jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۹۰۵۷۰ ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۸

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان گفت: موضوع تحریم ها در صدر دستور کار این دور از مذاکرات خواهد بود و از طرف آمریکایی در مورد لایحه مصوب یکی از کمیته های سنا توضیح خواهیم خواست.

موضوع تحریم ها، درصدر دستور کار

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای، در آستانه دور جدید مذاکرات بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 که با هدف نگارش متن تفاهم از روز چهارشنبه 2 اردیبهشت در اتریش شروع خواهد شد، دکتر عباس عراقچی عضو ارشد هیأت نمایندگی ایران در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد: تمرکز مذاکره کنندگان ایرانی در این دور از مذاکرات بر موضوع تحریم ها خواهد بود.

هشداربه طرف مقابل برای پیش نویس لایحه موسوم به "مرور توافق هسته ای ایران"

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد پیش نویس لایحه موسوم به "مرور توافق هسته ای ایران" که اخیرا به تصویب کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا رسیده است و آثار احتمالی آن بر مذاکرات، با تصریح اینکه این موضوع یک مساله داخلی آمریکاست در خصوص عواقب آن بر مذاکرات و ایجاد تردید جدی به حسن نیت طرف آمریکایی هشدار داد.

عراقچی تاکید کرد: در حالی این هفته به مذاکرات بازخواهیم گشت که قطعا از هیات نمایندگی آمریکا در مورد این موضوع توضیح خواهیم خواست و در مورد جزییات مرتبط با لغو تحریم ها از آنها اطلاعات دقیق و روشنی مطالبه خواهیم کرد.

امضای لایحه مزبور اصل بنیادین حسن نیت زیر سوال می برد

به گفته وی « اگرچه تصمیم کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا یک موضوع داخلی آمریکاست و دولت آمریکا را از تکالیفی که طبق توافق احتمالی بر عهده خواهد گرفت فارغ نخواهد کرد، ولی روشن است که امضای لایحه مزبور اصل بنیادین حسن نیت را - که لازمه هر مذاکره موفق و اجرای محصول آن است- زیر سوال می برد و تبعات و آثار منفی خواهد داشت.»

معاون امور حقوقی بین المللی وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری مجدد مسئولیت دولت آمریکا به عنوان طرف حق و تکلیف در حقوق بین الملل، افزود: «ایالات متحده آمریکا یکی از چند طرف یک روند مذاکراتی چندجانبه است و این مسئولیت دولت این کشور است که اطمینان حاصل کند که تکالیفش به ویژه مواردی که به تحریم ها ارتباط پیدا می کند فارغ از مشاجرات سیاسی داخلی آن کشور به طور کامل و با حسن نیت رعایت و اجرا می شود.

وی اضافه کرد : در هر صورت تاکنون این امر مورد تفاهم قرار گرفته و پذیرفته شده است که لغو تحریم ها نباید به موضوعات نامرتبط مشروط شود. این تعهد کلیدی به عنوان یک تکلیف چندجانبه بین المللی نمی تواند تابع آیین های داخلی دولت آمریکا با هر ماهیتی که باشند قرار گیرد. بنابراین دخیل کردن سایر موضوعات فراتر از مواردی که به طور صریح در تفاهم احتمالی پیش بینی می شود، به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

هرگونه نقض فاحش توافق دارای تبعاتی است

عراقچی گفت : البته هرگونه نقض فاحش توافق، خواه توسط ایالات متحده صورت گیرد و خواه از سوی ایران یا سایر طرف ها، دارای تبعات برای طرف ذیربط و برای کل توافق خواهد بود.»

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در پایان بر این نکته تاکید کرد : «جمهوری اسلامی ایران با هدف نهایی کردن توافق با حسن نیت در مذاکرات شرکت می کند و در صورت وجود اراده متقابل و انتخاب صحیح ازسوی طرف مقابل ، حصول به نتیجه را کاملا ممکن و البته به نفع همه می داند.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر