jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۰۴۹۷۲   ۱۶ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۲:۰۱

مشاور رئیس سازمان سنجش خبر داد:

تسهیلات ویژه برای داوطلبان معلول کنکور

مشاور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تسهیلات ویژه کنکور سراسری برای داوطلبان نابینای مطلق،‌ کم‌بینا، ناشنوای مطلق و معلولان جسمی حرکتی را اعلام کرد.

تسهیلات ویژه برای داوطلبان معلول کنکور

حسین توکلی گفت: سازمان سنجش آموزش کشور برای داوطلبان نابینای مطلق،‌ کم‌بینا، ناشنوای مطلق و معلولان جسمی حرکتی در برگزاری آزمون سراسری سال ۹۴ تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته است که این تسهیلات برای آن دسته از داوطلبان اعمال می‌شود که به تأیید سازمان بهزیستی رسیده باشند و گواهی ذیربط را به سازمان سنجش ارسال کرده و در فرم ثبت‌نام اینترنتی نیز معلولیت خود را بر حسب مورد مشخص کرده باشند.

وی افزود: در آزمون سراسری به استناد علامت گزاری این داوطلبان در بند۲۰ تقاضا نامه اینترنتی یک هزار و ۶۷۴ داوطلب در ردیف داوطلبان مذکور قرار گرفتند که ۸۳۵ نفر زن و ۹۲۹ نفر مرد هستند.

توکلی گفت: از این تعداد بر حسب نوع معلولیت ۲۲۱ نفر نابینای مطلق هستند که ۱۰۷ نفر از آنها زن و ۱۱۴ نفر مرد هستند، همچنین از ۳۶۵ داوطلب کم‌بینا ۱۷۴ نفر زن و ۱۹۱ نفر مرد هستند،‌ تعداد ناشنوایان مطلق نیز ۶۹ نفر است که ۴۸ نفر زن و ۲۱ نفر مرد هستند و از تعداد ۲۲۱ نفر کم‌شنوا ۱۰۱ نفر زن و ۱۲۰ نفر مرد هستند،‌ همچنین از تعداد ۸۸۸ نفر معلول جسمی حرکتی ۴۰۵ نفر زن و ۴۸۲ نفر مرد هستند.

گروه آزمایشی نوع معلولیت جمع
نابینای مطلق کم بینا ناشنوای مطلق کم شنوا معلول جسمی حرکتی
علوم ریاضی و فنی ۲ ۴۴ ۲۰ ۴۳ ۱۰۷ ۲۱۶
علوم تجربی ۱۰ ۱۲۸ ۲۲ ۱۰۸ ۳۳۵ ۶۲۳
علوم انسانی ۱۷۰ ۱۳۹ ۸ ۴۲ ۳۲۳ ۶۸۳
هنر ۱۳ ۲۰ ۱۶ ۱۵ ۳۸ ۱۰۲
زبان های خارجی ۲۶ ۳۴ ۳ ۱۳ ۶۵ ۱۴۱
جنسیت : زن ۱۰۷ ۱۷۴ ۴۸ ۱۰۱ ۴۰۵ ۸۳۵
جنسیت : مرد ۱۱۴ ۱۹۱ ۲۱ ۱۲۰ ۴۸۲ ۹۲۹
جمع ۲۲۱ ۳۶۵ ۶۹ ۲۲۱ ۸۸۸ ۱۷۶۴

وی افزود: حوزه امتحانی این داوطلبان در هر یک از گروه‌های پنچ‌گانه آزمایشی در هر شهرستان مجزا از حوزه‌های داوطلبان تعیین شده است و در شهرستان تهران حوزه آزمون این داوطلبان دانشکده علوم توانبخشی است که سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز در تأمین مراقبان ذی صلاح با نمایندگان مراکز آزمون همکاری لازم را انجام می‌دهند.

توکلی یادآور شد: برای داوطلبان نابینای مطلق منشی آشنای به زبان عربی و زبان انگلیسی فراهم شده است و سؤالات برخی دروس به خط بریل تهیه شده است.

وی افزود: تمامی سؤالات زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی مندرج در دفترچه آزمون عمومی (دفترچه شماره یک) برای کلیه داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی و همچنین کلیه سوالات ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی،‌ تاریخ، جغرافی،‌ علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی مندرج در دفترچه شماره 2 (دفترچه آزمون اختصاصی) برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی و همچنین دفترچه اصول عقاید و فقه،‌ سؤالات زبان انگلیسی تخصصی (دفترچه شماره 3) برای داوطلبان گروه زبان‌های خارجه به خط بریل تهیه شده است.

مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: همچنین دفترچه سؤالات عادی نیز در اختیار داوطلبان نابینای مطلق قرار می‌گیرد تا اگر به خط بریل تسلط ندارند سؤالات از سوی منشی برای آنها قرائت شود.

وی افزود: به منظور کیفیت آزمون ترتیبی اتخاذ شده تا فواصل صندلی برای داوطلبان نیازمند به منشی به گونه‌ای تنظیم می‌شود که قرائت سؤالات آزمون از سوی منشی اختلالی برای داوطلبان دیگر ایجاد نکند.

توکلی گفت: دفترچه های حاوی سوالات آزمون عمومی (دفترچه شماره یک) و آزمون اختصاصی (دفترچه شماره 2) کلیه گروه های برای داوطلبان کم‌بینا به صورت درشت خط تهیه شده است .

وی درباره زمان پاسخگویی به سئوالات گروه های دارای شرایط خاص گفت: داوطلبان نابینای مطلق،‌کم‌بینا، ناشنوای مطلق و معلولان جسمی حرکتی برای پاسخ‌گویی به دروس ریاضیات، فیزیک، فیزیک مکانیک و شیمی ۱.۵ برابر زمان معمول پاسخ‌گویی و برای سایر دروس ۱.۳ برابر زمان معمول زمان دارند.

مشاور عالی سازمان سنجش افزود: به منظور فراهم آوردن تسهیلات بیشتر بر اساس مصوبات مربوط تمام داوطلبان نابینای مطلق،‌کم‌بینا، ناشنوای مطلق و معلولان جسمی حرکتی سهمیه ۱ و ۲ در گزینش نهایی با سهمیه ۲ و ۳ گزینش می‌شوند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر