میرمحمدصادقی در ارزیابی برگزاری دومین کنگره بین‌المللی 17000 شهید ترور که قرار است شهریورماه امسال در تهران برگزار شود، بیان کرد: هرگونه اقدام داخلی که در جهت نشان‌دادن ابعاد جنایات تروریست‌ها در سال‌های بعد از انقلاب انجام شود و از خانواده‌های قربانی دلجویی به عمل آید، خوب است چرا که اولا موجب ثبت وقایع در تاریخ و جلوگیری از فراموشی آن‌ها می‌شود و ثانیا با تبیین ابعاد مختلف این قضایا امکان پیشگیری از آن در سطح ایران و جهان نیز فراهم می‌شود.

معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سؤال که همگرایی کشورهای قربانی ترور با ایران تا چه اندازه می‌تواند در امر مبارزه با ترور و تروریسم در منطقه سهیم باشد، اظهار کرد: آنچه اهمیت دارد این است که در این موارد هرچه همگرایی و تلاش‌ها بیشتر باشد، امکان موفقیت بیشتر است؛ به‌ویژه در سطح بین‌المللی این امکان فراهم است که علاوه‌بر ایران کشورهای دیگر هم پیدا شوند و با همکاری آن‌ها تلاش شود که ما شاهد از بین‌رفتن این پدیده در سطح جهانی باشیم.

وی در این خصوص که با توجه به انفعال سازمان ملل، کشورها چگونه می‌توانند گام مؤثری در این زمینه بردارند، تصریح کرد: انجام کار تبلیغاتی مهم است، وقتی فشارها زیاد شود و این افراد نتوانند امکاناتی از کشورهای مختلف به دست آورند، طبیعی است که امکان موفقیت بیشتر خواهد بود؛ چرا که تروریسم پدیده منفوری است که هیچ دولتی نمی‌تواند علنا از آن حمایت کند بنابراین انجام کارهای تبلیغاتی می‌تواند جلوی حمایت‌های مخفی را نیز بگیرد.

میرمحمد صادقی ادامه داد: ایراد و انتقاد ما به غرب این است که در مورد محکوم‌کردن این موارد و پناه‌ندادن به کسانی که خودشان به‌طورصریح اعلام می‌کنند ترورهایی را انجام داده‌اند، اقدام شایسته‌ای انجام نشده است و غرب از این دسته از افراد بعد از عمل تروریستی‌شان، به اندازه کافی تبری نجسته است که دلیل آن هم وجود ملاحظات سیاسی است. ما در سطح بین‌المللی، آن‌طور که خود غربی‌ها هم معترفند با دبل استاندارد یا معیارهای دوگانه مواجه هستیم که گاه قضاوت‌ها بر اساس روابط هر کشور با قدرتمندان انجام می‌شود و نه بر اساس واقعیت، حق، عدالت و انصاف که این مسئله در رابطه با تروریسم هم وجود دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر