jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۷۸۸۲۳۵ ۲۶ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۳:۵۸

رئیس جمهور خطاب به طرف مقابل ایران در مذاکرات هسته ای گفت: دنیا و ۱+۵،‌ مجلس سنا و نمایندگان ، رئیس جمهور و دولت آمریکا همه بدانند در این توافق اگر تحریمها پایان نیابد توافقی در کار نخواهد بود.

اگر تحریمها پایان نیابد توافقی درکار نخواهد بود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسن روحانی امروز چهارشنبه در دیدار با مردم استان گیلان در ورزشگاه شهید عضدی رشت گفت: گیلان بزرگ و سرسبز و قهرمان ؛ گیلان و این همه مهمان نوازی و بنده پروری ، چه کسی قادر است از احساسات و لطف و محبت مردم در سراسر خیابان ها از فرودگاه تا ورزشگاه و اجتماع عظیم شما در اینجا ، تشکر و قدردانی کند؟ جز آنکه من بگویم خادمان شما کوچکند و شما مردمی بس بزرگ.

روحانی افزود : آنقدر در مسیر خیابان شعارهای محبت آمیز شما را من و همراهان شنیدیم که بیش از آنچه که می دانستیم ، فهمیدیم مردم گیلان تا چه حد مهمان دوست هستند.

رئیس جمهور اضافه کرد : افتخار من و همراهانم این است که امروز و فردا بهترین میزبانان را داریم.

روحانی گفت: امسال سال فاطمی است و آغاز تا پایانش به نام مطهر صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا (س) است. همان بانوی بزرگی که هر کجا در سختی ها و مشکلات به آستان مقدسش سر فرود آوردیم لطف و محبتش را از ملت ما دریغ نداشت.

وی افزود : امسال سال دخت عزیز پیامبر اسلام (ص) و سال رحمت است ؛ از بارانش ، از نام فاطمه زهرایش و از اولین قدم بزرگ ملت ایران در برابر جهان.

جهان،‌ به این نتیجه رسید که نظام مستحکم ایران قابل سرنگونی نیست

رئیس جمهور گفت: امروز همه جهان،‌ قدرتهای بزرگ و حتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که نظام مستحکم ایران قابل سرنگونی نیست.

روحانی در ادامه سخنانش در جمع مردم استان گیلان افزود: حتی قدرتهای جهان و رئیس جمهور آمریکا در روزهای اخیر نیز اعتراف کرده اند که ماهیت نظام مردمسالار دینی ایران قابل تغییر نیست.

رئیس جمهور با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال دولت و ملت ، همدلی و همزبانی گفت: امسال سال اعتماد بین ملت و دولت است و سالی است که دولت با همه توان برای ملت بزرگ ایران تلاش و کوشش می کند تا خداوند و دل مردم از این نظام و دولت انشاء الله راضی باشد.

وی افزود: امسال باید از منافع فردی ، حزبی و جناحی بگذریم چون سال همدلی است و همه و همه باید به منافع ملی و عزت ملی بیندیشیم .

وی گیلان را سرزمین قهرمانان ، سردار جنگل و سرزمین علما ، مراجع و بزرگان و سرزمین سرداران و ریاضیدانان و اندیشمندان دانست و گفت: اینجا سرزمین فخر ایران عزیز است و هر کجای آن را که می نگریم از زمین و جنگل و کوهها سرسبز است و مردمش دریادلند.

رئیس جمهور افزود: مردم بزرگ و مرزبانان غیور گیلان در طول قرون متمادی و از صدر اسلام تا امروز و فردای تاریخ ایران بزرگ عاشقان اهل بیت و خاندان رسالت بوده اند و تاریخ تمدن این سرزمین به درازای تاریخ تمدن ایران عزیز و بزرگ است.

روحانی گفت: ما امسال با وحدت و اتحاد و همدلی توسعه کشور را به پیش خواهیم برد.

به دنبال توافق عزتمندانه هستیم

رئیس جمهور گفت: در این مذاکرات 15 - 16 ماهه دنیا به این واقعیت اعتراف کرد که حرکت ایران به سمت قله های توسعه علم و دانش و صنعت، دائمی و همیشگی خواهد بود.

روحانی افزود: ما در مذاکراتمان با قدرتهای بزرگ جهان که انشاءالله به حول و قوه الهی با حمایت مردم قدم به قدم جلو خواهیم رفت تلاش می کنیم تا به نقطه توافق عزتمندانه برای ملت ایران برسیم.

وی گفت: افتخار می کنیم به شما مردمی که سالیان دراز مقاومت وایستادگی کردید ، افتخار می کنیم به رهبری معظمی که همه جا در همه مسیر یار این ملت و نظام و این دولت خدمتگزار بود ، افتخار می کنیم به اعتماد شما مردم به نظام و مسئولان و افتخار می کنیم به نوکری شما ملت بزرگ.

رئیس جمهور افزود: یکی از دستاوردهای مذاکرات ما با قدرت های جهان برای همه جهان این بود که در داخل این ملت ما تنوع فکر و سلیقه داریم ؛ ما ممکن است دارای افکار متفاوت باشیم اما آنجا که مسئله منافع ملی و توافق سرنوشت ساز برای ملت است همه ما متحد و منسجم خواهیم بود.

روحانی گفت:یکی از ثمره های اولیه این مذاکرات امسال ، همدلی و همزبانی است. از رهبری تا مردم همه می گویند توافق عزتمندانه آری؛ تعامل سازنده با جهان آری. همه می گویند اعتدال و میانه روی آری و دوران افراطی گری به سر آمده است.

رئیس جمهور افزود :‌ همه ما متحد و یکپارچه به جای تقابل، راه تعامل سازنده را با دنیا برگزیدیم و انتخاب کرده ایم و تردید نداشته باشید که در این مسیر ملت قهرمان ایران موفق و پیروز خواهد بود.

این ملت و دولت انعطاف پذیرند

روحانی اضافه کرد : در اینجا اعلام می کنم که دولت و ملت به اصول خود پایبند و وفادارند اما این ملت و دولت انعطاف پذیرند همان که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان نرمش قهرمانانه یاد کردند.

وی تاکید کرد : مسیر ما مسیر اعتدال،‌ تعامل،‌ گفتگو،‌ منطق و به کرسی نشاندن حق مسلم ملت بزرگ ایران خواهد بود.

رئیس جمهور افزود : ما امروز انسجام مان را در این کشور به نمایش گذاشته ایم و به طرف مقابل مان قدرتهای پنج به علاوه یک اعلام می کنیم ما خواهان توافق عزتمندانه هستیم و قدمهای لازم را به پیش گذاشته ایم و به پیش خواهیم گذاشت اما شما هم باید راه احترام به حقوق ملت ایران و تکریم ملت ایران را برگزینید.

اگر تحریمها پایان نیابد توافقی انجام نخواهد شد

رئیس جمهور گفت :‌ سنای آمریکا چه می گوید؟ مجلس نمایندگان آمریکا چه می خواهد؟ تندروها در آمریکا دنبال چه هستند ؟ مزدوران آمریکا در منطقه چه می گویند؟ اینها به دولت و ملت ما ارتباطی ندارد .

روحانی در ادامه سخنان خود در جمع مردم گیلان افزود:ما در برابر تعامل ، تعامل، در برابر حسن نیت، حسن نیت و در برابر احترام احترام می خواهیم.

وی تصریح کرد: طرف ما سنا و مجلس نمایندگان آمریکا نیست بلکه طرف ما مجموعه ای به نام 1+5 است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مذاکره کنندگان ما از هفته آینده ادامه مذاکرات شان را آغاز خواهند کرد افزود:‌ بحث اصلی ما با طرف مقابل، مسئله تحریم خواهد بود یعنی همان ظلم غیرانسانی که به ملت بزرگ ایران روا داشتند .

روحانی خطاب به طرف مقابل ایران در مذاکرات هسته ای گفت : دنیا و 1+5 ،‌ مجلس سنا و نمایندگان ، رئیس جمهور و دولت آمریکا همه بدانند در این توافق اگر تحریمها پایان نیابد توافقی در کار نخواهد بود .

ملت ما در این مذاکرات پیروز خواهد شد

رئیس جمهور گفت: پایان این مذاکرات و زمان امضای توافق باید زمان اعلام پایان و لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت بزرگ ایران باشد.

روحانی در ادامه سخنانش در جمع مردم استان گیلان افزود: ما این راه را ادامه خواهیم داد و انشاء الله به حول و قوه الهی با حمایت و کمک شما مردم پیروز خواهیم شد.

وی اضافه کرد:ملت ما در انقلاب و دفاع مقدس پیروز شد و در این مذاکرات هم پیروز صحنه خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: ما نه برای کسی ذلت می خواهیم نه شکست و توافق پیش رو به نفع همه جهان به نفع شرق ، غرب ، منطقه و به نفع همه خواهد بود.

روحانی خطاب به کشورهای 5 + 1 گفت: شما فکر می کنید مردم ایران تنها مشتاقند که تحریمها کنار برود؛ شرکتهای شما بیشتر مشتاقند.

وی افزود:شما خودتان می دانید تمام شرکت های اروپایی و حتی آمریکایی، شرق و غرب و دولت های شرق و غرب در انتظار توافق نهایی هستند چون این توافق به نفع جهان و همه ملت ها خواهد بود.

رئیس جمهور تصریح کرد : ما به حول و قوه الهی این راه را با هدایت مقام معظم رهبری و با حمایت شما مردم تا پایان با وقار، اطمینان، عزت و با توجه به حقوق ملت بزرگ ایران طی می کنیم و انشاء الله این بار را به مقصد نهایی خواهیم رساند.

وی گفت: نکته دوم اینکه امسال در سایه همدلی و همزبانی باید به رونق اقتصادی برسیم این دولت در طول 20 ماه گذشته الحمدلله با لطف خداوند و با عنایت ائمه هدی (ع)‌ هر چه تا حالا به مردم قول داده خداوند توفیق داده است تا آن را اجرا کنیم و شما هم همیشه حامی و یار دولت بودید.

آقای روحانی افزود: ما به شما قول دادیم نرخ تورم را کاهش خواهیم داد و به آن عمل کردیم بیش از رقمهایی که در آغاز سال اعلام کرده بودیم و بحمدالله گام های سریع تری در این مسیر برداشتیم.

رئیس جمهور گفت: کشور در سال 93 از رکود خارج شد و به شما وعده می دهیم انشاء‌الله امسال سال رونق اقتصادی خواهد بود.

روحانی افزود: اگر اشتغال، رفاه ، توسعه و پیشرفت می خواهیم در سایه رونق اقتصادی خواهد بود و دولت هم به سهم خود قدم های لازم را بر می دارد.

وی گفت: رقم بودجه عمرانی در سال 91 یازده هزار میلیارد تومان ، در سال 92 بیست و دو هزار میلیارد تومان و در سال 93 سی و دو هزار میلیارد تومان بود.

روحانی افزود: این رقم نشان می دهد که دولت به رغم فشارها، باقی ماندن تحریمها و کاهش قیمت نفت به نصف و تنزل یافتن به کمتر از نصف ، مسیری را که توام با امید و اعتماد و حمایت شما مردم است ادامه داده و انشاء الله ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور گفت: ما در عرصه اقتصادی به دنبال رفع موانع ، سرمایه گذاری و رونق تولید و جذب سرمایه داخلی و خارجی و نیز بدنبال افزایش صادرات غیرنفتی و تعامل بهتر در زمینه اقتصادی با دنیا هستیم.

با ریختن بمبهای اهدایی آمریکا بر سر مظلومان منطقه به جایی نمی رسید

رئیس جمهور با اشاره به حوادثی که در منطقه به ویژه یمن در حال وقوع است تصریح کرد: هدف جمهوری اسلامی ایران سلطه بر منطقه نیست بلکه به دنبال سربلندی ملت های منطقه هستیم.

روحانی گفت: ما به دنبال تعامل بهتر در حوزه اقتصاد با دنیا و ایجاد ثبات و امنیت در کل منطقه هستیم.

وی افزود: ما در سال گذشته از هر کشور منطقه که گرفتار تروریسم و ناامنی شد حمایت کردیم و نگذاشتیم تروریست ها در منطقه موفق شوند.

روحانی گفت: ما به کشورهای منطقه اعلام می کنیم راه ثبات و امنیت، تعامل با کشورهاست و با هواپیما و ریختن بمب بر سر مظلومان منطقه به جایی نمی رسید.

رئیس جمهور افزود: چرا با هواپیماهای اهدایی امریکا بر سر مردم مظلوم یمن بمب می ریزید؟ چرا زیرساخت ها و زیربناها و کارخانه های این کشور را از بین می برید؟ و چرا کودکان و زنان و مظلومان یمنی را می کشید؟

روحانی گفت: دنبال سلطه بر منطقه هستید؟ دیروز با دلار به دنبال سلطه بر منطقه بودید و امروز با بمب. دیروز اشتباه کردید و امروز هم دارید اشتباه می کنید.

وی افزود: راه نجات خود و برقراری ثبات و امنیت در منطقه احترام به حقوق ملت است.

رئیس جمهور گفت: اگر می خواهید ثبات در منطقه باشد ندای ملت ایران را بشنوید. این به نفع شماست.

روحانی افزود: ما از مظلومان عالم دفاع کرده و خواهیم کرد و در برابر ظلم و خشونت ایستادگی کرده ایم و می کنیم.

وی گفت: هدف نهایی ما سلطه ایران بر منطقه نیست. هدف ما تسلط تشیع بر تسنن نیست. اشتباه نکنید. بلکه هدف ما آن است که ملت های منطقه سربلند باشند و برای ما شیعه و سنی، عرب و فارس، ترک و لر،‌ کرد و بلوچ هیچ تفاوتی ندارند.

قطار تهران - رشت در سال 95 راه اندازی می شود

رئیس جمهور گفت: در این سفر آنچه خدمت شما تقدیم می شود وعده و قول برای 18 طرح و پروژه مهم در استان گیلان ظرف سالهای 94 و 95 خواهد بود.

روحانی در ادامه سخنانش درجمع مردم استان گیلان افزود: اعتباراتی که برای این 18 طرح مد نظر قرار داده ایم 795 میلیارد تومان است که انشاءالله همه این اعتبار در سالهای 94 و 95 تخصیص داده و این پروژه ها اجرایی و عملیاتی می شود.

وی گفت: درباره طرح تفصیلی این پروژه ها فردا در شورای اداری استان توضیح داده خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: اما چند طرح مهم را اکنون اعلام می کنم که نخستین طرحی که ما انشاءالله تکمیل آن را تا سال 95 دنبال خواهیم کرد راه آهن قزوین به رشت است.

وی گفت: همه اعتباراتی را که امسال و سال آینده برای تکمیل این طرح لازم است اختصاص خواهیم داد.

روحانی گفت: تاکنون ما قولهایی که به استان ها داده ایم شرمنده نبودیم و عمل کردیم و این قول را نیز در سال 95 عملی خواهیم کرد و به حول و قوه الهی قطار از تهران به رشت خواهد رسید.

وی افزود: این قول دولت یازدهم است برای تکمیل این طرح که تاکنون برای آن زحمت زیادی کشیده شده و در این دولت نیز در طول 20 ماه زحمت زیادی کشیده شده است و آن را تا سال 95 ادامه خواهیم داد و تکمیل خواهیم کرد.

رئیس جمهور گفت: مورد بعدی که البته شروع می کنیم گرچه در دولت یازدهم عملی نخواهد شد اما آن را آغاز خواهیم کرد و از هم اکنون نیز دستور آن داده شده است و آن راه آهن رشت به آستارا خواهد بود.

وی افزود: البته این پروژه ، پروژه بسیار عظیمی با اعتبارات بسیار کلان است اما این کار انشاءالله آغاز خواهد شد و بخشی از کار نیز در دولت یازدهم انجام می گیرد.

رئیس جمهور گفت: قدم دومی که انشاء‌الله دولت یازدهم برخواهد داشت تکمیل آزادراهی است که از قزوین به رشت است و یک قسمت از این آزادراه که بسیار پیچیده و سخت و کوهستانی است البته طول آن خیلی زیاد نیست اما اجرای آن اعتبار زیادی می خواهد و آن 11 کیلومتری است که باید ساخته شود تا گره این آزادراه باز شود.

وی افزود: ما در دولت یازدهم این پروژه را تا پایان دولت ، اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و البته اعتبارش بیش از 900 میلیارد تومان است.

آقای روحانی گفت: این کار برنامه ریزی شده است ، بخشی از آن را دولت می دهد ، بخشی را بخش خصوصی و بخشی از آن را هم بانک ها پرداخت می کنند و ان شاءالله کاری خواهیم کرد که تا پایان دولت یازدهم این 11 کیلومتر عملیاتی شود تا به خوبی از آن بهره برداری کنید.

رئیس جمهور گفت: کار سومی هم که ان شاء‌الله انجام خواهد شد تکمیل و عملیاتی کردن سدهایی است که جزو برنامه هست ما چندین طرح سد را شروع و بخشی از آن را تکمیل خواهیم کرد از جمله 11 سد لاستیکی که بخشی از آن را در سال 94 و بخشی دیگر را در سال 95 عملیاتی می کنیم و انشاءالله 4 سد از این سدها در سال 94 و 7 سد نیز در سال 95 عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: این علاوه بر کارهایی است که برای آب بندها و سیل بندها باید انجام گیرد.

چندین بیمارستان در استان گیلان تکمیل می‌شود

رئیس جمهور گفت: یکی از اقدامات مهم در استان گیلان موضوع یکپارچه سازی و تسطیح اراضی کشاورزی است.

روحانی در ادامه سخنانش در جمع مردم استان گیلان افزود : بر همین اساس از امسال تا 5 سال آینده هر سال 10 هزار هکتار یکپارچه سازی و تسطیح خواهد شد که بخشی از آن در دولت دوازدهم صورت خواهد گرفت و این اقدام تحولی در زمینه کشاورزی خواهد بود.

وی اضافه کرد : در زمینه مسئله صنعت و معدن نیز طرح هایی وجود دارد که نیمه تمام و نیازمند سرمایه در گردش است که ما با بانک مرکزی صحبت کردیم وآن مقدار که نیاز باشد برای سرمایه در گردش تسهیلات به آنها داده خواهد شد و برای تکمیل طرح ها هم تسهیلاتی داده می شود که فکر می کنیم در این خصوص نیازمند 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه استان گیلان می تواند نقطه بسیار مهمی برای گردشگری سلامت باشد گفت: چندین بیمارستان در استان تکمیل می شود که مهمترین آن بیمارستان 400 تختخوابی رشت است.

وی افزود: همچنین ما اقداماتی برای توسعه گردشگری باید انجام دهیم وتسهیلاتی برای تکمیل و ایجاد هتل های 4 و 5 ستاره خواهیم داد.

رئیس جمهور بر توسعه طرح پرورش ماهی در قفس تاکید کرد و گفت : تولید 10 هزار تن از این ماهی در این استان در دستور کار دولت خواهد بود.

وی افزود:ما باید برای محیط زیست استان گیلان تلاش فراوانی کنیم زیرا این استان معضل فراوانی در بخش فاضلاب و زباله دارد.

رئیس جمهور گفت: تالاب انزلی به عنوان یکی از نعمت ها و آثار گردشگری بزرگ در خطر است.

وی گفت: هر قدر از فاینانس و سرمایه گذاری خارجی بتوانیم برای طرح های فاضلاب ، زباله و محیط زیست استفاده کنیم در حد توان قدم برخواهیم داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

مصاف جدی با یقه سفیدها

مصاف جدی با یقه سفیدها

تاکنون تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت قضایی و اجتماعی از سوی آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه صورت گرفته و نتایجی در برداشته است اما با این وصف، موضوع صدور دستورالعمل اجرایی قانون اعاده اموال نامشروع مسؤولان را شاید بتوان جزو برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه دانست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر