jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۰۳۶۵۴ ۱۰ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۸:۰۰

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک با طرح این پرسش که آیا باید همچنان منتظر خواسته های جدید آمریکایی ها باشیم؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم به ادامه مذاکرات هسته ای است و امید بسیاری دارد که این مذاکرات به نتایج مثبت و مطلوب ایران منتهی شود.

آیا باید همچنان منتظر خواسته های جدید آمریکایی ها باشیم؟

علی اکبر ولایتی روز یکشنبه در دیدار با برخی از اصحاب رسانه اردن در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا شما پیش بینی می کنید که در پایان یک ماه آینده توافقی امضا شود ؟ آیا این موضوع به زیان موضع منطقه ایران خواهد بود یا خیر و یا آنکه در صورت عدم توافق آیا شرایط نظامی تشدید می شود؟ گفت: مصمم به ادامه مذاکراتیم و امید زیادی داریم که به نتایج مثبت و مطلوب ایران منتهی شود اما زیر بار هیچ تحمیلی نخواهیم رفت.

وی ادامه داد: مذاکرات شرایطی هم دارد که یکی از آنها زیربار بازدید از مراکز نظامی نرفتن است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: شرط دیگر این است که بازجویی، بازپرسی و سوال کردن از دانشمندان هسته ای را نمی پذیریم و این دو مهم از شرایط ما محسوب می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات تا زمان تعیین شده به نتیجه برسد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در عین حال تصریح کرد: البته نمی دانیم اگر آمریکایی ها بخواهند هر بار دبه درآورند و درخواست جدیدی را مطرح نمایند مذاکرات به نتیجه می رسد یا باید همچنان منتظر خواسته های جدید آنها باشیم.

ولایتی در ادامه پاسخ به پرسش های مطرح شده اصحاب رسانه اردن افزود: به طور حتم کاری خلاف سیاست های 35 ساله جمهوری اسلامی که همان حمایت از مقاومت است انجام نمی گیرد چرا که حامی تحت مقاومت بودن از زمان امام خمینی (ره) شروع شده و در زمان رهبر معظم انقلاب ادامه یافته و همچنان دنبال می شود.

وی اضافه کرد: مصداقیت نظام جمهوری اسلامی اقتضا می کند که از کیان امت اسلامی و کشورهای اسلامی حمایت کنیم.

تجزیه کن و به حکومت کن سیاست استعمار است

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که خبرهایی مبنی بر تجزیه عراق و سوریه شنیده شده است. تحلیل شما در این زمینه چیست؟ گفت: سیاست شناخته شده استعمار بر تجزیه کن و حکومت کن تاکید می کند و این موضوع بر همگان آشکار است چرا که کشورهای استعماری هیچ وقت از این موضوع دست برنداشته اند.

ولایتی تصریح کرد: ما به عنوان کشورهای اسلامی و منطقه باید با یکدیگر معاضدت کنیم و همگی با هر نوع تجزیه طلبی و تقسیم کشورها به مخالفت بپردازیم.

وی به تصمیم کنگره آمریکا مبنی بر تقسیم عراق به سه قسمت اشاره کرد و گفت: آمریکایی ها نسبت به این موضوع در کنگره خود تصمیم گیری کردند اما به طور حتم مردم عراق به این کار اجازه نخواهند داد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکا به دنبال این بود که از طریق کردهای عراق به تصمیمات خود بپردازد گفت: اینها زمانی با کردهای شمال عراق قرارهایی داشتند اما ناگاه داعش را بر آنها فروریختند و آنجا بود که فقط ایران به کردها کمک کرد والا این گروهک تروریستی تا 20 کیلومتری اربیل آمده بود و اگر کمک ایران نبود آن منطقه سقوط می کرد.

ولایتی اضافه کرد: قطعا ایران مخالف تجزیه کشورهای اسلامی به خصوص در منطقه است و مردم عراق نیز چنین اجازه ای را نمی دهند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امیدواریم هیچ کاری جهت تضعیف عراق انجام نشود گفت: باید به این کشور کمک کنیم تا مردم آن اعم از شیعه، سنی، کرد و تمامی اقوام در کنار هم زندگی کنند.

وی همچنین با ابراز تاسف نسبت به وضع لیبی گفت: این کشور متاسفانه در حالت تقسیم شدن احتمالی قرار دارد ولی امیدواریم کشورهای تصمیم گیرنده در این موضوع موفق نشوند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر