Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
جامعه عمومی کد خبر: ۷۹۸۷۶۳ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۴:۴۱

دو گروه باید دست به دست هم بدهند تا جان هوبره‌ها به خطر بیفتد، یکی شکارچیان ایرانی که عامل نفوذی خریداران خارجی هستند و هوبره‌ها را زنده‌گیری می‌کنند و دوم خریدارانی که آن سوی آب نشسته‌اند و با پول‌های بادآورده‌شان جان این پرندگان زیبای بیابان‌ها و کویرهای ایران را به خطر می‌اندازند.

دام شیخ‌نشینان خلیج‌فارس برای هوبره‌ها

این دو گروه سال‌هاست که دست به دست هم زندگی سختی را برای هوبره‌ها ساخته‌اند و آن گروه خارجی در سایه ضعف نظارت‌ها و برخوردها فرصتی یافته‌اند که شخصا به خاک ایران وارد شوند و هوبره‌ها را زنده یا مرده از سرزمینمان خارج کنند. تعجبی نیست که این پرنده‌های خوش‌نقش ایرانی هم اکنون جزو پرندگان آسیب‌پذیر محسوب می‌شوند و اگر اندکی تعلل شود وضعشان به مرزهای بحران و انقراض نیز خواهد رسید. هوبره پرنده‌ای شبیه بوقلمون است از راسته درناسانان و ساکن تپه ماهورها، دشت‌ها، کویرها، بیابان‌ها و ریگزارها و البته علفزارهای کوتاه قامت. شکار این پرندگان چندان دشوار نیست و قاچاقچیان با تله‌گذاری وسیع در زیستگاه‌های هوبره‌ها آنها را زنده‌گیری می‌کنند و می‌فروشند به شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس که پول می‌دهند و جان می‌خرند. حال و روز هوبره‌ها چندان دلچسب نیست و آرامش از زندگی آنها رفته است، این پرندگان زیبای خوش‌نقش و نگار از قاچاق و شکار بی‌رویه لطمه‌های سنگینی خورده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر