مرد جوان در دادگاه خانواده:

همسرم زیاد می‌خوابد، طلاق می‌خواهم

روزی که امید و بهناز زندگی مشترک خود را آغاز می‌کردند هیچ کس تصور نمی‌کرد که آنها پایشان به دادگاه خانواده باز شود و مهر پایان به زندگی مشترک خود بزنند. امید و بهناز اوایل زندگی‌شان با هم هیچ مشکلی نداشتند. آنها عاشق هم بودند و همیشه سعی می‌کردند به هم احترام بگذارند. اختلاف و درگیری آنها از چند ماه بعد از زندگی مشترکشان آغاز شد. ماجرا از این قرار بود که امید از این‌که همسرش مرتب می‌خوابد و حوصله انجام کاری را ندارد ناراحت بود. او بعد از چند ماه ناراحتی‌اش را با همسرش درمیان گذاشت و این سرآغازی بود برای یک جدایی تلخ.
کد خبر: ۸۰۰۰۴۸
همسرم زیاد می‌خوابد، طلاق می‌خواهم

امید هر چند ثانیه یکبار به ساعتش نگاه می‌کند و از منشی دادگاه می‌پرسد که نوبتشان نشد؟ بهناز اما خونسرد است. روی نیمکت راهرو نشسته و حرفی نمی‌زند. بالاخره منشی شعبه 268 دادگاه خانواده نام آنها را صدا می‌زند و جلسه رسیدگی به پرونده این زوج شروع می‌شود. وقتی قاضی علت درخواست طلاق را می‌پرسد مرد جوان پیشدستی می‌کند و پاسخ می‌دهد: آقای قاضی 3 سال است که با بهناز ازدواج کرده‌ام ولی از وقتی با او زندگی می‌کنم دچار افسردگی و دلمردگی شده‌ام. همسرم همیشه در حال خوابیدن است و هیچ کاری انجام نمی‌دهد.

در زندگی‌اش اول خواب برایش اهمیت دارد و بعد از آن به فکر کارهای دیگرش می‌افتد. وقتی صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوم و سر کار می‌روم همسرم در خواب است و حتی برای بدرقه من هم بیدار نمی‌شود. او متوجه رفتن من نمی‌شود. آرزو به دلم ماند که بهناز برای یک بار هم که شده برایم صبحانه آماده کند و من با انرژی سر کار بروم. اما نه‌تنها صبحانه‌ای برایم درست نمی‌کند بلکه اگر سر و صدا کنم و او بیدارمی‌شود و شروع به داد و فریاد می‌کند که چرا او را بیدار کرده‌ام. در طول روز هم جرات نمی‌کنم به خانه‌مان زنگ بزنم.

چون بیشتر اوقات همسرم خواب است و اگر زنگ بزنم و بیدار شود سردرد می‌گیرد و آن روز را برای هردویمان تلخ می‌کند. بهناز حتی برای درست کردن غذا هم بی‌حوصله است و دوست دارد که بخوابد. شاید باورتان نشود ولی آقای قاضی ما وقتی به مهمانی یا جایی دعوت می‌شویم همسرم از ترس این‌که مهمانی تا دیروقت طول بکشد و او نتواند بخوابد نمی‌رود. خیلی وقت‌ها به خاطر خوابیدن بهناز همه مهمانی‌هایمان را کنسل کردیم و در خانه ماندیم. شب‌ها وقتی از سر کار به خانه بر می‌گردم بهناز با من شام می‌خورد و خیلی زود می‌خوابد. هرچه به او می‌گویم حداقل کاری برای خودش پیدا کند و در طول روز مشغول کار شود تا هم روحیه‌اش بهتر و هم از اعتیادش به خواب راحت شود فایده‌ای ندارد. راستش دیگر خسته شده‌ام. آقای قاضی می‌خواهم از همسرم برای همیشه جدا شوم.

بعد از صحبت‌های این مرد، قاضی نظر همسر وی را هم می‌پرسد که او می‌گوید: شوهرم موضوع را زیادی بزرگ کرد و باعث شد کارمان به طلاق بکشد. راستش من هم دیگر نمی‌خواهم در کنار این مرد زندگی کنم. آقای قاضی او این موضوع را بهانه کرده و من می‌دانم چرا این حرف‌ها را می‌زند. امید از این‌که من سرکار نمی‌روم و درآمد ندارم ناراحت است.

او می‌خواهد من هم سرکار بروم و کمک‌خرج زندگیمان باشم اما من روحیه کار کردن ندارم. راستش من هم از غر زدن‌های شوهرم خسته شدم و احساس می‌کنم که این زندگی آینده خوبی نخواهد داشت. آدم وقتی در خانه است بی حوصله می‌شود و بیشتر می‌خوابد. این بهانه‌ای برای جدایی است و نمی‌خواهم در برابر خواسته همسرم مقاومت کنم. اگر من خوابم را درست کنم او بازهم موضوعی برای درخواست طلاق پیدا می‌کند.

وقتی صحبت‌های این زوج به پایان می‌رسد قاضی بدون صدور هیچ حکمی این زوج را به مشاوره خانواده می‌فرستد تا شاید مشکلشان حل شود.

نگاه کارشناس

برای ازدواج خوب فکر کنید

دکتر حسن عشایری / روان‌شناس: متاسفانه امروز دختر و پسرهای جوان بدون شناخت کافی و فقط با توجه به ظاهر و مادیات و در یک تصمیم هیجانی ازدواج می‌کنند که این بزرگ‌ترین اشتباه است و همین عوامل باعث افزایش آمار طلاق شده است. نتیجه این ازدواج‌ها جدایی در همان ماه‌های اول یا در نهایت3-2 سال اول زندگی مشترک خواهد بود.

اگر معیار جوان‌ها برای ازدواج صداقت، ایمان، فرهنگ و اصالت خانواده‌ها باشد با بروز مشکلات مختلف در زندگی مشترک، دلسرد و نا امید نشده و تلاش می‌کنند با همفکری و همدلی دست به دست هم داده مشکلات و اختلافات را پشت سر بگذارند. اما اگر ازدواجی برمبنای ظاهر، زیبایی و پول و ثروت صورت گرفته باشد با بروز کوچک‌ترین مشکلی به دنبال راه فرار و جدایی خواهند بود. از طرف دیگر مهم‌ترین مساله درک طرف مقابل است. زوج‌های جوان باید بدانند که در زندگی مشترک با فردی زیر یک سقف می‌روند که ممکن است تفاوت‌های زیادی با وی داشته باشد. برای همین پیش از همه چیز آنها باید این موضوع را درک کنند و به نظرات طرف مقابلشان هم اهمیت دهند. زنان و مردان نباید خودخواهانه به موضوع نگاه کرده و تصور کنند هرچه خودشان می‌گویند درست است و طرف مقابل هم باید تابع نظر او باشد. آنها باید پیش از ازدواج به این تفاوت‌ها دقت کرده و فردی را انتخاب کنند که بتوانند تفاوت‌های او را درک کنند. در واقع ازدواج مهم‌ترین تصمیم یک دختر و پسر در زندگی است پس انتخاب صحیح، آرامش و امنیت به ارمغان می‌آورد، اما تبعات ازدواج اشتباه سال‌ها دامنگیر فرد و خانواده‌اش خواهد بود. در این ماجرا به نظر می‌رسد مشکلات دیگر این زوج را به دادگاه خانواده کشانده و خواب فقط بهانه‌ای برای مخفی کردن این مشکلات است. زوج‌ها نباید خواسته‌های خود را از یکدیگر مخفی کنند، زیرا در این صورت زندگی را بر خود تلخ کرده و موضوعات کوچک را بهانه‌ای برای دعواهای بزرگ می‌کنند. همیشه تاکید کرده‌ایم که طلاق آخرین راه‌حل است و نباید با بروز کوچک‌ترین اختلاف‌نظری به آن فکر کرد.

سیما فراهانی / تپش (ضمیمه چهارشنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
مردسالار
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۲ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
با لقد بیدارش كن
شیوای بلخی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۰
اخلاق ضعیف شود، طلاق زیادمی شود . آیانفقه به عهده كیست .احترام متقابل دراسلام چگونه تعریف میشه .حدودواختیارات زن وشوهركدامه وهركدام وظایف وحقوقشون چیه ؟اینه كه هركس به حق دیگری تعدی می كنه وبراحتی طلاق ایرانیانبه 40درصدمیرسه بدون اینكه به دوروزبعدشون روفكركنن

نیازمندی ها