jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۰۱۴۴۶   ۰۴ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۹:۳۰

مهریه در شرع، عرف و قانون ما آن‌قدر ریشه دوانده که سرگرفتن یک ازدواج بدون تعیین مهریه را نمی‌توان تصور کرد، پس صحبت از حذف مهریه تقریبا بیهوده است و تلاشی بی‌فرجام. اما این که باید چه کرد تا مهریه به‌عنوان پدیده‌ای قانونی، شرعی و عرفی، مشکل‌ساز نشود موضوعی است که باید روی آن کار کرد.

مهارت‌های زندگی مشترک را به جوان‌ها بیاموزیم

شاید یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای دردسرساز نشدن مهریه، آموختن انتخاب‌های بهینه به جوان‌هاست، این که مرد و زن زندگی را بشناسند و همسر خود را با معیارهای درست انتخاب کنند.

آموختن این نکته به خانواده‌ها که مهریه بالا لزوما باعث استحکام زندگی مشترک نمی‌شود نیز یک اصل اساسی است. در واقع باید با آموزش‌های همگانی، خانواده‌ها را متقاعد کرد که مهریه باید معقول و متناسب با توان مرد باشد، نه به میزانی که او از عهده تامینش برنیاید و پس از هر بحران خانوادگی به ابزاری برای عاجز کردن مرد تبدیل شود. البته این را هم باید به خانواده‌ها بویژه به مردان آموزش داد که مهریه حق زنان است و نباید با ترفند‌ها و بهانه‌های مختلف، زنان را از این حق شرعی و قانونی شان محروم کرد و طوری پازل زندگی را چید که آنها دستشان به مهریه نرسد.

با این تفاسیر در زمانه ما که مهریه‌های نامتعارف کانون بخشی از خانواده‌ها را به سردی کشانده باید به طور جدی در حوزه فرهنگسازی و آموزش کار کنیم و مشاوره‌های قبل از ازدواج را با هدف آموزش مهارت‌های زندگی به جوان‌ها جدی بگیریم. همچنین امکان دسترسی به مشاوره‌های بعد از ازدواج را نیز برای همگان فراهم کنیم تا اگر بحرانی در زندگی زناشویی بروز کرد زوج‌ها از کمک مشاوران بهره‌مند شوند.

البته از آنجا که آمارهای رسمی از کم‌سواد بودن بخش قابل توجهی از زوج‌های مشکل‌دار (درگیر در پرونده‌های مهریه) حکایت دارد، چاره این است که برای ارتقای سطح سواد و آگاهی این افراد نیز برنامه داشته باشیم چون علم جامعه‌شناسی ثابت کرده که هرچه قدر میزان اطلاعات و آگاهی افراد کمتر باشد میزان جرائم، اختلافات خانوادگی و در نتیجه طلاق در میان آنها بیشتر است.

دکتر محسن ایمانی - عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها