jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۹۳۹۲۶   ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۱:۱۷

روسیه به تازگی ساخت بمب افکن های غول پیکر استراتژیک «تی یو- 160» ملقب به «قوی سفید» را یک بار دیگر پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و توقف ساخت آن به دلیل هزینه بالا، از سرگرفته است؛ هواپیماهایی که گفته می شود نمونه مشابهی در جهان ندارد.

هیولاهای بمب افکن روسیه+ مجموعه عکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری «اسپاتنیک» روسیه، نیروی هوایی روسیه هواپیماهای بمب افکن راهبردی تی یو – 160 را از سال 1987 در اختیار دارد و وزن این پرنده غول پیکر بالغ بر 275 تن هنگام کنده شدن از روی باند پرواز است.

قوی سفید 275 تنی با سرعت بیش از 2 هزار کیلومتر بر ساعت حرکت می کند و در همین حال چیزی حدود 40 تن از انواع مختلف بمب از جمله بمب های اتمی را می تواند با خود حمل کند.

از مهمات این بمب افکن می توان به موشک های استراتژیک «ایکس-55» قادر به حمل کلاهک اتمی و همچنین موشک های بالستیک «ایکس-15» اشاره کرد.

تی یو-160 با بار و مهمات کامل قادر به 10 هزار کیلومتر پرواز مداوم است و بدون هیچ باری تا 16 هزار کیلومتر نیز در آسمان پیش می رود.

اکنون برخی کارشناسان مسائل راهبردی می گویند علت تصمیم روسیه به ساخت این غول های پروازی، رویای تشکیل قطب سابق مشابه دوران اوج شوروی سابق با دستیابی مجدد به این جنگ افزارها و رقابت با هدف تقابل و موازنه تسلیحاتی در برابر آمریکا است.

****

****

****

ترجمه: جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو